Испания изкачи световния връх и в женския футбол

Испания е новият световен шампион при жените след успех с 1:0 над европейския първенец Англия във финала на Мондиала в Австралия и Нова Зеландия. Така за първи път в историята “Ла Роха” стига до титлата и при дамите, след като преди 13 години това постигна и мъжката селекция. Играещата за Реал Мадрид Олга Кармона реализира “златното” попадение в 29-ата минута.

В 70-ата минута испанките пропуснаха и дузпа чрез  Дженифър Ермосо, а двата тима си размениха и по една греда. Съставът от Иберийския п-ов създаде повече чисти положения, но пък в края трябваше да се защитава с всички сили, след като съдията добави 15 минути към второто полувреме.

Най-важният футболен двубой за жени през последните четири години се игра на "Стейдиъм Аустрелия" в Сидни пред над 75 000 зрители. Мачът беше исторически и за двата състава, които за първи път в своята история играха финал за световната купа.

Първенството в Австралия и Нова Зеландия е деветият Мондиал за жени, като САЩ има четири титли, Германия две, а Норвегия и Япония по една.

Англичанките имат едно трето място през 2015 година и едно четвърто място през 2019 година, като чак от третия опит стигнаха до големия финал, след като надвиха с 3:1 домакините от Австралия. Това се случи пред рекордните за турнира над 75 000 зрители.

Тимът на Испания, които надви с 2:1 Швеция в изключително драматичен полуфинал, за първи път в историята си попадна в голямата четворка на света, а сега изпълни и мечтата си да повтори триумфа на мъжкия отбор от 2010 година в ЮАР.

Селекционерът на “лъвиците” Сарина Вигман заложи на абсолютно същия състав, с който стартира и на полуфиналите. Мери Ърпс под рамката, Джесика Картър, Мили Брайт, Алекс Грийнууд, Луси Бронз, Рейчъл Дейл бяха в защита, докато Джорджа Стануей, Кийра Уолш Елиа Туун действаха зад нападателите Алесия Руссо и Лаурън Хемп.

Селекционерът на Испания Хорхе Вилда направи една промяна в състава за разлика от полуфинала с Швеция. Вместо звездата Алексия Путеяс, която спечели последните две "Златни топки", започна Салма Паралуело. Пред вратаря Каталина Кол в защита действаха Она Батли, Ирена Паредес, Лая Кодина и Олга. Салма Паралуело, Тереса Абелейра и Айтана Бонмати бяха халфовете, докато Мариона Калдентей, Днежифер Хермосо и Алба Редондо бяха в атака.

Така от първата минута стартираха общо девет футболистки на Барселона - седем в тима на Испания и две в този на съперника.

Срещата започна с активна игра от страна и на двата тима. Англичанките първи стигнаха до шанс, но гредата ги спря от попадение. Това се случи в 16-ата минута, когато напречният стълб на вратата на испанките се разтресе след удар на Лоурън Хемп.

Само минута по-късно Испания пропусна да излезе напред в резултата. Тогава Алба Редондон засече отблизо, но вратарката Мери Ърпс се намеси отлично. Преди това с топката се размина и Паралулео.

Момичетата в червено все пак стигнаха до гол. Това се случи в 29-ата минута, когато левият бек на Реал Мадрид Олга Кармона майсторски заби топката в долния ляв ъгъл на вратата - 1:0.

До края на полувремето "лъвиците" не успяха да отговорят подобаващо, а в същото време съперникът пропусна още два шанса. При единия - в заключителните секунди на тази част, Паралуело също нацели гредата.

На почивката селекционерката на Англия направи двойна смяна, като сред появилите се в игра беше Лоурън Джеймс, която е сестра на Рийс Джеймс от мъжкия състав на Челси. Последваха по една възможност и пред двете вратарки.

Англичанките се опитваха да натискат, но не създаваха чисти положения. В същото време "Ла роха" дебнеха за своя миг. Той дойде в 70-ата минута, когато отборът получи право да изпълни дузпа заради игра с ръка. Първоначално реферът прецени, че това не е нарушение, но ревизира решението си след намесата на ВАР.

При последвалия изстрел от 11-ия метър обаче ветеранката Ермосо не успя да преодолее вратарката Мери Ърпс, който усети ъгъла и спаси.

Лоурън Джеймс най-накрая напомни за присъствието си чак в 76-ата, когато нейн шут под гредата беше отразен.

Макар англичанките да натискаха, отборът на Испания действаше доста хладнокръвно и издържа напрежението и дори се размина с втори гол.