Анализ на жребия: Бингам и Хигинс в непредвидима компания

Жребият за първия кръг (1/16-финалите) на Световното първенство по снукър е изтеглен и феновете разбраха дългоочакваните дуели в "Крусибъл".

Шефилдският театър още от самото начало в юбилейното си 40-о приемане на планетарния шампионат ще стане арена на любопитни битки. Sportal.bg разгледа по-детайлно мачовете от първата четвъртина на жребия. Вижте анализа на втората четвъртина.

В третата четвъртина на схемата поставените са Стюърт Бингам (3), Джон Хигинс (6), Марк Алън (11) и Кайрън Уилсън (14).

Стюърт Бингам - Питър Ебдън

Предишни дуели: 16 (7 победи за Бингам, 9 за Ебдън); последен мач - 2 кръг на UK Championship 2015 (6:3 за Ебдън); най-предна фаза - 1/8-финал на "Мастърс" 2006 (6:1 за Ебдън) и на UK Championship 2006 (9:4 за Ебдън)

Стюърт Бингам спечели Welsh Open и едва заради силния рейд на Джъд Тръмп през 2017 година загуби второто място в световната ранглиста. Независимо от това той остава един от най-солидните през сезона, но Ебдън е достатъчно коварен съперник дори на този късен етап от кариерата си. Самият Ебдън не може да се похвали с някакви успехи в кампанията и единствено игра четвъртфинал на Indian Open 2016, когато бе сразен с 3:4 от Найджъл Бонд.

Кайрън Уилсън - Дейвид Грейс

Предишни дуели: 4 (1 победа за Уилсън, 3 за Грейс); последен мач - 1 кръг на Shoot Out 2017 (1:0 за Грейс); най-предна фаза - 3 кръг на РТС 2013 (4:1 за Грейс)

Уилсън се утвърди като член на топ 16 през сезона и въпреки че няма титла, записа солидни резултати - финал в Indian Open 2016, полуфинал на Northern Ireland Open 2016 и точно преди "Крусибъл" на China Open 2017. Препятствието Грейс е енигматично, защото той е двукратен четвъртфиналист от настоящата кампания - Shoot Out 2017 и Пол Хънтър Класик 2016. Въпреки всичко Уилсън би трябвало да бъде един от най-подчертаните фаворити в първия кръг изобщо на Световното.

Марк Алън - Джими Робъртсън

Предишни дуели: 1 (втори кръг на World Open 2012 - 5:1 за Алън)

Алън е сред най-разочароващите играчи от топ 16 през сезона и "Крусибъл" може да бъде неговия катарзис, но от друга страна Джими Робъртсън няма как да не чувства, че има огромен шанс да поднесе една от изненадите. Все пак, класата на североирландеца не е за подценяване, въпреки че тази кампания има само едно класиране на 1/4-финал - Northern Ireland Open 2016, както и на "Мастърс" 2017 (който е извън ранкинг системата).

Джон Хигинс - Мартин Гулд

Предишни дуели: 9 (6 победи за Хигинс, 3 за Гулд); последен мач - група 7 на Шампионска лига (3:1 за Хигинс); най-предна фаза - финал на Australian Open 2015 (9:8 за Хигинс)

Хигинс през настоящия сезон е играчът с най-много спечелени пари от наградни фондове, които обаче не са от ранкинг турнири - около 300 хиляди паунда. Вълшебника от Уишоу обаче допусна два разочароващи обрата през 2017-а - на China Open 2016 от 4:1 до 4:5 срещу Марк Уилямс и в "Шампионата на играчите" 2017 от 4:0 до 4:5 срещу Дин Дзюнхуей. Въпреки това шотландецът е един от най-постоянните през сезона, но самият Гулд е бивш член на топ 16 и загатна за потенциала си с полуфинала на Германския Мастърс 2017.