Брилянтен гол на Попето не стигна за победа в руското класико (видео + галерия)

Българският национал Ивелин Попов изигра най-силния си мач за Спартак (Москва) и го направи тогава, когато трябваше. Попето беше над всички в супердербито срещу Зенит, завършило 2:2. Родният национал отбеляза и дебютния си гол в първенството с екипа на "червено-белите", но той не се оказа достатъчен за победа. По ирония на съдбата изравнителното попадение за питерци отбеляза бившия им футболист Артьом Дзюба, който се разписа в 87-ата минута и развали празника "Откритие Арена".

Сблъскът на двете столици предложи невероятни емоции и много драма. Груба грешка на вратаря на Зенит Юрий Лодигин позволи на Спартак да поведе в началото с гол на Зе Луиш, но Хълк изравни със зверски шут от фаул в 27-ата минута. В средата на втората част Ивелин Попов отново изведе домакините напред с прекрасен прехвърлящ удар, за да дойде 87-ата минута и спасителното попадение на Дзюба, който въпреки всички обиди по свой адрес от трибуните не се зарадва. Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

Равенството със сигурност е разочароващо и за двата отбора, които не можаха да съкратят изоставането си от лидера ЦСКА (Москва). По-рано днес "армейците" направиха 1:1 с Локомотив (Москва) в другото дерби на кръга, но запазиха преднината си от 5 точки пред "железничарите". Изоставането на Зенит е 8 точки, а на Спартак - 9.

През седмицата съперниците си проправиха път към 1/8-финалите за Купата на Русия, но го сториха по много различен начин. Спартак се реваншира за тежката загуба от Кубан и разгроми Волга (Нижний Новгород) със 7:0, а Ивелин Попов отбеляза първите си две попадения за тима в официален мач. Зенит също игра срещу Волга, но от Твер, и се наложи с 3:0 след продължения. И трите гола за състава на Андре Вилаш-Боаш вкара резервата Денис Ткачук.Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

С голям интерес се очакваше появата с екипа на Зенит на Артьом Дзюба, който за първи път се изправи срещу бившия си отбор. През годините Спартак три пъти преотстъпваше централния нападател на други клубове (в Том и два пъти в Ростов - б.а.), но в договора неизменно присъстваше клауза, която забраняваше той да играе срещу спартаковци. През лятото Дзюба премина със свободен трансфер в Зенит и си навлече омразата на феновете на "червено-белите", които не спряха да го освиркват през цялото време.

За Спартак пък излезе Роман Широков, който прекара най-добрите години от кариерата си в Санкт Петербург и спечели редица трофеи със Зенит. Сега руският национал е основна фигура в тима на Дмитрий Аленичев и на него се разчиташе, заедно с Ивелин Попов, да гради играта на домакините.Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

Аленичев избра по-дефанзивна тактика от обикновено и пусна цели петима защитници, включително Сергей Паршивлюк и Евгений Макеев, които играят по-рядко през сезона. Денис Глушаков и Широков бяха двамата вътрешни халфове, а Попов и Куинси Промес помагаха по фланговете на централния нападател Зе Луиш.

Съставът на гостите от Санкт Петербург бе според очакванията. Атаката се водеше от Дзюба, а зад него действаха Хълк, Дани и Олег Шатов. Двойката опорни полузащитници оформиха Аксел Витсел и Хави Гарсия.Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

Зенит започна със самочувствие и имаше шанс да поведе още в 5-ата минута, но ударът с глава на Есекиел Гарай премина на сантиметри от вратата. Секунди по-късно недоразумение между вратаря Юрий Лодигин и бранителите пред него доведе до гол за Спартак. Лодигин необмислено напусна наказателното поле и беше прехвърлен от Зе Луиш.

Питерци се смутиха и малко след гола бяха на път да си създадат нови неприятности, но Николас Ломбертс в последния момент блокира Примес. Зенит отговори с индивидуален пробив на Игор Смолников, който реши да стреля с по-слабия си ляв крак, но топката излезе в аут. В 18-ата минута пред вратата на Зенит стана страшно. След комбинация с Промес, Ивелин Попов нахлу в наказателното поле и върна към свободния Салваторе Бокети, но Лодигин се реваншира за грешката си при гола и спаси силния удар на италианеца. Атаката на спартаковци продължи, но завърши с неточен шут на Глушаков.Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

В средата на полувремето Промес тества рефлекса на Лодогин, но стражът на Зенит внимаваше. В 27-ата минута Хълк си спечели фаул на границата на наказателното поле и сякаш всички знаеха какво ще последва. Стадионът притихна, а бомбеният удар на бразилския национал не даде време за реакция на Артьом Ребров - 1:1.

Зенит взе инициативата и в 31-ата минута Дзюба си помисли, че е вкарал гол, но той беше отменен заради засада на Дани, който пръв игра с топката. Спартак изнемогваше и Хълк можеше да се разпише за втори път, но останал очи в очи с Ребров, стреля в тялото му. Секунди преди почивката и Широков беше близо до гола. Бившият халф на Зенит засече с глава центриране на Промес, но не можа да насочи топката във вратата.Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

Втората част започна със смяна в състава на Спартак. Широков явно бе получил травма и вместо него се появи Александър Зотов. Това наложи вътрешни рокади и Ивелин Попов се изнесе в по-предни позиции. В 51-ата минута българинът сътвори нещо много красиво. Той си спря топката на гърди и от границата на наказателното поле нанесе мощен шут, който мина съвсем близо до гредата. Само две минути по-късно Ломбертс игра с ръка в наказателното поле на Зенит, но сигнал за дузпа не последва.

Попов беше в центъра на събитията и малко по-късно, когато Зе Луиш му свали топката с глава, но той не можа да я овладее добре, а беше останал сам срещу Лодигин. В 62-ата минута "Откритие Арена" избухна, но причината не бе гол за Спартак, а невероятен пропуск на Дзюба. Таранът на Зенит размени пасове с Хълк и се опита да заобиколи Ребров, но вратарят на Спартак с отчаян плонж успя да избие топката в последния възможен момент.Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

В 70-ата минута Ивелин Попов накара целия стадион да изригне. Българинът видя, че Лодигин е напуснал голлинията, след което елегантно го прехвърли. Това бе първи гол на родния национал в първенството, но той може да се окаже с огромна стойност в края на сезона.

Спартак се прибра в половината си в опит да опази резултата, но за пореден път се видя, че отборът на Аленичев не умее да се брани. Зенит създаде няколко разбърквания пред Ребров, за да се стигне до 87-ата минута, когато топката се озова в Дзюба и той не се поколеба да оформи крайното 2:2. Спартак (М) - Зенит 2:2, Попетo с красив гол

В добавеното време Ивелин Попов можеше да се превърне в герой за домакините, но защитник на Зенит в последния момент изби топката пред крака му и руското класико, както Хълк определи мача, завърши без победител.

В следващия кръг Зенит приема Ростов, а Спартак (Москва) гостува на Мордовия.