България на крачка от Мондиал 2014 при жените след 3:0 над Чехия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България са на крачка от класиране за световното първенство в Италия в края на септември. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца надделяха категорично над коравия тим на Чехия с 3:0 (25:14, 25:19, 25:22) във втория си мач от турнира в Група "М" на световните квалификации, игран тази вечер пред около 1200 зрители в зала "Арена Самоков".

Така българките са начело във временното класиране с 6 точки след 2 победи от 2 мача и трябва да спечелят само два гейма в последната си среща срещу Беларус утре, за да си подпечатат визата за Мондиал 2014. Двубоят е утре (5 януари) от 17,30 часа и ще бъде предаван пряко по NEWS7.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за българките, които поведоха с 5:3 след две атаки през центъра на Христина Русева - Паяка. Техническата пауза пък дойде при 8:6 след контра на капитанката Страшимира Филипова. Последваха три последователни аса на Русева и 11:6. Разликата набъбна до 13:7 след ас на Емилия Николова. Българските момичета запазиха преднината си до 16:10 след блок-аут на Добриана Рабаджиева. Последва отлична единична блокада на Русева и 17:10. Преднината на България стана 19:11 след пореден ас, този път на разпределителката Лора Китипова, което накара италианският треньор на Чехия Карло Паризи да вземе тайм-аут. Въпреки това, предимството на българските "лъвици" стана 22:12 след контри на Русева през центъра и на Елица Василева. В крайна сметка България спокойно взе гейма с убедителното 25:14 след контра блок-аут на Еми Николова.

Втората част също тръгна отлично за България, която поведе с 3:0 след атака на Страши Филипова, ас на Еми Николова и блокада на Лора Китипова. Чехкините веднага изравниха при 3:3 след атака на Анета Хавличкова и контра на Каролина Беднарова. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Чехия - 8:7 след технично отиграване при мрежата на Никол Сайдова. Последваха два аса на Хавличкова и 10:7. Българките моментално изравниха при 11:11 и даже дръпнаха с 12:11 след атаки на Еми Николова и Елица Василева и грешка на Хавличкова. Разликата постепенно нарасна до 16:12 след два блока на Страши Филипова и бъркана топка на Кристина Пастулова от чехкините. Двата тима продължиха равностойно, като "трикольорките" даже успяха да направят резултата 20:15 в своя полза след технична атака на Еми Николова. Преднината на България се запази до 22:16 след блокада на Христина Русева, след което без проблеми затвори гейма при 25:19 след ас на Лора Китипова.

Третият гейм стартира равностойно до 6:6, след което Чехия поведе с 8:6 след грешка на българките и технично отиграване на Анета Хавличкова. Разликата леко нарасна до 10:7 след грешка на Лора Китипова, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 15:15 след два блока на Китипова и ас на Еми Николова. Все пак техническата пауза дойде при 16:15 за чехкините след атака на Тереза Ванжурова. Двата тима продължиха равностойно до 19:18, след което чешките волейболистки увеличиха преднината си до 21:18 след ас на Хавличкова и блокада на Никол Сайдова. Прекъсването за Абонданца даде ефект и българките изравниха веднага при 21:21 след атака на Добриана Рабаджиева, грешка на Каролина Беднарова от чехкините и нов ас на Лора Китипова. Независимо от тайм-аута за Карло Паризи, последваха две блокади на Русева и Рабаджиева и 23:21. В крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след ас на Рабаджиева, а с това и мача с 3:0.

Христина Русева (5 блока, 2 аса и 100% ефективност в атака!!!) и Емилия Николова (1 блок, 2 аса и 60% ефективност в атака) станаха най-полезни за българския тим с по 12 точки за победата. Звездата на Чехия Анета Хавличкова заби 19 точки (1 блок, 4 аса и 44% ефективност в атака), но и нейните усилия не помогнаха за успеха.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:0 (25:14, 25:19, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 7, Емилия Николова 12, Елица Василева 5, Добриана Рабаджиева 10, Христина Русева 12, Страшимира Филипова 10 - Десислава Николова-либеро
Старши-треньор: Марчело Абонданца
ЧЕХИЯ: Кристина Пастулова 1, Анета Хавличкова 19, Каролина Беднарова 8, Тереза Ванжурова 7, Никол Сайдова 1, Павла Винчурова 1 - Вероника Досталова-либеро (Андреа Косаньова, Ивона Свободникова 2, Лучие Смутна 1)
Старши-треньор: Карло Паризи.

Снимки: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:0 - ТУК!!!