Арис триумфира с титлата в Кипър, Аполон спечели "българското" дерби

Арис (Лимасол) е новият шампион на Кипър. Вчера тимът на Алексей Шпилевский надви с 1:0 Омония (Никозия), а днешната загуба на АПОЕЛ с 2:3 от Аполон (Лимасол) означаваше, че титлата става притежание на Арис кръг преди края на сезона.

Титлата е първа в историята на Арис, а клубът дори никога не е печелил Купата на Кипър. С най-голям принос за триумфа е бившият руски национал Александър Кокорин, който стана голмайстор на отбора с 13 попадения.

АПОЕЛ се нуждаеше от задължителна победа, за да запази интригата жива до последно. Отборът на Георги Костадинов обаче се провали, както и в цялата плейофна фаза, където постигна само една победа от 9 мача. Българският халф беше титуляр и игра до 74-ата минута, а Илиан Илиев записа 65 минути и жълт картон за шампиона от миналия сезон Аполон. Родният национал напусна заради схващане на прасеца.

Гиорги Квилитая даде преднина на АПЕОЛ в 21-ата минута, но в 30-ата Йоанис Питас изравни. В 70-ата отново Питас беше точен за 2:1 в полза на АПОЕЛ. Амр Уарда довърши АПОЕЛ с трети гол, а "синьо-жълтите" успяха само да намалят дълбоко в добавеното време чрез Квилитая. По този начин АПОЕЛ остана втори, на 6 точки зад Арис, но не може да бъде изпреварен от третия АЕК Ларнака.

АЕК направи 1:1 у дома с Пафос, който също се срина в плейофите. Гостите излязоха напред в 38-ата минута с попадение на Йозеф Квида, но малко след това Муамер Танкович получи директен червен картон и ги остави в намален състав. След почивката АЕК доминираше и ветеранът Иван Тричковски донесе равенството на тима си в последните секунди.