Груповата фаза на Лига Европа завърши

Изиграха се и последните 16 двубоя от груповата фаза на тазгодишното издание на Лига Европа. Те определиха и последните обори, които продължават напред във втория по сила турнира, както и тези, които ще опитат напролет късмета си в Лигата на конференциите.

Виляреал, Байер (Леверкузен), Славия (Прага) и Ливърпул затвърдиха лидерските си позиции в своите групи в ранната порция от мачове, а Рома, Тулуза, Рен и Карабах заеха вторите места и ще са част от тежкия плейофен кръг, в който ще се срещнат с отборите, които отпаднаха от Шампионската лига.

Тимът на Жозе Моуриньо триумфира с 3:0 в домакинството си на Шериф (Тираспол) в двубой от Група G след голове на Ромелу Лукаку (11’), Андреа Белоти (32’) и Николо Писили (90’).

Рома вкара три на Шериф и чака своя противник от Шампионската лига

Ливърпул завърши груповата фаза със загуба, след като отстъпи с 1:2 на Роял Юнион СЖ като гост. Двубоят нямаше никакво значение за мърсисайдци, които си бяха гарантирали първото място. Белгийците пък имаха нужда от победа, съчетана със загуба на Тулуза в гостуването на френския тим на ЛАСК. Само първата част от условието обаче се изпълни, така че именно отборът на Тулуза, който спечели в Австрия, продължава в турнира. Роял Юнион СЖ ще играе напролет в Лигата на конференциите, а ЛАСК завърши на последно място в група "Е".

Тулуза изпълни целта си в Австрия и за първи път е на елиминации в Европа

Виляреал се пребори за първото място в група "F" на Лига Европа. Отборът на Марселино победи с 3:2 като досегашния лидер Рен и изпревари френския тим в крайното класиране.

Виляреал подчини Рен в дуела за първото място

Карабах постигна целта си и след победа с 2:1 над Хекен в последния двубой си осигури място в следващата фаза на Лига Европа. Двете попадения за домакините паднаха през първата част чрез Леандро Андраде (1’) и Ясин Бензия (45’), а Бадави Гусейнов (90’) си отбеляза автогол в края на срещата. Домакините останаха с човек по-малко в 56-ата минута, но все пак успяха да задържат преднината си.

Карабах спечели срещу Хекен и ще играе в Лига Европа и напролет

Брайтън завоюва първата позиция в група "В", след като спечели с 1:0 директната битка на върха с Олимпик Марсилия. Двата отбора си бяха гарантирали мястото в следващата фаза и днес играеха за лидерската позиция. На нея в крайна сметка завърши английският тим, който след гол на Жоао Педро две минути преди края завърши на две точки пред отбора на Марсилия, който допусна първа загуба в турнира през този сезон.

Брайтън спечели битката за първото място с Марсилия в дебютния си сезон в Европа

Въпреки трудния сезон, който записва на всички фронтове, Аякс все пак успя да си осигури участие в европейските клубни турнири и през 2024-та година, след като завърши на трето място в същата група след домакински успех с 3:1 над АЕК.

Аякс все пак успя да се пребори за участие в евротурнирите и през следващата година

В група C интригата се запази до последните минути.  Бетис, Рейнджърс и Спарта (Прага) се бореха за  първите две места, на които в крайна сметка завършиха шотландският и чешкият тим.

Рейнджърс изхвърли Бетис от Лига Европа и спечели групата в драматична нощ в Севиля

Сезонът в Лига Европа ще приключи на 22 май, когато е ще се изиграе финалът в Дъблин.