Драматичен сблъсък на "Герена" охлади мечтите на Левски

Отборът на Левски спря победната си серия точно когато се появи реален шанс наистина да вярва в седмата позиция на крайното класиране. "Сините" стигнаха само до 1:1 с Царско село на "Герена" в мач от 30-ия кръг на efbet Лига. Така 26-кратните шампиони пропуснаха отлична възможност да се доближат само на две точки от седмия Черно море, който по-рано днес завърши 1:1 с Ботев (Пловдив). И така 180 минути преди края на сезона Левски остана на четири точки от "моряците", които имат 42 точки, докато "царете" имат с една по-малко от "сините" - 37.

Красив гол на Андерсон (62) даде аванс на гостите, докато Борислав Цонев с точно изпълнена дузпа бе голмайстор за домакините. Преди това двата тима удариха по една греда до почивката. Първо Стефан Христов бе спрян от напречната греда, а след това Андриан Краев разтресе горната греда над Пласид. През втората част съдията Ивелин Занев в рамките на 15 минути вбеси и двата щаба, като първо не отсъди дузпа за Царско село, след което не даде такава за Левски, а по-късно спести втори жълт картон на Попадийн за грубо влизане.

Двамата вратари Звонимир Микулич и Джони Пласид с отличните си спасявания в края на мача помогнаха на своите тимове да вземат поне точка от този драматичен сблъсък.

През този сезон двата тима изиграха общо три мача досега. Първо Царско село записа историческа победа на "Герена" с 1:0 през миналото лято, след което в края на годината срещата завърши 2:2 в столичния комплекс "Царско село", а преди десет дни отново там Левски постигна успех с 2:0.

35 Левски - Царско село

“Сините” бяха единственият тим, който спечели първите си три мача от плейофите и вярваше, че може да се добере до седмото място, което дава право на участие на баража за третия по сила европейски клубен турнир.

Отново Живко Миланов води отбора, като пусна десет от 11-те, които донесоха победата с 2:1 над Черно море. Звонимир Микулич бе вратар. Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Начо Монсалве и Патрик-Габриел Галчев бяха четиримата бранители. Опорните халфове бяха капитанът Мартин Райнов и Драган Михайлович. Младите Мартин Петков, Здравко Димитров и Андриан Краев действаха зад Бари.

Антони Здравков пък направи четири промени от равенството 0:0 с Ботев (Пловдив). Христо Попадийн, Луи Нганиони, Антонио Георгиев, Стефан Христов замениха Луис Педро, Ивайло Марков, Емануил Манев и Лука Панайотис. Пред Джони Пласид стартираха Попадийн, Иван Бандаловски, Мартин Кавдански и Нганиони. Лъчезар Балтанов и Георгиев бяха опорните халфове, а Костадинов, Андерсон и Дилън Мертенс играеха зад Христов.

Първата добра възможност бе в 13-ата минута, когато Пласид спаси удар на Михайлович. Играчът на "сините" пое топката на мокрия терен и стреля с левия крак, но стражът на гостите спаси. Преди това халфът на домакините си бе изкарал жълт картон. В 24-ата минута хубава самостоятелна акция на Стефан Христов можеше да даде аванс на Царско село. Таранът финтира Райнов и Галчев, след което с левия крак насочи топката в далечния ъгъл и топката се отби в горната греда.

Устата на Балтанов бе разбита в единоборство между него и Димитров, но реферът дори не отсъди фаул в полза на гостите, което не се хареса на бившия капитан на Ботев (Пд). Той основателно протестира демонстрирайки, че е в кръв, но получи само жълт картон и трябваше лекарите на тима да му оказват медицинска помощ за няколко минути.

Нападателят на домакините Бари направи непростим пропуск в 35-ата минута. Отлично центриране на Галчев попадна на главата на мароканеца, който от няколко метра стори по-трудното и не уцели вратата.

Три минути след това и Димитров стреля над гредата, която спаси Пласид в 41-ата минута. Тогава страхотен удар на Анди Краев от 17 метра се отби в напречната греда.

Буквално в последните минути на първата част получилият повиквателна от Ясен Петров Димитър Костадинов се контузи лошо и извади рамото си. 21-годишният футболист, който има пет гола тази пролет, трябваше да напусне принудително. На негово място влезе Емануил Манев.

Втората част стартира с поредица от неадекватни решения на рефера Ивелин Занев, който не отсъди по една чиста дузпа за двата тима, а също така спести червен картон на Попадийн.

Първо в 52-ата минута при бърза контраатака на гостите Стефан Христов центрира, а Живко Атанасов игра не един, а цели два пъти с ръка в наказателното си поле, но бялата точка не беше посочена. Това вбеси гостите.

Буквално в следващата атака на мача Здравко Димитров вкара топката между краката на Попадийн, който го фаулира в наказателното поле, но реферът отново остана безмълвен, вместо да даде 11-метров наказателен удар за "сините". Това пък ядоса щаба на домакините, които повишиха гнева си в 57-ата минута. Тогава имащият жълт картон Попадийн отнесе с двата крака Димитров, но реферът не му показа втори жълт картон.

Именно поради това Тони Здравков веднага го извади от игра. Борислав Цонев и Радослав Цонев пък влязоха в игра и веднага "сините" вдигнаха оборотите.

Пет минути по-късно обаче светкавична контраатака на Царско село завърши с красив гол във вратата на Микулич. Андерсон с отличен изстрел от над 20 метра прати топката в горния десен ъгъл за 0:1. Попадението бе седмо за бразилеца.

В 68-ата минута Пласид спаси гостите. След подаване на Боби Цонев, Михайлович стреля от въздуха, но стражът изби неговия изстрел.

Три минути по-късно Пласид отново се намеси, като спря излезлия срещу него Боби Цонев, но при добавката топката попадна в Мартин Петков, който бе фаулиран от вратаря и този път беше отсъдена дузпа за Левски. Именно Боби Цонев взе топката и с майсторско изпълнение отбеляза своето шесто попадение за сезона и второ срещу Царско село след завръщането си от тежката контузия.

Последва пропуск на Петков, след което Микулич буквално спаси домакините с три отлични спасявания в рамките на три минути. Хърватинът спря първо Мертеенс, а след това Бандаловски и Христов.

Двуострата игра изнерви и двата тима, като се стигна до разправия между играчите. Валери Божинов също влезе на терена и веднага се скара със своя бивш съотборник от Партизан и националния тим Иван Бандаловски.

"Сините" се хвърлиха в петминутното продължение с подкрепата на публиката да търсят втори пореден обрат срещу директен конкурент, но този път Пласид показа майсторство в 93-ата минута и резултатът остана 1:1. Националът на Хаити изби удар на Ради Цонев под гредата в последните секунди и с това надеждата на Левски да направи почти чудото да стигне до седмата позиция, след като изоставаше с девет точки преди две седмици, почти се изпари.

Нервите на двата тима обаче бяха опънати и разправията продължи и след последния съдийски сигнал.

Левски приема Ботев (Пловдив), а Царско село е домакин на Черно море. Само при успех на "сините" и грешна стъпка на "моряците", столичният гранд ще може да се надява да играе финал за седмото място на "Тича".

ЛЕВСКИ - ЦАРСКО СЕЛО 1:1
0:1 Андерсон (62)
1:1 Цонев (73-д)

ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Живко Атансов, Начо Монсалве, Патрик-Габриел Галчев, Мартин Райнов, Драган Михайлович, Здравко Димитров, Андриан Краев, Мартин Петков, Билал Бари

ЦАРСКО СЕЛО: Джони Пласид, Христо Попадийн, Мартин Кавдански, Иван Бандаловски, Луи Нганиони, Лъчезар Балтанов,Антонио Георгиев, Андерсон, Далан Мертенс, Димитър Костадинов, Стефан Христов