Левски се завърна! Левски е жив! Купата е синя след бой над ЦСКА - София пред 40 000

Синя България е в екстаз! Кошмарът на Левски свърши! След дълго 13-годишно чакане “сините” отново спечелиха трофей. Отборът на Левски е тазгодишният носител на Sesame Купа на България. Тимът на Станимир Стоилов победи с 1:0 ЦСКА-София във финала пред над 40 000 зрители на стадион “Васил Левски” и прекъсна най-дългата си серия без спечелване на отличие в своята 108-годишна история. Единственото попадение бе дело на Илиян Стефанов в 57-ата минута.

Успехът е заслужен, тъй като "сините" бяха по-активни и създадоха по-чистите положения, а също така и изключителен сладък за момчетата на Мъри, които триумфираха след шест поредни победи в надпреварата. Последните три пък бяха срещу хегемона в България Лудогорец и актуалния носител на Купата ЦСКА - София, срещу който бяха в серия от 10 мача без успех във всички турнири. 26-кратните шампиони на България спечелиха своята 26-ата купа на страната, което е рекорд за България, но тя липсваше във витрината на синия клуб от 2007 година, когато отново треньор бе Стоилов, а резултатът във финала срещу Литекс също бе 1:0.

26 Награждаване на Левски

Сладкият триумф гарантира и завръщане на Левски в евротурнирите, което бе основната цел пред клуба. Мъри пък остана безгрешен в тези мачове, като спечели четвъртата си купа на България в треньорската си кариера(трета с Левски), правейки това от четири опита.

Символичният домакин и носител на трофея искаше да защити успеха си от 2021 година, като това бе трети пореден финал за “червените”.

29 ЦСКА-София - Левски II

Алън Пардю заложи на Густаво Бусато на вратата, а в защита започнаха Иван Турицов, Томас Лам, Мено Кох и Брадли Мазику. Карло Мухар и Жеферсон бяха опорните халфове, докато Георги Йомов, Тибо Вион и Греъм Кери действаха зад Жорди Кайседо

Станимир Стоилов стартира с младия Пламен Андреев под рамката. Сонко Сундберг, Килиан Ван дер Каап и Хосе Кордоба бяха тримата защитници. Драган Михайлович, Филип Кръстев, Георги Миланов, Цунами и Илиян Стефанов бяха халфовете, докато Уелтон и Билал Бари действаха в предни позиции.

36 Левски - фенове

Невероятна атмосфера в центъра на столицата създадоха феновете на “сините” и “червените”, които бяха препълнили стадиона и трябваше да се налага полицията да намалява буферните зони между секторите, които бяха видимо с много повече зрители от пуснатите в продажба 39 000 билета. Доказвайки, че голямото дерби на България винаги ще има два цвята - син и червен. А този мач се превърна в най-посетеният между два български клуба през този век.

13 ЦСКА - София - фенове

Невероятни хореографии украсиха националния стадион, като и двете агитки се бяха постарали много добре за мача на годината, като и в двете полувремена имаше по една хореография.

Секторите на ЦСКА-София бяха украсени в червено и бяло, а хореографията гласеше: "На ножъ!".

Сините сектори пък бяха с голям надпис: "Левски е вечен", както е и кампанията, която спасява клуба от фалит.

Финалът по традиция започна с изпълнение на химна на България, а трибуните се чуваха на няколко километра от стадиона.

37 ЦСКА - София - Левски I

Хосе Кордоба отправи първия удар в мача и той стана факт в 9-ата минута, но бе от твърде далечна дистанция и излезе в аут. Две минути по-късно Кайседо извърши голяма глупост, когато удари в лицето Ван дер Каап, но извади късмет, че съдията не му показа никакъв картон, въпреки че по-строг рефер можеше и да го изгони.

Първата реална опасност дойде в 20-ата минута, когато Стефанов се измъкна от "червената" отбрана след разбъркване в наказателното поле, но не уцели добре топката, останал очи в очи с Бусато.

ЦСКА - София отговори с далечен удар от фал на Кери в 24-ата минута, който излезе над напречната греда. Три минути по-късно Йомов центрира отляво към Вион, който стреля от воле, но в аут.

В 37-ата минута Бари пропусна отлична възможност. Таранът на "сините" не се възползва от грешка на бранител в червено, който му заложи топката на седем метра пред голлинията, не стреля мигновено, а се опита да я побутне веднъж и в крайна сметка бе блокиран.

В 43-ата минута Сундберг бе изпуснат от бранителите на противника при центриране от корнер и шутира, а Бусато улови. Малко преди това и пред Цунами се откри добра възможност да реализира след центриране отдясно, но не прецени добре крачките си и не уцели топката.

Второто полувреме започна с нова порция шоу по трибуните, като Сектор “Г” първи показа втората си хореография, която гласеше: “Винаги ще бъдем високо над вас”, а придружаващата я огромна рисунка бе с Димитър Пенев как надскача Георги Аспарухов-Гунди, в дербито през 60-те години на миналия век.

Сектор “Б” пък отговори с голяма рисунка, на която бяха емблемата на клуба, гербът на България и син ултрас, а транспарантът на английски долу на пистата гласеше:”Нищо друго няма значение”.

Левски продължи да е по-активен и в началото на втората част, което даде резултат в 57-ата минута. Тогава "сините" се възползваха от грешка на Юга, комбинираха пред наказателното поле на "червените", Кръстев подаде на Стефанов, който стреля от 19 метра и след рикошет в крака на Кох топката влетя в мрежата на Бусато.

Секторите в синьо изригнаха, а това бе първо попадение за Стефанов в турнира и четвърто за клуба след пристигането му през зимната пауза.

След попадението играчите на Стоилов си вдигнаха още повече самочувствието и се опитаха да водят играта и да държат противника далеч от собствената си врата.

В 83-ата минута Цунами изстреля страхотна бомба с десния крак от 25 метра, но Бусато изби в корнер. Само 120 секунди по-късно Левски като по чудо не вкара втори гол. Уелтон намери Миланов, който центрира великолепно по земя към Михайлович. Защитникът на "сините" обаче направи огромен пропуск, след като от 5 метра фронтално срещу Бусато шутира в тялото на вратаря.

Последните минути играчите в червено така и не успяха да създадат голова ситуация и показаха вялата си игра от последните седмици, в които записаха поражение с 0:5 от Лудогорец, 0:2 от Локомотив (Пловдив), 0:2 от Славия, а общо в четири от последните си пет двубоя заедно с финала не успяха да се разпишат и загубиха за първи път от 39 месеца срещу "сините".

В същото време над 21 000 в синьо деряха гърла за своя тим и след петминутното продължение играчи и фенове на Левски изпаднаха в екстаз.

Триумф, който бе чакан от 2009 година, след като до този период клубът имаше най-много тригодишна пауза без отличие, а сега трябваше да чакат 13 лета, за да може славният столичен клуб да вдигне трофей. Това показва, че Левски е жив, след като Мъри Стоилов се завърна, отборът също се завърна и вече има амбиции за нови отличия. Със сигурност е гарантиран сблъсък с Лудогорец за Суперкупата на България, но мечтите на "сините" тепърва започнат да стават големи.

Левски стигна до трофея по безапелационен начин с обща голова разлика 16:2, след като елиминира последователно втородивизионните Марек (2:0), Септември (Симитли) - 7:0, и Септември (София) - 2:0, Лудогорец с общ резултат 4:2 след две победи на полуфиналите (3:2, 1:0) и 1:0 над ЦСКА-София във финала.

ЦСКА-СОФИЯ 0:1 ЛЕВСКИ
0:1 Стефанов (57`)

ЦСКА-СОФИЯ (4-2-3-1): Густаво Бусато, Иван Турицов, Томас Лам, Мено Кох, Брадли Мазику, Тибо Вион, Карло Мухар, Жеферсон, Георги Йомов, Греъм Кери, , Жорди Кайседо
Старши треньор: Алън Пардю

ЛЕВСКИ (3-4-2-1): Пламен Андреев, Сонко Сундберг, Килиан Ван дер Каап, Хосе Кордоба, Драган Михайлович, Филип Кръстев, Георги Миланов, Цунами, Илиян Стефанов, Уелтон, Билал Бари
Старши треньор: Станимир Стоилов

Съдия: Никола Попов
Стадион: "Васил Левски", 40 000 зрители