Нидерландия разби Шотландия и показа, че е в готовност за Евро 2024

Отборът на Нидерландия разби тима на Шотландия с 4:0 в приятелски мач. Попаденията за "лалетата" отбелязаха Тижани Райндерс (40'), Жоржиньо Вайналдум (72'), Ваут Вегхорст (84') и Донийл Мален (86').

Двата състава се срещнаха по време на паузата за заключителните плейофи за класиране на Евро 2024. Съперниците вече си подсигуриха класиране за европейските футболни финали през лятото. Шотландците изтеглиха късата клечка и ще бъдат в група “А” заедно с домакините от Германия, както и с коравите селекции на Унгария и Швейцария. Нидерландците също имат нелеката задача и ще се изправят срещу тима на Франция - сребърният медалист от Мондиал 2022 в Катар. В тяхната група “F” е още и селекцията на Австрия, която в квалификациите показа, че може и да е непредсказуем съперник, който наказва, както и победителят от плейоф в поток “А” между съставите на Гърция и Испания.

Роналд Куман не спести сили пусна най-добрите си играчи въпреки неофициалния характер на срещата. Направи впечатление, че само двама от титулярите бяха състезатели в местната Ередивизи. Тях видяхме в лицето на Лутсхарел Геертрюда и Матс Вайфер, като и двамата защитават цветовете на Фейенорд. Иначе сред внушителните имена, с които нидерландският селекционер започна бяха Нейтън Аке от Манчестър Сити, Коди Гакпо и Вирджил ван Дайк от Ливърпул, както и Мемфис Депай от Атлетико Мадрид.

От другата страна на терена Стийв Кларк също бе изпъстрил състава си с имена, състезаващи се на ниво Премиър лийг в Англия. Това бяха халфът на Евертън - Нийлс Патерсън, Били Гилмор от Брайтън, Скот Мактоминей от Манчестър Юнайтед, Райън Кристи от Борнемут, както и Андрю Робъртсън от Ливърпул, който ще носи капитанската лента. Единственият, който представляваше шотландското първенство бе нападателят на Хартс - Лоранс Шанкланд. Той бе и единственият чисто атакуващ играч сред стартовата единайсеторка на Кларк.

Преди първият съдийски сигнал с едноминутно мълчание бе почетена паметта на легендарния нидерландски футболист и треньор Кийс Ривърс, който почина в началото на месеца на достолепната възраст от 98 години.

Иначе самата среща предложи в първите минути скучен и опознавателен футбол, като гостите опитаха да изнесат пресата си в половината на съперника. Тяхното първо по-опасано слизане се случи в 11-ата минута, когато продължително заиграха пред наказателното поле на нидерландците и Лорънс Шанкланд засече центриране с глава, което прелетя над напречната греда.

Междувременно шотландците започнаха да демонстрират все по-сериозно желание да блеснат, което доведе и до агресивни действия в лицето на Скот Мактоминей. Играчът на Манчестър Юнайтед извърши в рамките на седем минути две груби нарушения, като първото от тях доведе до жълт картон.

В 18-ата минута дойде и първият по-опасен изстрел към една от двете врати. Ситуацията създадоха гостите, като Райън Кристи се извиси над всички в наказателното поле и разстресе напречната греда след удар с глава.

Към средата на полувремето "лалетата" се посъвзеха, поеха контрола над топката и дори изнесоха коженото кълбо в опасна близост пред стража на островитяните Ангъс Гън, но не се намери кой да нанесе решителния удар. Въпреки това шотландците продължиха да оказават в териториален натиск в следващите минути.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Тази ситуация изнерви "лалетата", които започнаха да извършват поредица от нарушения и това доведе логично до 31-ата минута, когато Мемфис Депай също получи жълт картон. Две минути по-късно пък реферът Ламбрехтс спести жълт картон на Коди Гакпо, който се свлече в наказателното поле и направи откровена симулация за дузпа.

Малко след това Джон Макгин си изкара жълт картон и застраши отбора си, след като извърши нарушението малко пред британското наказателно поле. Изпълнението на прекия свободен удар обаче бе прекалено посредствено и до опасност не се стигна.

Трудната ситуация за "лалетата" бе прекъсната след миг на гениалност от страна на Тижани Райндерс, който си освободи пространство и нанесе мощен удар от дистанция, с който откри резултата пет минути преди края на редовното време на първата част. Това бе първи гол с националната фланелка за играча на Милан.

Гостите реагираха мигновенно и само три минути след като инкасираха попадението създадоха положение, с което можеха да изравнят. Джон Макгин центрира опасно и със сетни усилия бранител в оранжев спортен екип изчисти в корнер. Макгин се нагърби сизпълнението на ъгловия удар, на който му липсваше точност и прехвърли всички в наказателното поле.

След това в добавеното време домакините наложиха натиск, който не доведе до промяна в резултата освен до един опасен изстрел на Депай и "лалетата" се оттеглиха на почивката при минимална преднина.

За разлика от първата част, второто полувреме бе открита с мигновена атака, в която Скот Мактоминей нанесе удар, на чийто път застана голмайсторът Тижани Райндерс и омекоти топката, за да попадне в ръцете на стража Флекен.

Последва мигновен отговор на домакините, които пропуснаха изгодна възможност чрез Мемфис Депай, но Ангъс Гън спаси вратата си от сигурен втори гол.

Десетина минути след подновяването на играта домакините допуснаха детинска грешка след изпълнение на удар от вратата. Шотландците не бяха достатъчно бързи, за да изпратят човек очи в очи с Флекен, но все пак Били Гилмор нанесе удар, който причини достатъчно притеснения за съперника и гостите получиха правото да изпълнят корнер.

Отново като при предходната опасност за "гайдарите", футболистите на Роналд Куман реагираха светкавично и Коди Гакпо нанесе мощен удар, отразен от Ангъс Гън.

След това нидерландците отново извършиха елементарна грешка, когато бяха поставени под напреженеи в собствената си половина и Лорънс Шанкланд открадна топката в неврологична зона непосредствено пред наказателното поле, за да нанесе мощен удар, с който разтресе напречната греда.

В крайна сметка "лалетата" излязоха щастливците от тази размяна на удари. Коди Гакпо намери Жоржиньо Вайналдум в наказателното поле и последният нанесе удар с глава, за да прати топката във вратата и да дадестабилен аванс на домакините.

Десетина минути по-късно цялата интрига бе убита. Решервата Ваут Вегхорст надлъга всички в малката пеналтерия и заби с глава топката в мрежата на Ангъс Гън, за да направи преднината на "лалетата" класическа.

120 секунди по-късно погромът за "гайдарите" стана пълен. Голмайсторът Райндерс намери Донийл Мален, а той отигра по перфектен начин, за да даде разгромна преднина на отбора си.

До края "лалетата" можеха да направят победата си още по-внушителна, но късметът покри британците и те си тръгнаха само с четири гола във вратата си, които разрушиха доброто впезатление, оставено с представянето през първия час игрово време преди окончателния срив.

НИДЕРЛАНДИЯ 4:0 ШОТЛАНДИЯ