Най-голям успех: световен шампион (1930, 1950)
Площ: 176 215 км2
Столица: Монтевидео
Валута: Уругвайско песо
Официален език: Испански

Това е един от най-успешните национални отбори в ранните години на професионалния футбол - само между 1924 и 1930 г. Уругвай печели два олимпийски футболни турнира (1924 и 1928 г.), както и първото Световно първенство по футбол през 1930 г. През 1950 г. отборът отново триумфира със световната купа. Има и 14 титли от Копа Америка, като по този показател си дели първото място с Аржентина.

През 1916 г. се състои първото в историята първенство Копа Америка (по това време Южноамериканско първенство на националните отбори) - Уругвай надделява над Чили и Бразилия и след равенство с Аржентина събира достатъчно точки, за да спечели купата. Следващата година Уругвай е домакин, като този път печели и трите си мача (срещу същите съперници) и така става първият отбор, спечелил две поредни титли в турнира. На третия турнир - през 1919 г. - Уругвай допуска първата си загуба и след като заедно с Бразилия събира еднакъв брой точки се налага провеждането на мач за определяне на шампиона, който Уругвай губи с 1:0 след две продължения, като това се превръща в най-дългият мач в историята на турнира. Уругвай спечелва още три титли през 1920, 1923 и 1924 г.

Уругвай доказва класата си и в Европа. На Летните олимпийски игри в Париж през 1924 г. отборът печели златните медали след победа над Швейцария с 3:0, въпреки че играчите на Уругвай са аматьори и работят като месари, продавачи на зеленчуци и др., а пътуването с кораб до Франция е във трета класа и е финансирано чрез ипотеки и приятелски мачове. Между другото, първият мач на Уругвай на турнира - победа със 7:0 над Югославия е първата среща на южноамерикански отбор на европейска земя. Приказката продължава и четири години по-късно, когато на Олимпиадата в Амстердам Уругвай побеждава Аржентина с 2:1 във втори мач, след като първият не излъчва победител - 1:1.

На 18 май 1929 г. Уругвай е избран да домакинства на първото Световно първенство през 1930 г. - от една страна заради двете поредни олимпийски титли, а от друга - по случай стогодишнината от независимостта на страната. След три победи в три мача домакините стигат до финала, където срещат отбора на Аржентина. Въпреки че на полувремето аржентинците водят с 2:1, Уругвай, подкрепян от 93.000 зрители на Естадио Сентенарио, успява да обърне резултата до 4:2 и става първият световен шампион в историята на футбола.

Уругвай не взима участие в следващите две световни първенства. През 1934 г. бойкотира първенството в Италия, защото четири години по-рано няколко европейски отбора са отказали участие заради дългото пътувате до Южна Америка. През 1938 г. във Франция причината е, че не е спазена уговорката, първенствата да се провеждат в Южна Америка и Европа на ротационен принцип.

Първото Световно първенство след Втората световна война се състои през 1950 г. в Бразилия. Победителите от предварителните групи - Бразилия, Испания, Швеция и Уругвай играят финален кръг на принципа всеки срещу всеки. Преди това Уругвай разгромява със 8-0 Боливия в единствения си мач в предварителната група 4. Фаворитите от Бразилия печелят първите си два мача и се нуждаят от равенство срещу неубедителните уругвайци, за да станат шампиони. Маракана е пълен до пръсване с 200 000 запалянковци, които след като отборът им повежда с 1:0 малко след почивката, се виждат като сигурни победители. По средата на полувремето обаче Хуан Скиафино изравнява. Публиката затихва, а бразилските футболисти са като попарени. Десет минути преди края на мача Алсидес Гиджа вкарва победното попадение и уругвайците за втори път триумфират като световни шампиони.

На Световните първенства Уругвай редува добри резултати - четвърти места в Швейцария през 1954 г. и Мексико през 1970 г. - с отпадания в груповата фаза или невъзможността да се класира за първенството. За сметка на това в периода 1956 - 1995 г. отборът печели още шест пъти Копа Америка, като поставя рекорд, печелейки купата при всичките си седем домакинства.

На Световното първенство в ЮАР през 2010-а година новата генерация футболисти на Уругвай, водена от Луис Суарес, Диего Форлан и Единсон Кавани, завършва на четвърто място. На полуфиналите Уругвай се изправя срещу отбора на Нидерландия, като губи с 2:3. В мача за трето и четвърто място тимът отново губи с 2:3, но този път от Германия. Това е и най-голямото постижение на националния отбор на Уругвай от 40 години. Диего Форлан пък получава приза за играч на турнира. На следващия Мондиал през 2014-а година Уругвай попада в група с Англия, Италия и Коста Рика, като продължава напред в турнира. Сериозен е скандалът по време на двубоя между Италия и Уругвай, в който Луис Суарес ухапва Джорджо Киелини по рамото. Успех с 1:0 на уругвайците изхвърля „Скуадра Адзура“ от турнира, а впоследствие Суарес е наказан за 9 международни срещи. На 1/8-финалите Уругвай отпада от Колумбия след загуба с 0:2.

На Мондиал 2018 в Русия Уругвай побеждава в трите си мача от груповата фаза и се класира за следващата фаза на турнира. Следва успех с 2:1 над Португалия, но на ¼-финалите Уругвай отпада от Франция след загуба с 0:2.