Асоциация: Футболната асоциация (The Football Association)
Най-ниска позиция: 27 (февруари 1996)
Участия на световни първенства: 16
Световен шампион: 1 път (1966)
Участия на европейски първенства: 11

Националният отбор по футбол на Англия е контролиран от Футболната асоциация, управляващият футболен орган в страната. Въпреки че е част от Обединеното кралство, Англия има самостоятелен национален отбор по футбол, участващ във всички големи международни професионални турнири, освен Олимпийските игри, тъй като Международният олимпийски комитет признава единствено Обединеното кралство като самостоятелна държава. Англия притежава най-стария национален отбор в света, заедно с Шотландия. Двете страни изиграват и първия в историята международен футболен мач на 30 ноември 1872 в Патрик, Шотландия. През следващите 40 години се провеждат чести мачове между четирите страни от Британските острови - Англия, Шотландия, Уелс и Ирландия, като те са и единствените международни участия на националния отбор на Англия в този период. През 1883 година се създава и Британският вътрешен шампионат (British Home Championship), който се провежда до 1984 година. Отношенията между Футболната асоциация и ФИФА се влошават през 1928 година, когато британските нации напускат организацията, ставайки отново нейни членове през 1946 година. По тази причина Англия не участва на Световните първенства по футбол до 1950 година.

Най-големият успех на Англия идва на шампионата пред собствена публика през 1966 година, когато водени от сър Алф Рамзи, англичаните печелят титлата, побеждавайки на финала Германия с 4:2 след продължения. Капитан на тима е Боби Моор, а Джеф Хърст има най-голяма заслуга с трите си гола.

На последните три големи първенства „трите лъва“ имат значима роля. На Мондиал 2018 англичаните завършиха на четвърто място, след като на полуфиналите загубиха от Хърватия след дузпи, а в мача за бронзовите медали отстъпиха на Белгия. На Евро 2020 Англия стигна до финала, но загуби на „Уембли“ от Италия след изпълнение на дузпи. На Световното първенство в Катар тимът на Гарет Саутгейт отпадна на 1/4-финалите от финалиста Франция след загуба с 1:2 и пропусната дузпа от Хари Кейн в 84-тата минута.