Женско първенство по футбол: НСА - Пирин 1:0 /Почивка/

Англия разплака домакина Австралия и е на исторически финал

Англия победи с 3:1 домакина Австралия в полуфинал на Световното първенство за жени, игран пред над 75 000 души на стадиона в Сидни. Головете за “лъвиците” отбелязаха Елиа Туун (36’), Лоурън Хемп (71’) и Алесия Русо (86’), докато за австралийките точна беше Саманта Кър (63’). Така Англия се класира за големия финал на Мондиала, където ще срещне тима на Испания.

Мачът започна равностойно, като и двата отбора не искаха да рискуват и изчакваха противника да сбърка, като през първия половин час нямаше кой знае какви ситуации за гол. В 36-ата минута обаче англичанките нанесоха своя удар. След изпълнение на тъч отляво Алесиа Русо проби добре и пусна пас в наказателното поле на Австралия, като топката попадна в Елиа Туун, която със страхотен шут с десния крак не остави никакви шансове на вратарката на домакините Макензи Арнолд - 0:1 за Англия.

Австралийките опитаха да реагират, като няколко минути по-късно Катерина Гори стреля от дистанция, но стражът на Англия Мери Ърпс се намеси.Тимът на домакините продължаваше да се затруднява да създава положения пред английската врата и през втората част. В 58-ата минута “лъвиците” можеха да удвоят аванса си след изпълнение на корнер, но Мили Брайт стреля неточно с глава. Така се стигна до 63-ата минута, когато след добра контраатака на Австралия голямата им звезда Саманта Кър напредна с топката и вкара страхотен гол с далечен шут, с което изравни - 1:1.

Тимът на Англия се окопити веднага и можеше да си върне бързо аванса, след като в 70-ата минута Лоурън Хемп центрира добре отляво и намери Алесия Русо, която стреля с глава, но ударът й мина на сантиметри от вратата. Минута по-късно обаче прошка за Австралия нямаше. След дълга топка към наказателното поле на домакините от страна на Мили Брайт, Ели Карпентър от австралийките не се намеси добре и Лоурън Хемп се възползва от грешката й, като чукна топката в мрежата - 1:2 за Англия!

“Кенгурата” веднага  опитаха натиск, за да върнат попадението. Първо Сам Кър стреля неточно с глава от непосредствена близост в 83-тата минута, а малко след това Кортни Вайн шутира, но вратарката на Англия Мери Ърпс спаси. Две минути по-късно отново Сам Кър направи страхотен пропуск, като след изпълнение на корнер топката попадна в нея, но волето й от малкото наказателно поле не намери английската врата.

От тези пропуски се възползваха “лъвиците”, които буквално в следващата минута  решиха всичко в мача. След добра контраатака Лоурън Хемп намери Алесия Русо, която с премерен удар с десния крак направи 1:3 за Англия в 86-ата минута и хвърли в сълзи австралийките и домакинските фенове на стадиона в Сидни.

Така Англия ще се изправи в големия финал срещу Испания в неделя от 13:00 часа българско време. И за двата отбора това ще е исторически момент, като нито един от тях досега не е достигал последната фаза на Мондиала за жени. За Австралия пък остава борбата за бронзовите медали, където ще срещнат тима на Швеция.

Снимки: Imago