България тръгна с 3:1 над Словакия на световната квалификация (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха с победа участието си на световната квалификация в Самоков. Момичетата на италианския селекционер Марчело Абонданца надиграха Словакия с 3:1 (25:13, 25:19, 24:26, 26:24) в първи мач от Група "М", игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Арена Самоков". Утре българките излизат срещу отборът на Беларус, който по-късно тази вечер излизат срещу Чехия. Срещата е отново от 17,30 часа и ще бъде предавана пряко по NEWS7.

Първият гейм на срещата тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за българките - 8:7 след две успешни атаки на Елица Василева. Постепенно разликата нарасна до 12:8 след грешка на словачките последвана от два блока на разпределителката Лора Китипова и Ели Василева. Преднината на българските момичета стана 14:9 след контра на капитанката Страшимира Филипова, което накара треньорът на Словакия Марек Ройко да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха блокада на Страши Филипова и атака в аут на Мирослава Кучакова от словашкия тим и 16:9. Предимството на България стана 21:12 след контра на Емилия Николова и блокада на Христина Русева, след което момичетата на Марчело Абонданца спокойно затвориха гейма при 25:13 след грешка от сервис на влязлата като резерва за Словакия Мирослава Киякова.

Втората част започна добре за българките, които дръпнаха със 7:3 след две грешки в атака на Татяна Църконова от Словакия. Техническата пауза пък дойде при 8:5 след атака от краче на Страши Филипова. Последваха грешка в атака на Ерика Саланчова, ас на Ели Василева и блок на Гергана Димитрова 12:5. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при резултат 16:9. При 20:14 пък на полето за българският тим се появи опитната разпределителка Любка Дебърлиева, която се завърна в игра след повече от две години отсъствие. В крайна сметка България затвори гейма в своя полза при 25:19 след мощна атака на Елица Василева.

Третият гейм стартира отлично за волейболистките на Словакия, които успяха да поведат бързо с 4:0 след отлични изяви на Мирослава Киякова и Мирослава Кучакова. Прекъсването, което поиска Марчело Абонданца, даде ефект и България веднага изравни при 4:4 след две атаки на Елица Василева, блокада на Страши Филипова и грешка на словачките. Първата техническа пауза дойде при 8:6 за Словакия след атака на Кучакова и ас на Моника Станковянска. Последваха нов ас на Станковянска, блокада на влязлата като резерва Вероника Хронцекова и контра на Кучакова и 11:6. Въпреки усилията на българките, разликата се запази до 16:11 за словашкия тим след блок-аут на Станковянска. Последваха няколко грешки на словачките, което позволи на България да стопи изоставането си до 14:16. Двата тима продължиха равностойно до 21:19, след което последваха атака на Станковянска и ас на Хронцекова и 23:19. Българските "лъвици" намалиха моментално на 23:21 след атака на Еми Николова и ас на влязлата като резерва Цветелина Заркова. Независимо от тайм-аута за наставникът на Словакия Марек Ройко, последва втори ас на Заркова и 23:22. Българките съумяха даже и да изравнят при 24:24 след контра от краче на Страши Филипова. Все пак Словакия измъкна гейма с 26:24 след грешка на Ели Василева и ас на Киякова.

Четвтъртата част както първата тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за българките - 8:7 след атака в аут на Мирослава Кучакова от Словакия. Последва обрат при 10:9 за словачките след блок-аут на Моника Станковянска и контра през центъра на Вероника Хронцекова. Разликата леко нарасна при 14:12 след контра от втора линия на Кучакова. Словакия запази преднината си до 16:14 след сервис в аут на българките. Преднината на словашкия тим стана 18:15 след блокада на разпределителката Катарина Дудова. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 21:21 след двойна блокада на Лора Китипова и Страши Филипова и грешка в атака на Мирослава Киякова от Словакия. Българските волейболистки успяха да спасят два геймбола на Словакия, след което успяха да спечелят гейма с 26:24 след две грешки в атака на Кучакова.

Най-полезна за българския тим стана Елица Василева със 17 точки (3 блока, 1 ас, 39% ефективност в атака, 39% позитивно и 22% перфектно посрещане), а капитанката Страшимира Филипова добави 14 точки (5 блока и 50% ефективност в атака) за успеха. За отбора на Словакия Мирослава Кучакова (2 блока, 57% ефективност в атака, 33% позитивно и 10% перфектно посрещане) и влязлата като резерва Мирослава Киякова (2 блока, 2 аса, 37% ефективност в атака, 39% позитивно и 11% перфектно посрещане) реализираха съответно 15 и 14 точки.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 3:1 (25:13, 25:19, 24:26, 26:24)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Емилия Николова 10, Елица Василева 17, Гергана Димитрова 5, Христина Русева 8, Страшимира Филипова 14 - Десислава Николова-либеро (Любка Дебърлиева, Славина Колева 1, Добриана Рабаджиева 1, Цветелина Заркова 2)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
СЛОВАКИЯ: Катарина Дудова 2, Паула Кубова 2, Мирослава Кучакова 15, Ерика Саланчова 2, Татяна Църконова 2, Михаела Абрамова 11 - Доминика Валахова-либеро (Ивана Брамборова, Моника Станковянска 11, Мирослава Киякова 14, Вероника Хронцекова 5)
Старши-треньор: Марек Ройко.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 3:1 - ТУК!!!