Анализ на жребия: Всички погледи към Тръмп

Жребият за първия кръг (1/16-финалите) на Световното първенство по снукър е изтеглен и феновете разбраха дългоочакваните дуели в "Крусибъл".

Шефилдският театър още от самото начало в юбилейното си 40-о приемане на планетарния шампионат ще стане арена на любопитни битки. Sportal.bg разгледа по-детайлно мачовете от първата четвъртина на жребия. Вижте анализа на втората четвъртина. Вижте анализа на третата четвъртина.

В последната четвъртина на схемата са Джъд Тръмп (2), Бари Хоукинс (7), Али Картър (10) и Антъни Макгил (15).

Бари Хоукинс - Том Форд

Предишни дуели: 6 (4 победи за Хоукинс, 2 за Форд); последен мач - финал на РТС турнир 2015 (4:1 за Хоукинс, което е и мачът им в най-предна фаза)

Хоукинс украси отличния си сезон с титла от Световната Гран При през февруари, но оттогава представянето му бледнее спрямо предишните силни класирания. Въпреки това е очевиден статутът му на фаворит срещу Форд, който все пак има финал в Пол Хънтър Класик и четвъртфинал в Германския Мастърс. Това все пак обаче са мачове за спечелване на 4 от 7 и 5 от 9 фрейма, които не могат да се сравняват с формата в "Крусибъл".

Али Картър - Греъм Дот

Предишни дуели: 11 (5 победи за Картър, 6 победи за Дот); последен мач - 1 кръг на Големите финали на РТС 2016 (4:1 за Картър); най-предна фаза - 1/4-финал на British Open 2001 (5:3 за Дот)

Али Картър се представи достатъчно солидно през сезона, за да е в ролята на изявен фаворит в дуела с Дот. Капитана също така спечели Германския Мастърс и игра полуфинал в "Шампионата на играчите", с което индикира, че намира най-добрата си форма точно преди "Крусибъл". Дот няма дори класиране на осминафинал този сезон, но пък беше сред най-убедителните в квалификациите за Световното. Въпреки това успех над Картър би бил една от най-големите изненади в "Крусибъл".

Антъни Макгил - Стивън Магуайър

Предишни дуели: 5 (4 победи за Макгил, 1 победа за Магуайър); последен мач - 1/4-финал на Indian Open 2016 (4:1 за Макгил, което е и мачът им в най-предна фаза

Макгил не се притесняваше за мястото си в топ 16, но ранкинг титлата му през сезона не е с особено сериозен статут, при положение че става въпрос за Shoot Out. Може би той изтегли най-неприятния съперник от непоставените - Стивън Магуайър, който без никакви проблеми сгази всичките си опоненти по пътя към "Крусибъл". Също така шотландецът има два четвъртфинала този сезон (единият в China Open) и полуфинал от Шанхай Мастърс.

Джъд Тръмп - Рори Маклауд

Предишни дуели: 8 (6 победи за Тръмп, 2 победи за Маклауд); последен мач - 1 кръг на Welsh Open 2016 (4:1 за Тръмп); най-предна фаза - 2 кръг на Australian Open 2014 (5:2 за Тръмп)

Тръмп е големият фаворит за световната титла, не само заради страхотните си игри през 2017 година, но и поради факта, че изглежда в най-солидна позиция в кариерата си досега да атакува първата си корона в "Крусибъл". Асото в колодата дори е в т.нар. по-слаба половина на жребия, защото не е в компанията на звезди Марк Селби, Дин Дзюнхуей, Рони О'Съливан, Нийл Робъртсън, Шон Мърфи и Марко Фу.