Левски вярва в чудо след обрат над Черно море (видео+галерия)

Отборът на Левски продължава да се надява на чудо и достигане до седмото място в крайното класиране на efbet Лига, което дава право на бараж за евротурнирите. Надеждите бяха запазени, след като "сините" надвиха много трудно след обрат с 2:1 основния фаворит за тази позиция Черно море. Илиан Илиев-младши даде аванс на гостите в 41-ата минута, но Начо Монсалве с първото си попадение за "сините" възстанови равенството в 43-ата минута. Живко Атанасов донесе пълен обрат в 79-ата минута, но попадението трябваше да бъде отменено поради засада на Райнов.

Третият пореден успех на 26-кратните шампиони намали разликата до четири точки между "сините" и "моряците". Двата тима имат и мач на "Тича" в последния кръг, а преди това варненци гостуват два пъти на Царско село и Ботев (Пловдив), докато Левски приема същите съперници пред своята публика, която днес се завърна на "Герена" и беше 12-ият играч. Тя показа и огромно уважения към великия капитан на ЦСКА и България Георги Димитров-Джеки, който ни напусна преди дни.

Още по-хубавата новина е, че освен публиката се завърнаха Борислав Цонев, Радослав Цонев и Матео Стаматов, които помогнаха да се постигне този важен успех, който остава надеждата на Левски жива. За последните двама това бяха първи официални минути за 2021 година.

Илиан Илиев е прав да се сърди, тъй като равенството, което нямаше да бъде незаслужено, щеше да гарантира още днес почти сигурно седмата позиция на тима му. Това обаче не се случи, въпреки че неговият тим беше по-добрият отбор на терена през първата част, но елементарно допуснатия гол за 1:1 се оказа решаващ, както и малшансът при второто попадение, което, ако имаше ВАР, със сигурност щеше да бъде отменено.

Освен това Черно море пропусна два гола преднина в края преди няколко дни срещу Царско село, но въпреки всичко “моряците” продължават да държат съдбата си изцяло в своите ръце.

През тази кампания варненци победиха след 62 години Левски на "Герена" в мач от елита, като обърнаха "сините" с 2:1 през есента. Преди няколко седмици столичани надиграха своя противник във Варна, но срещата завърши 0:0.  Този път "сините" записаха първи победа след три поредни мача без успех срещу този съперник.

67 Левски - Черно море 2:1

Живко Миланов, който продължава да води “сините”, бе направил само една промяна. Николай Михайлов, който бе в основната на успеха с 1:0 над Ботев (Пловдив), отстъпи мястото си на титуляра тази пролет Звонимир Микулич. Ивайло Найденов, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Начо Монсалве и Патрик-Габриел Галчев бяха четиримата бранители. Опорните халфове бяха капитанът в този мач Мартин Райнов, който бе отстъпил лентата на Михайлов срещу "канарчетата", и Драган Михайлович. Младите Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров и Андриан Краев действаха в предни позиции.

Илиан Илиев направи три промени от равенството 3:3 с Царско село на “Тича”. Капитанът Даниел Димов, Цветомир Панов и Фейсал Касми бяха заменени от Виктор Попов, Стефан Станчев, който бе капитан, и Родриго Енрике.

Пред Георги Георгиев в защита започнаха Попов, Станчев, Влатко Дробаров и Мартин Дичев. Андраде и Васил Панайотов бяха опорните халфове, Родриго Енкрие, Илиев, и Гарсия действаха зад Зе Гомеш.

Още в четвъртата минута Микулич трябваше да се намесва, след като Панайотов стреля силно от пряк свободен удар. “Сините” опитваха да играят на контраатака, но трудно създаваха такива, докато “моряците” създадоха още две възможности.  Първо топката се отби в ръката на Найденов в наказателното поле, но преди това бе рикоширала в крака му и поради това не бе отсъден 11-метров наказателен удар.

Малко по-късно, в 19-ата минута, Галчев беше близо до това да си отбележи ефектен автогол, докато се опитваше да изчисти топката. Удари на Панайотов, Андраде и Гомеш пък не попаднаха в целта. Найденов отправи хубав изстрел от над 20 метра, който мина над вратата на Георгиев в 35-ата минута.

По-добрата игра на варненци продължи и в 41-ата минута това даде резултат. Леандро проби отляво в наказателното поле и центрира остро, а Илиев изпревари Микулич и прати топката зад голлинията. Попадението е второ поред за плеймейкъра, който трябваше да чака над 22 мача, за да се разпише в шампионата през тази кампания.

“Сините”, които нямаха нито една възможност до този момент, обаче реагираха светкавично. Удар с глава на Димитров бе спасен от Георгиев, а при добавката Марин Петков пропусна да изравни, тъй като защитник пресече изстрела му и се стигна до корнер. Секунди по-късно трибуните на “Герена” изригнаха, тъй като резултатът беше изравнен. Димитров изведе Галчев, който центрира към Монсалве, испанецът засече топката от въздуха и след последвалия рикошет в Гарсия топката попадна в мрежата..

Играта бе по-равностойна след почивката, като двата тима искаха победата, но без да имат ясна идея как да стигнат до нея. Марин Петков пробва един удар с глава, а Стефан Велев смени голмайстора на гостите След това Билал Бари замени 17-годишния Петков, а Матео Стаматов пък се завърна на терена след пауза от пет месеца. Левият защитник записа първи минути от 18 декември 2020 година, когато бе титуляр при загубата с 0:1 от ЦСКА-София.

Фейсал Касми влезе за “моряците” и още с първото си докосване беше близо до гол, но Микулич предотврати това, като се хвърли в краката на мароканеца, който излезе сам срещу него. Двамата близнаци Радослав Цонев и Борислав Цонев едновременно се завърнаха на зеления терен на “Герена” след тежките си контузии, получени през октомври миналата година. Боби вече се бе завърнал в игра и дори вкара гол на Царско село, но при гостуване, докато за Ради това са изобщо първи минути от контузията в Пловдив.

Синята публика посрещна любимците си с голям ентусиазъм, а те веднага отговориха с максимално раздаване. В 79-ата минута Боби Цонев спечели фаул, който беше оспорван от гостите. Зад топката застана Ради Цонев, който центрира отлично и Мартин Райнов стреля с глава. Георгиев показа отличен рефлекс и изби, но при добавката Живко Атанасов отбеляза третото си попадение за сезона.

Попадението обаче трябваше да бъде отменено поради засада, тъй като капитанът на “сините” беше с една идея зад отбраната на “моряците” при центрирането на Цонев. Илиан Илиев беше бесен, като дори получи жълт картон за протестите си. Той искаше и фаул на Бари срещу бранител на Черно море, който фаулира свой съотборник и това позволи на Левски да вкара гол, но там нарушение нямаше.

Попадението вдигна още повече настроението на трибуните, като именно подкрепата на феновете помогна на Левски да задържи преднината си. Мартин Петков дори пропусна сам срещу Георгиев да вкара и трети гол, тъй като стражът спря нападателя.

Секунди след последния съдийски сигнал десетки млади фенове нахлуха на терена, за да празнуват победата на Левски и да се снимат със своите любимци, които не показаха страхотен футбол, но демонстрираха желание и старание през всичките 90 минути.

След три поредни победи столичани скъсиха разликата с пет точки от Черно море, като в оставащите 270 минути ще се надяват на нови победи и други грешни стъпки на варненци. Това бе девета победа с 2:1 в историята между двата клуба, както и 73-и успех от 124 мача в съперничеството между тези два тима в елитния футбол. "Зелено-белите" останаха с 19 победи.

ЛЕВСКИ 2:1 ЧЕРНО МОРЕ
0:1 Илиев (41)
1:1 Монсалве (43)
2:1 Атанасов (79)

ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Начо Монсалве, Патрик-Габриел Галчев, Мартин Райнов, Драган Михайлович, Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров, Андриан Краев

ЧЕРНО МОРЕ: Георги Георгиев, Виктор Попов, Стефан Станчев, Влатко Дробаров, Мартин Дичев, Андраде, Васил Панайотов, Илиан Илиев, Пабло Гарсия, Родриго Енрике, Зе Гомеш