Испания е първият четвъртфиналист на Световното за жени след погром над Швейцария

Испания разпиля с 5:1 Швейцария в първия осминафинал от Световното за жени, игран в Окланд. Така “Ла Фурия” се вдигна по най-добрия начин след тежкото поражение от Япония с 0:4 в груповата фаза. За испанките се разписаха Айтана Бонмати (5’, 36’), Алба Редондо (17’), Лая Кодина (45’), Дженифър Хермосо (70’), а за швейцарките попадението дойде след автогол на Лая Кодина (11’). Швейцарките пък не бяха инкасирали попадения досега в шампионата, но днес се наложи да извадят цели 5 пъти топката от мрежата си.

Мачът започна отлично за Испания, след като Алба Редондо засече центриране отляво, швейцарската вратарка Гаел Талман успя да избие, но Айтана Бонмати с премерен удар с левия крак откри резултата. Радостта на испанките обаче трая само шест минути. Лая Кодина върна силно топката от центъра към своята вратарка Каталина Кол и си вкара куриозен автогол - 1:1.

В 17-ата минута обаче Испания отново поведе. Отново центриране отляво намери Алба Редондо, която с глава простреля Талман за 2:1. В 36-ата минута отлично играещата Айтана Бонмати направи 3:1, след като отново пас отляво попадне в нея, направи отличен финт, с който остави без отговор цялата швейцарска защита, и с техничен удар намери за трети път мрежата. В края на полувремето разгромът стана пълен, като след центриране от корнер и разбъркване, Лая Кодина бе най-съобразителна и прати топката във вратата на Швейцария за 4:1, с което и се реваншира за нелепия си автогол в мача.

През втората част мачът основно се доиграваше, но испанките успяха да вкарат още едно попадение чрез Дженифър Хермосо за крайното 5:1.

Така след убедителната си победа Испания ще срещне на 1/4-финалите победителя от двубоя Нидерландия - Южна Африка.