Рафаел Надал е номер 1 в световната тенис ранглиста, Марк Селби е начело на класацията по снукър, Дъстин Джонсън е на върха в голфа - това са индивидуални спортове с всепризнати и всеразбрани от всички фенове световни ранглисти. В бокса също има световни ранглисти, но те нито са всепризнати, нито са всеразбрани, нито имат същото значение, нито са организирани адекватно.
Кубрат Пулев е номер 2 в ранглистата на Международната боксова федерация (където пък номер 1 няма и затова Кобрата бе официален претендент за световната титла), номер 8 в ранглистата на Световната боксова асоциация, номер 3 в класацията на списание “Ринг”, номер 5 в класацията на т.нар. Транснационален борд за боксов ранкинг (Transnational Boxing Rankings Board) и отделно номер 5 в света според ESPN.
@@@
Важно е да се подчертае, че хаосът по принцип започва от идеята, че има цели четири отделни федерации в бокса и съответно в някои категории има четирима различни световни шампиони. А Световната боксова асоциация дори си позволява “лукса” да насрочва на практика две световни титли в категория, наричайки едниният носител на пояса “световен шампион”, а другият - “супершампион”. Наскоро излезе информацията, че Кубрат Пулев може да се бие в началото на 2018 година за статута на супершампион на WBA, а в същото време световен шампион в тази версия си е Антъни Джошуа.
@@@
Всички фенове знаят за мечтата на Джошуа да стане всепризнат световен шампион, обединявайки и четирите титли в тежка категория. Само че хаосът не се изчерпва с факта, че има множество господари на дивизиите, въпросните ранглисти допълнително спомагат за страхотното объркване на феновете.
@@@
По традиция отделните четири федерации игнорират бойците и дори шампионите на другите организации.
Антъни Джошуа е шампион на IBF и WBA, но не е в топ 10 на световната ранглиста на Световния боксов съвет (WBC) и на Световната боксова организация (WBO). Само Дилиън Уайт е в топ 10 на ранглистите и на четирите федерации - ако приемем шампиона за номер 1, то Уайт е номер 4 в класацията на WBC, номер 9 в класацията на WBA, номер 6 на IBF и също номер 6 на WBO. Общо в топ 10 на отделните федерации има цели 25-ма бойци! Кубрат Пулев е един от едва осемте сред тях, които са в топ 10 на повече от една федерация - Кобрата е номер 2 в IBF и номер 8 в WBA, а другите като него са Джошуа, Уайт, Карлос Такам, Доминик Брийзъл, Мариуш Вах, Джарел Милър, Кристиан Хамър, Луис Ортис, Александър Поветкин (последните двама хванати с допинг).
За класата на някои от изброените няма нужда да се говори, но има любопитни имена като това на Александър Димитренко, който е седми в ранглистата на IBF. Той бе нокаутиран от Джоузеф Паркър на 1 октомври 2016, след което записа две победи - едната от тях срещу боксьор с отрицателен баланс победи-загуби (Милош Доведан бе с 2 победи и 27(!) поражения)… Фрес Окендо е четвърти в света според WBA, a не е излизал на ринга от 2014 година!
Именно по тази причина мнозина фенове и специалисти се обръщат към незаивисими страни за подготвяне на наистина обективна и адекватна световна ранглиста - ESPN има своя собствена, въпросният Транснационален борд е създаден със същата цел, а списание “Ринг” е най-престижният източник на подобна информация.
Любопитен факт за предстоящия дуел за световната титла в тежка категория между Дионтей Уайлдър и Бърмейн Стивърн е, че феновете не са никак въодушевени от него, защото Стивърн е несериозен претендент, най-малкото, той няма двубой от 14 ноември 2015 година!
@@@
А самият Уайлдър стана шампион през същата 2015 година без да се изправи срещу нито един боксьор от топ 40 на ранглистата на WBC!
@@@
Докато има подобни аномалии в професионалния бокс, трудно нови фенове биха се запалили по великолепния спорт. Именно такива неадекватности са причината конкурентните ММА и в частност UFC да набират все по-голяма популярност, защото боксът няма подобна обеняваща ръководна фигура като Дейна Уайт. И не се очертава скоро да има.