Невиждана драма в Разград! Левски ликува след много голове, дузпи и червени картони

Фантастичен спектакъл и невиждана драма видяха зрителите в Разград на двубоя между Лудогорец и Левски. Първият полуфинал от Купата на България завърши 3:2 за “сините”, които мечтаят за финал, но преди това ги чака тежък реванш на Разпети петък на “Георги Аспарухов”. Кирил Десподов (10) и Пиерос Сотириу (90-д) бяха точни за “орлите”, докато Драган Михайлович (52), Билал Бари (58) и Марин Петков (101 дузпа) се разписаха за гостите. Антон Недялков и Хосе Кордоба бяха изгонени в 80-ата минута за втори жълти картони.

В 90-ата минута след намесата на ВАР домакините получиха дузпа, която реализираха, след което “сините” получиха 11-метров наказателен удар в последната минута на продължението. Георги Миланов я пропусна, но Слуга напусна голлинията предварително и дузпата беше пребита. Този път 18-годишният Петков застана зад топката и подлуди над 1800 фенове на 26-кратните шампиони на сектора зад вратата. Секунди по-късно дойде последният съдийски сигнал и стана страхотно меле. Игор Пластун също получи червен картон, Мъри Стоилов полудя, въпреки че записа първи успех срещу разградчани след седем неуспешни опита, като не можеха да го укротят нито от щаба на Левски, нито от ръководството на “орлите”. Специалистът също бе изгонен.

45 Лудогорец 2:3 Левски

Домакините са на дни от рекордната си 11-та поредна титла на България, но мечтаят за първи дубъл от 2014 година. “Сините” пък вдигнаха чувствително нивото си под ръководството на Мъри Стоилов и надеждите на феновете бяха сериозни, въпреки че срещнаха най-силния тим.

Треньорът на Лудогорец Анте Шимунджа направи три промени от победата с 1:0 над Берое. Слуга, Рик и Шоу замениха Падт, Гонсалвеш и Текпектей. Словенският специалист заложи на Симон Слуга на вратата, а Сисиньо, Оливие Вердон, Игор Пластун и капитанът Антон Недялков бяха в защита. Пред тях действаха Мануел Шоу и Алекс Сантана, а в предни позиции действаха Рик Джонатан, Каули Оливейра, Кирил Десподов и Пиерос Сотириу.

Станимир Стоилов отново заложи на трима централни защитници, както и в първата среща между двата тима през тази пролет за първенство, когато столичани отстъпиха с 1:2 в 90-ата минута. Той направи две промени от успеха с 2:0 над Черно море. Контузеният Николай Михайлов и Андриан Краев не играеха. 17-годишният вратар Пламен Андреев бе под рамката, а Сонко Сундберг, Килиан Ван дер Каап и Хосе Кордоба бяха пред него. Драган Михайлович и Цунами бяха на двата фланга. Филип Кръстев, Георги Миланов и Илиян Стефанов действаха зад Уелтон и Билал Бари.

Още в първата минута вратарят Слуга спаси домакините, след като Стефанов стреля от 10 метра фронтално срещу него. В 7-ата минута попадение на Уелтон бе отменено поради засада на Бари, а секунди по-късно и ВАР потвърди решението на Иван Стоянов.

Близо 1800 фенове на столичани създадоха страхотна атмосфера и накараха играчите на Левски да се чувстват като домакини.

Гостите стартираха на високо обороти и стреснаха “орлите”, които обаче имат класа и това се оказа решаващо при първата им атака. Кирил Десподов бе оставен да стреля от 20 метра и прати топката в горния десен ъгъл на младия Андреев. Преднината в резултата даде спокойствие на по-класния тим, но играчите на Стоилов не се предадоха.

Каули в 28-ата минута можеше да удвои, докато Каап и Уелтон с глава стреляха лошо от добри позиции. Михайлович от воле пробва рефлекса на Слуга, след което Кръстев си изпроси картон за симулация. Недялков също видя жълтия картон, а нов гол до почивката нямаше.

Втората част започна ударно. Първо сантиметри разминаха Сотириу от втори гол за Лудогорец в 47-ата минута, а при следващата атака Уелтон не успя да изравни. С невероятна подкрепа на своята публика Левски започна да атакува още по-уверено и в 52-ата минута гостуващият сектор избухна след гол на Михайлович. Той се разписа, след като Слуга изби силен удар на Уелтон.

В 54-ата минута Недялков бе напът да си вкара автогол, но Пластун изчисти от голлинията на домакините. При последвалия корнер Левски стигна до пълен обрат. Сундберг игра с глава, а на задната греда Бари даде аванс на “сините” и подлуди агитката на столичани.

Домакиите пуснаха Делев, Карничник и Янков, като положения липсваха, а гостите демонстрираха умора. След меле предизвикано от Недялков в 80-ата минута, капитанът на шампионите и Кордоба, който секунди по-рано получи жълт картон, бяха санкционирани с втори такъв и напуснаха терена. Краев и Галчев замениха Уелтон и Стефанов.

Напрежението се покачваше, като Лудогорец търсеше равенството, а”сините” се опитваха да запазят преднината си. В 90-ата минута Цунами игра с ръка, но след като топката рикошира от крака на Галчев. Стоянов даде знак играта да продължи, но му бе съобщено да гледа ВАР. Реферът наблюдава ситуацията и посочи бялата точка, а голмайсторът на “орлите” Сотириу матира Андреев, въпреки че вратарят хвана ъгъла.

“Зелените” повярваха и в победата в даденото продължение от осем минути, но тимът на Мъри не бе казал последната си дума. Така се стигна до дузпа за игра с ръка на Пластун, която бе потвърдена и от видео записите. Зад топката в 99-ата минута застана Миланов, но стреля в долния десен ъгъл на Слуга, който със страхотен рефлекс изби. Дузпата обаче беше пребита, защото вратарят бе напуснал предварително своята голлинията.

Бари взе топката, но Стоилов задължително каза този път 11-метровият наказателен изстрел да бъде на Петков. Младокът взе топката и подлуди “Синя България” с точен изстрел. Това бе последното действие от мача и Левски си тръгна с победа, която липсваше в Разград от девет години и срещу Лудогорец от 2016-та година.

Последва страхотно меле на терена, в което Стоилов направо полудя, Пластун бе санкциониран с червен картон, такъв имаше и за треньора на “сините”, който няма да води тима срещу ЦСКА - София в неделя. Наско Сираков се опита да спре специалиста, който за първи път през този век изпуска така нервите си.

Феновете на Левски изпратиха своя любимец и играчите с бурни скандирания. Тази вечер и до другия петък със сигурно ще мечтаят, но е изминат само половината път до финала, където най-вероятно вече се класира ЦСКА - София, срещу който играят в неделя. "Червените" надвиха Славия с 2:0 като гост в първия полуфинал.

ЛУДОГОРЕЦ 2:3 ЛЕВСКИ
1:0 Десподов (11)
1:1 Михайлович (52)