17-годишен прекъсна головата суша на Левски, Боби Цонев се завърна ударно за "сините"

Головата суша на Левски прекъсна и с това приключи и поредицата от мачове без успех за 26-кратните шампиони. “Сините” надвиха с 2:0 Царско село във визитата си от първия кръг на плейофите, който е 27-и в efbet Лига. Обещаващият 17-годишен талант Марин Петков отбеляза първото си попадение в елита на България още в 9-ата минута на мача, а завърналият се на терена след повече от седем месеца Борислав Цонев (88) също се разписа в края. Първото попадение в мача дойде след точно 6 часа и 14 минути, в които играчите на гранда не се бяха разписвали, докато Боби пък е най-ефективният футболист на клуба с пет гола от пет мача в шампионата през тази кампания, въпреки че пропусна цели 18 двубоя поради тежка травма.

36 Царско село - Левски 0:2

"Сините" бяха в серия от четири мача без гол, в които спечелиха едва една точка, докато Царско село беше в серия от три поредни победи, които даваха надежда на клуба, че има сили да се бори за седмото място. Сериозните пропуски на домакините им попречиха да стигнат до равенството в днешната среща, което се оказа решаващо, тъй като накрая гостите завоюваха едва третата си победа далеч от "Герена" в шампионата.

Това е първият успех да Левски в третия мач между двата тима през този сезон, като досега домакините имаха една победа с 1:0 на стадион "Георги Аспарухов" и равенство 2:2 на комплекс "Царско село".

Антони Здравков направи две промени от разгромното 4:0 над финалиста за Купата на България - Арда, в миналия кръг. Капитанът Реян Даскалов и Ивайло Марков смениха Дилан Мартенс и Луис Педро. Джони Пласид бе вратар, а Христо Попадийн, Мартин Кавдански, Ивайло Марков и Нганиони бяха защитниците. Балтанов и Даскалов дейстнах зад Емануил Манев, Андерсон Коста и Димитър Костадинов. Атаката се водише от Стефан Христов.

26-кратните шампиони, които бяха напуснати от четирима играчи през последните десет дни, стартираха с четири промени от загубата с 0:2 от ЦСКА-София. Разтрогналите с Левски Тома Даске, Фейсал Рерас, както контузеният Георги Александров и Билал Бари бяха заменени от Патрик-Габриел Галчев, Начо Монсалве, Марин Петков и Здравко Димитров. Живко Миланов заложи на 4-2-3-1, като пред Микулич в защита бяха Найденов, Монсалве, който не бе играл от 13 март, Атанасов и Галчев. Райнов и Михайлович бяха опорните халфове, а двамата младоци Марин и Мартин Петков, както и Димитров действаха зад Анди Краев.

Още с първата си атака Костадинов имаше възможност за удар, но защитник парира изстрела му, който без проблеми бе уловен от Микулич. В 4-ата минута Пласид със страхотен плонж парира удар на Мартин Петков.

Преса на Краев в 9-ата минута накара Нганиони да сбърка в половината на домакините, след което последва светкавична контраатака на "сините", която завърши с гол на Марин Петков. Здравко Димитров изведе 17-годишния младок зад защитата, а техничарят със силен диагонален изстрел отбеляза своето дебютно попадение в елита на българския футбол.

Този гол прекъсна головата суша на Левски от 6 часа и 14 минути, която беше налегнала тима в efbet Лига. Освен това попречи на клуба да запише нов антирекорд, тъй като никога в историята си не бе оставал без гол в пет поредни шампионатни срещи. Това е втори гол за Петков през този сезон, след като вече беше точен и за Купата на България при загубата с 1:2 от Славия.

Малко по-късно Пласид с отличен рефлекс спря Краев, но Никола Попов правилно отсъди засада на Марин Петков и евентуално попадение нямаше да бъде зачетено.

Няколко минути гостите играха с човек по-малко, тъй като Краев имаше нужда от лекарска помощ, след като му бе разбит носа. Костадинов пропусна да изравни 24-ата минута, а секунди след това Балтанов бе изпуснат от защитата в синьо и бившият капитан на Ботев пропусна от пет метра да възстанови равенството.

Голмайсторът Петков също трябваше да получи лекарска помощ, тъй като удари лошо рамото си при падане в наказателното поле. Неговият съотборник Мартин Петков пък пропиля страхотен шанс в 36-та минута, когато останал сам срещу Пласид се опита да го прехвърли, но стражът на Царско село изби с една ръка.

Даскалов стреля опасно в 37-ата минута.

Втората част започна с нов пропуск на Левски и нова отлична проява на Пласид. В 47-ата минута Краев размина двама бранители в червено и на няколко метра от вратата стреля, но националният страж на Хаити отново спаси. Секунди по-късно Краев пропусна да изведе Петков сам срещу вратата при светкавична контраатака, която можеше да доведе до втори гол.

Домакините отвърнаха в 50-ата минута, като центрирането на Христов не бе парирано добре от Микулич, като се наложи Галчев да избива далеч. Манев пък беше близо до равенството в 52-ата минута.
Голям пропуск с глава направи Костадинов в 60-ата минута, когато не успя да прати топката от няколко метра в мрежата.

Царско село пожела дузпа в 73-ата минута, тъй като след центриране отляво и удар на играч на домакините топката се отби в дясната ръка на Монсалве. Коженото кълбо попадна в Лука, който не успя да се разпише от малкото наказателно поле, тъй като Микулич се хвърли в краката му и изби. Играчите на Здравков имаха претенции за играта с ръка на испанеца. В 75-ата минута резервата Бари излезе зад защитата и опита да намери Мартин Петков, но Даскалов изби пред вратата на Пласид. Вратарят на домакините спаси изстрел на Мартин Петков в 77-ата минута.

Десет минути преди края на мача Борислав Цонев се завърна в игра след тежката травма получена през октомври. Той замени голмайстора в мача и получи аплодисментите от 60-те фенове на Левски.

Завръщането на Боби беше повече от ударно, тъй като няколко минути по-късно той отбеляза петото си попадение от пет мача в елита през тази кампания. Десетката на "сините" си направи най-хубавия подарък за своя 26-и рожден ден, който бе преди по-малко от седмица, след като се възползва от подаване на Мартин Петков и се разписа след 214 дни извън футболните терени. Цонев прескочи Пласид и на празна врата удвои, като оформи победата, която е едва осмата за клуба от 27 мача през сезона.

Левски вече има актив от 31 точки и остана на девето място, като се приближи на три от Царско село, докато седмият Черно море има девет повече от "сините", които гостуват на Ботев (Пловдив). Момчетата на Здравков срещат "моряците" във Варна.

ЦАРСКО СЕЛО - ЛЕВСКИ 0:2
0:1 Марин Петков (9)
0:2 Цонев (88)

ЦАРСКО СЕЛО: Джони Пласид, Христо Попадийн, Мартин Кавдански, Ивайло Марков, Луи Нганиони, Лъчезар Балтанов, Андерсон Коста, Реян Даскалов, Димитър Костадинов, Емануил Манев, Стефав Христов
ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Начо Монсалве, Патрик-ГабриелГалчев, Мартин Райнов, Драган Михайлович, Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров, Андриан Краев