ЦСКА-София надви Левски въпреки пропусната дузпа и червен картон (видео+галерия)

Отборът на ЦСКА-София спечели дербито с Левски в отложения мач от 13-ия кръг на efbet Лига. "Червените", които бяха супер фаворити преди срещата, спечелиха само 1:0 след хубав гол на Али Соу в 20-ата минута. Николай Михайлов спаси дузпа след удар на Тиаго Родригес в 34-ата минута, както и още няколко положения. Червен картон на Амос Юга в 74-ата минута пък също не помогна на "сините" да се измъкнат от девета загуба след 16 мача през този сезон.

Така 26-кратните шампиони ще зимуват на девето място с едва 15 точки, докато ЦСКА-София се изравни с втория Локомотив (Пловдив), като ще кара празниците с актив от 33 точки.

Успехът е първи в дербито за един от двата отбора след три поредни равенства. Последната победа на "червените" срещу "сините" бе през май 2019 година (2:0).

На стадион "Васил Левски" двата тима излязоха един срещу друг с рекордна разлика за този период на годината от 15 точки във временното класиране, която бе в полза на "червените".
Привържениците на ЦСКА-София изпратиха своите любимци
Босненският треньор Бруно Акрапович направи две промени от успеха с 2:1 над Ботев (Враца). Георги Йомов и Брадли Мазику се завърнаха сред 11-те, като смениха Юнус Санкаре и Греъм Кери. Вратар бе Густаво Бусато, а Валентин Антов, Юрген Матей и Петър Занев бяха тримата защитници. Тибо Вион, Амос Юга, Жеферсон и Брадли Мазику бяха халфовете, Тиаго Родригес бе плеймейкър зад Георги Йомов и Али Соу.

Наставникът на 26-кратните шампиони Славиша Стоянович направи три промени в стартовите 11 от равенството 2:2 с Царско село. Капитанът Николай Михайлов се завърна на вратата, а 19-годишният Георги Александров дебютира от първата минута в първенството. Той бе дин от тримата централни защитници заедно с Алекс Петков и Тома Даске. 18-годишният Мартин Петков пък игра десен халф-бек, след като се излекува от коронавирус. Матео Стаматов бе на левия фланг. Мартин Райнов и Ивайло Найденов бяха вътрешните халфове. Станислав Иванов, Паулиньо и Найджъл Робърта бяха в атака.

110 ЦСКА-София - Левски
Феновете на двата отбора изпратиха своите любимци към стадиона с множество песни и факли. "Историята задължава, битката до смърт за армейската слава", беше надъхващият транспарант на Сектор "Г". Сектор "Б" бе опънал транспарант: "Нито капка страх, нито крачка назад".
"Червените" наградиха Али Соу за неговия мач №100 за клуба, който може да бъде последен за него.
Същото сториха и "сините", които пък наградиха Станислав Иванов, който от януари вече ще бъде футболист на Чикаго Файър. Габровецът напусна "Герена" след 89 мача и 14 гола.
Двубоят започна по-добре за "сините", които изненадаха своя противник с преса. В петата минута Бусато спаси вратата си, след като спря Мартин Райнов, който бе на два метра пред него. Хубава атака на Левски на Мартин Петков минала през Иванов и Найденов завърши с добро подаване, но Робърта се забави.
В 19-ата минута Михайлов спаси вратата си, след като плонжира в краката на Али Соу и изби чисто топката. Минута по-късно защитата на "сините" беше надбягана от Али Соу, който тръгна сам срещу Михайлов от центъра. Таранът стреля силно, а вратарят не се намеси подобаващо и резултатът вече беше 1:0. Попадението пък бе под номер 45 за гамбиеца с червената фланелка.
Това стресна голяма част от неориентираната и млада защита в синьо. Така в следващите минути ЦСКА-София можеше няколко пъти да удвои.
Първо Юга бе оставен непокрит след центриране от корнер, но изстрелът му мина покрай гредата в 21-ата минута. Секунди по-късно Йомов от три метра не уцели вратата на Михайлов. Малко по-късно Юга получи заслужен жълт картон, тъй като грозно хвана за гушата Найденов.
В 30-ата минута Йомов за пореден път се откъсна зад бавните защитници в синьо и излезе сам срещу Михайлов. Капитанът на "сините" този път парира с левия си крак удара на крилото. Топката попадна извън наказателното поле в Тиаго, който бе съборен от Мартин Петков при нахлуването си в наказателното поле. Реферът Никола Попов посочи моментално бялата точка, докато младият Петков и съотборниците му искаха фаул, тъй като нарушението било извършено извън границата на наказателното поле. Положението беше доста спорно, като може и "сините" да имаха право.
Михайлов, който получи лекарска помощ, показа добър рефлекс и парира удара от бялата точка на Тиаго в 34-ата минута.
Стоянович, Вион и Паулиньо също получиха жълти картони в минутите до края на първата част.
Втората част подобно на първото полувреме започна по-активно за момчетата на Стоянович. В 54-ата минута Иванов центрира, топката рикошира в главата на Юга и Бусато трябваше да се намесва. "Сините" искаха игра с ръка на халфа на "червените", но такава нямаше.
Последваха удари извън целта на Соу и Юга.
Патрик-Габриел Галчев замени Петков в 58-ата минута. Робърта пробва удар отдалеч, но той не попадна във вратата. Синклер и Санкаре влязоха за "червените", а в 74-ата минута Юга бе изгонен за втори жълт картон.
Полузащитникът изрита в лицето Робърта и напълно заслужено бе пратен под душа.
Левски взе изцяло инициативата за първи път. Здравко Димитров, Валери Божинов и Насиру Мохамед влязоха, но отборът нямаше идея как да стигне до попълнение. Играчите на Акрапович пък на контраатака можеха да удвоят.
В 92-ата минута Мохамед пропусна с глава най-добрата възможност, след като Бусато спаси и донесе важни три точки на "червените", които завършиха годината с шести пореден успех в първенството и продължават да мечтаят за титлата.
Разликата с Лудогорец е три точки, като може да стане и шест точки, но тимът от "Българска армия" за първи път от години дава заявка, че може да бъде реален конкурент до последната минута за златните медали.
Най-хубавата новина за "сините" е, че тази 2020 година свърши, като през пролетта на 2021 година феновете се надяват да видят коренно променен отбор.

ЦСКА-София - Левски 1:0