Площ: 238 535 км2
Столица: Акра
Валута: Ганайското кеди
Официален език: Английски

Ганайският национален отбор по футбол започва съществуването си през 1957 година – малко след обявяването на независимостта на страната. Само шест години по-късно – през 1963 година тимът печели Купата на Африканските нации, и повтаря успеха си през 1965 година. През същата година, отборът записва най-голямата си победа в историята – 13:0 над Кения. Успехите на Гана им носят прякора “Бразилия от Африка” през 60-те години. Следва период без големи международни успехи, преди нови триумфи в Купата на Африка – през 1978 и 1982 година. През 1992 година тимът печели бронзови медали на Олимпийските игри в Барселона.

Въпреки континенталните успехи, Гана успява да се класира за световни футболни финали едва през 2006 година. “Черните звезди” започват турнира със загуба от Италия в групата, но в оставащите си два мача записват победи над Чехия и САЩ, които позволяват на тима да се класира за втората фаза на надпреварата. На 1/8-финалите Гана губи с 0:3 от Бразилия. За Мондиал 2010 отборът си подпечатва визите, след успех в Група Д на финалните квалификации, изпреварвайки Бенин, Мали и Судан.

В група D с Германия, Сърбия и Австралия Гана достига до осминафиналите, където играе със Съединените щати, печелейки с 2:1 в продълженията, за да стане третата африканска нация, достигнала четвъртфиналите на Световното първенство. След това отборът губи от Уругвай при изпълнение на дузпи на четвъртфиналите. През 2013 г. Гана става единственият отбор в Африка, който достигна 4 последователни полуфинала на Купата на африканските нации CAF два пъти.

Гана се класира за финалите на Световната купа 2014 през ноември 2013 г., побеждавайки Египет с общ резултат 7:3 в плейоф от 2 мача. В група G Гана се изправи срещу Германия, Португалия и Съединените щати. Отборът отпада в груповата фаза. В квалификациите за Мондиал 2018 отборът завърши след Египет и Уганда.

Гана се класира за своето четвърто Световно първенство през 2022 година, след като победи Нигерия с голове като гост в Абуджа.

Интересен факт е, че най-голямата загуба в историята на Гана е от България - 0:10 през 1968 година.