Любо Пенев удължи агонията на Левски, "сините" в зоната на изпадащите (видео+галерия)

Кошмарът за Левски е пълен! "Сините" се сгромолясаха на своя стадион "Георги Аспарухов" срещу тима на Царско село след поражение с 0:1. Единственото попадение, което донесе историческата победа на гостите, бе дело на Божидар Васев в 45-ата минута. Така тимът на Любослав Пенев поведе парада в efbet Лига, докато 26-кратните шампиони се свлякоха в зоната на изпадащите. "Царете" имат актив от седем точки и са без допуснат гол, докато играчите на Георги Тодоров са с едва една точка. По-големият проблем за "сините" е, че имат две загуби от два мача пред своя публика. Освен това нямат успех на своя стадион от осми декември 2019 година насам, като вече са в серия от осем поредни мача без победа. Нещо, което не се бе случвало никога в 106-годишната история на този славен клуб, до август месец тимът да няма победа.

Малшанс сполетя домакините с контузията на Найджъл Робърта през първата част, а в последната минута, в рамките на две секунди, два пъти гредите спасиха вратата на Джони Пласид след удари на Тома Даске и Живко Атанасов, който пропусна на празна врата.

Като цяло играчите на Тодоров нямаха идея как да стигнат до гол, като имаха едва един точен удар във вратата до 90-ата минута. Момчетата на Любо Пенев пък стояха много добре тактически след почивката и на контраатака пропуснаха да удвоят своята преднина. Успехът е първи на легендата на ЦСКА, Валенсия и Атлетико Мадрид като треньор на стадион "Георги Аспарухов".

До момента "сините" записаха загуба от Берое (0:2) на "Герена" и равенство срещу Арда (1:1) в Кърджали. Царско село пък разгроми Етър (3:0) на старта, след което направи 0:0 с Монтана.

Левски бе в серия от седем мача без успех у дома и се опита да сложи край на тази негативна серия, но само удължи своята агония.

Треньорът Георги Тодоров бе направил само една промяна в стартовите 11 от срещата срещу Арда. Наказаният Ивайло Найденов бе заменен от дебютиращия от първата минута Матео Стаматов, който бе ляв защитник, а опитният Орлин Старокин бе десен бек пред Николай Михайлов. Живко Атанасов и Тома Даске бяха централните бранители. Илия Юруков бе опорен халф, а Паулиньо, Здравко Димитров, Стайн Спиреингс и Станислав Иванов действаха зад Найджъл Робърта.

76 Левски - Царско село
Гостите дойдоха за първи точки срещу гранда в историята си, което накрая бе постигнато. Треньорът Любослав Пенев можеше да разчита на един от асовете си - Уесли Ната, който изтърпя наказанието си от миналия сезон. Той стартира от първата минута срещу Левски, като куриозното е, че до дни бразилецът може да се окаже футболист на противника.
Ел Голеадор бе направил четири промени от равенството с Монтана. Джоди Пласид, Мартин Кавдански и Стефан Христов бяха останалите трима освен Ната, които смениха Михаил Иванов, Емаунил Манев, Андерсон и Мирослав Будинов. Пред Пласид в защита играеха Кавдански, Ивайло Марков и Хулио Родригес. Антонио Георгиев, Реян Даскалов, Борис Галчев и Божидар Васев бяха халфовете, докато Ната бе плеймейкър зад Стефан Христов и Салиф Сисе.
Двубоят стартира с натиск на "сините", но въпреки това първата опасност беше пред вратата на Михайлов. След грешка на Даске обаче Васев стреля извън вратата. Това се случи в седмата минута. В 12-ата минута страхотен пробив на Паулиньо завърши с пропуск.
Бразилецът размина защитата на гостите, но останал сам срещу Пласид стреля много лошо извън вратата. Минута по-късно Здравко Димитров също пропусна. Илия Юруков с хубав финт се освободи от защитата и подаде към крилото, който стреля с мощен удар в главата на Родригес. Защитникът дори имаше нужда да получи лекарска помощ.
Постепенно играта се изравни, а в 35-ата минута Робърта беше спрян от Пласид след подаване на Спиерингс. Таранът на "сините" обаче получи травма и бе заменен от Мартин Петков в 40-ата минута. Така проблемите за домакините станаха още по-сериозни, а в последната атака от първата част завърши с исторически гол за Царско село във вратата на Левски.
Ивайло Марков центрира на далечната греда, където Стаматов и Даске не се ориентираха, а връхлитащият Божидар Васев с глава матира Ники Михайлов. Това е първо попадение за клуба на Стойне Манолов в историята срещу Левски.
Втората част започна с натиск на Левски, докато гостите много добре се бяха подредили и не оставяха свободни пространства срещу обърканите си противници. Домакините с всяка изминала минута все повече губеха самочувствие и увереност. В 53-ата минута Петков не успя да подаде добре на Паулиньо, който чакаше да излезе сам срещу вратаря.
В 66-минута Пласид се размина с топката, но тя изненада Иванов и той не успя да нанесе голов удар. Насиру Мохамед и Деян Иванов замениха Стаматов и Юруков, а Даске беше изместен в халфовата линия, но и това не помогна. При отлична контраатака резервата Мохамед Брахими пропусна да удвои в 72-ата минута, когато се намеси Здравко Димитров.
Първият удар в очертанията на вратата на Царско село дойде в 76-ата минута, а негов автор бе Спиерингс, който стреля с левия крак. Пласид обаче спаси.
Минути преди края Мирослав Будинов, влезнал секунди по-рано, можеше да удвои. Вратарят Николай Михайлов обаче показа добър рефлекс и спаси. Това се случи в 87-ата минута, а в 89-ата минута Левски пропиля най-големия си шанс. След центриране Даске се извиси и стреля с глава, но топката се отби от лявата греда. Кълбото рикошира и се върна към Атанасов, който от два метра буквално на празна врата обаче разклати горната греда.
Така и късметът обърна гръб на "сините", които изживяват най-тежките си моменти в своята история, а скоро не се вижда и изход от тежката ситуация. Капитанът Ники Михайлов пък събра всичките си съотборници и започна да им се кара и да им обяснява, че така няма как да продължава.
Треньорският щаб пък беше бесен и изпита срам от това поражение, докато феновете напълно нормално негодуваха срещу треньори и играчи.
Левски е в серия от шест мача в първенството, в които спечели едва една точка, като четири пъти загуби на "Герена" - 1:2 Славия, 1:2 от Локомотив Пловдив, 0:2 с Берое и сега с 0:1 от Царско село. Другото поражение е с 0:3 от Лудогорец в Разград, а единствената точка дойде срещу Арда. В следващия кръг предстои гостуване на Монтана за "сините", докато играчите на Любо Пенев ще защитават първото място срещу ЦСКА 1948.

ЛЕВСКИ - ЦАРСКО СЕЛО 0:1
0:1 Васев (45)