Аржентина избегна сблъсък с Франция, Полша също има повод за радост

Отборът на Аржентина изпълни първата си цел и спечели група С на Мондиал 2022. Това стана възможно след успеха на „гаучосите“ с 2:0 над Полша в последния им двубой от груповата фаза. Алексис Мак Алистър (46’) и Хулиан Алварес (68’) вкараха двата гола, а Войчех Шчесни спаси дузпа на Лионел Меси малко преди почивката.

Така Аржентина завърши на първото място в групата с актив от 6 точки. По този начин „Албиселесте“ избегна сблъсък с Франция и вместо това в събота ще играе осминафинал срещу Австралия. Полша също се класира за елиминациите, след като приключи на втората позиция с 4 точки на сметката си, колкото има и третият Мексико, но с по-лоша голова разлика. Така следващият съперник на „Дружина полска“ са „петлите“ в неделя. Последна в групата остана Саудитска Арабия с 3 точки.

24 Феновете на Полша и Аржентина, група "C"

Чеслав Михиневич предприе само една промяна в стартовите си 11 след успеха с 2:0 над Саудитска Арабия. Партньор на капитана Роберт Левандовски в атака не беше Аркадиуш Милик, а Карол Швидерски. От друга страна, Лионел Скалони направи цели четири промени след победата с 2:0 над Мексико. Две от тях бяха в защита, където Кристиан Ромеро и Науел Молина стартираха вместо Лисандро Мартинес и Гонсало Монтиел. В средата на терена Енцо Фернандес замени Гуидо Родригес. В атака Лаутаро Мартинес отстъпи мястото си на Алварес, който по този начин помагаше на капитана Меси и Анхел Ди Мария.

39 Полша - Аржентина 0:2, група "C"

Меси нанесе първия точен удар в 7-ата минута, но Войчех Шчесни успя да го улови без проблем. Три минути по-късно нападателят стреля от малък ъгъл, но вратарят успя да избие топката. В 17-ата минута Маркос Акуня получи възможност да стреля, но прати топката над вратата. Малко след това левият бек нанесе нов удар, при който Шчесни улови топката. В 28-ата минута шут на Алварес беше блокиран, а секунди по-късно изстрел на Акуня профуча покрай вратата. След пет минути Ди Мария се опита да се разпише директно от корнер, но Шчесни се справи с удара му. В 35-ата минута Фернандес отправи шут, който се оказа неточен.

Минута по-късно Шчесни отрази шут на Алварес, а веднага след това Меси стреля с глава в аут. От аржентинския лагер обаче поискаха дузпа, тъй като след изстрела на Бълхата вратарят го удари в главата в опита си да избие топката. Все пак Дани Макели прегледа ситуацията чрез ВАР и изненадващо реши да посочи бялата точка. Оттам именно Меси стреля, но Шчесни отрази удара, както направи в мача със Саудитска Арабия. В 43-тата минута вратарят изби и шут на Алварес, след което улови слабата добавка на Родриго де Паул.

"Алибселесте" най-после разпечата вратата на Шчесни в самото начало на втората част. Тогава Молина намери с дълъг пас в наказателното поле Мак Алистър, който откри резултата с диагонален шут по земя. Поляците отговориха с опасен удар с глава на Камил Глик, който обаче не намери целта.

В 62-рата минута Мак Алистър можеше да отбележи втори гол, но този път Шчесни улови удара му. Все пак шест минути по-късно Алварес направи преднината на тима още по-комфортна с мощния си точен шут.

В 71-вата минута Шчесни спаси изстрел на Меси. Малко след това Алварес потърси нов гол, но този път топката мина от външната страна на мрежата. В 86-ата минута резервата Лаутаро се възползва от груба грешка на Якуб Кивиор и изскочи сам срещу вратаря, но прати топката покрай вратата. В добавеното време влезлият като смяна Николас Таляфико преодоля Шчесни, но Кивиор изби топката с глава малко пред голлинията. Това беше и последното положение в мача.

ПОЛША - АРЖЕНТИНА 0:2

0:1 Мак Алистър (46')

0:2 Алварес (68')

Полша: Шчесни, Бережински, Кивиор, Глик, Кеш, Жиелински, Криховяк, Биелик, Франковски, Швидерски, Левандовски

Аржентина: Мартинес, Молина, Ромеро, Отаменди, Акуня, Де Паул, Фернандес, Мак Алистър, Меси, Алварес, Ди Мария

Снимки: Gettyimages