Евро 2016

Евро 2016

Изборът на страна домакин за Евро 2016 започва още преди крайния срок 9 март 2009 г, когато страните претендентки заявяват своите кандидатури. Това са Франция, Италия и Турция със самостоятелни кандидатури, както и Норвегия и Швеция с обща кандидатура. Впоследствие Норвегия и Швеция оттеглят кандидатурата си през декември 2009 година, за да се стигне до 28 май 2010 година, когато Франция печели избора пред Турция, останала на второ място.

За разлика от предишните Европейски първенства, форматът на Евро 2016 е променен Груповата фаза се състои от шест групи (от A до F) от по четири отбора вместо от четири групи от по четири отбора, както е през 2012. Броят на участващите отбори е увеличен, което е предпоставка за добавяне на фаза на осминафинали. Първите два от всяка група, както и четирите най-добри отбора, заели трети места, продължават на осминафиналите, а оттам победителите продължават към четвъртфиналите, полуфиналите и големия финал.

Срещите са общо 51 или с точно 20 повече в сравнение с дотогавашните 31, а всички те се провеждат в период от 29 до 31 дни. Генералният секретар на УЕФА Джани Инфантино е представил формата като „незавършен“, защото поради нуждата от трети отбор от групата, който да продължи, това ще доведе до трудност в предотвратяването на ситуации, в които отборът може предварително да знае какви резултати му трябват, за да излезе от групата, което може да доведе до липса на тръпка за феновете или дори за тайни договорки между отборите.

Увеличаването на броя отбори позволява на държавите с по-малките претенции да излязат на голямата сцена и да се надиграват с най-големите. В евроквалификациите 53 страни се борят за 23 места, за да се присъединят към домакина Франция.

Церемонията по тегленето на жребия за груповата фаза на Евро 2016 се състоя в столицата на Франция Париж на 12 декември 2015 година.

24-те отбора са разпределени в 4 урни, като за всяка група е предвиден по 1 отбор от всяка урна. Домакинът Франция и действащият шампион Испания са автоматично поставени в първа урна, а за разпределението на всички останали отбори се вземат предвид техните коефициенти, които представляват сбора от средния брой точки, които даден тим е спечелил в последните 3 квалификационни и (евентуално) финални турнира. 20% от тези точки идват от участието в Евро 2012 40% – от Световното първенство през 2015 и 40% – от квалификациите за настоящето първенство.

Така домакинът Франция попада в Група А, където компания на петлите правят Швейцария, Албания и Румъния. За Франция не представлява трудност да спечели своята група със седем точки от три изиграни мача и да финишира пред Швейцария.

Група Б излъчва цели три отбора, които продължават в следващата фаза. Шокиращо за мнозина тимът на Уелс печели групата с точка пред Англия, а на трета позиция завършва Словакия с две точки по-малко от уелсците. Русия отпада от надпреварата с едва една спечелена точка.

Три отбора продължават напред и от Група C, където са тимовете на Германия, Полша, Северна Ирландия и Украйна. Украинците напускат Европейското с 0 спечелени точки, а Германия печели своята група с равен точков актив с Полша, но по-добра голова разлика. Компания на Словакия и Северна Ирландия като най-добри трети отбори правят ЕЙРЕ и Португалия. Отборът на Кристиано Роналдо завършва на трета позиция в своята група с три равенства.

На 1/8-финалите домакините от Франция се изправиха срещу Ирландия в мач, който започна с ранно попадение за ирландците. Въпреки това, французите успяха да обърнат резултата благодарение на двата гола на Антоан Гризман, осигурявайки си победата с 2:1. Италия срещна настоящите шампиони от Испания в една от най-очакваните срещи. Италианците играха силно в защита и показаха своите тактически умения, побеждавайки Испания с 2:0. Головете на Джорджо Киелини и Грациано Пеле гарантираха мястото на Италия в следващия кръг. Португалия и Хърватия изиграха напрегнат мач, който остана без голове до продълженията. В 117-та минута Рикардо Куарешма отбеляза единствения гол в срещата, осигурявайки на Португалия място на. четвъртфиналите с победа 1:0.

На ¼-финалите мачът между Полша и Португалия започна ударно с ранен гол за Полша, отбелязан от Роберт Левандовски в 2-рата минута. Португалия отговори с гол на младия Ренато Санчес, който изравни резултата в 33-тата минута. След 90 минути и продължения, резултатът остана 1:1, и мачът беше решен чрез дузпи. Португалия показа по-добра концентрация и успя да спечели с 5:3 при изпълнението на дузпите, като Криштиану Роналдо и съотборниците му триумфираха.

Уелс изненада всички с успеха си срещу Белгия с 3:1 и се класира за полуфиналите, постигайки исторически успех. Германия и Италия изиграха изключително тактически и напрегнат мач. Месут Йозил откри резултата за Германия в 65-тата минута, но Италия изравни с дузпа, реализирана от Леонардо Бонучи в 78-мата минута. След продължения и драматична серия от дузпи, Германия успя да победи Италия с 6:5 при изпълнението на наказателните удари, като с пропуски се отчетоха Симоне Дзадза и Грациано Пеле.

Домакините от Франция се изправиха срещу изненадата на турнира - Исландия. Французите доминираха мача от самото начало, отбелязвайки четири гола още през първото полувреме чрез Оливие Жиру, Пол Погба, Димитри Пайе и Антоан Гризман. През второто полувреме Жиру добави още един гол, а Исландия успя да вкара два чрез Колбейн Сигторсон и Биркир Бярнасон. Мачът завърши с убедителна победа за Франция с 5:2, която изпрати домакините в полуфиналите.

На ½-финалите Португалия се изправи срещу сензацията на турнира – отбора на Уелс. Срещата се проведе на 6 юли в Лион. Кристиано Роналдо откри резултата с удар с глава в 50-тата минута, давайки преднина на своя отбор. Само три минути по-късно, Роналдо асистира на Нани, който удвои резултата, затвърждавайки позицията на португалците. Уелс не успя да намери отговор и мачът завърши 2:0 в полза на Португалия, която за първи път от 2004 година се класира за финала на Европейското първенство.

В далеч по-интересния полуфинал, състоял се на 7 юли в Марсилия, домакините от Франция се изправиха срещу световните шампиони от Германия. Франция получи шанс да открие резултата в края на първото полувреме, когато им беше присъдена дузпа за игра с ръка на Бастиан Швайнщайгер. Антоан Гризман хладнокръвно реализира дузпата в 45-тата минута, давайки преднина на своя отбор. В 72-рата минута, Гризман вкара втория си гол в мача, след като успя да се възползва от грешка в германската защита.

Финалът на Европейското първенство по футбол във Франция през 2016 година се състоя на 10 юли на "Стад дьо Франс" в Париж, където домакините от Франция се изправиха срещу Португалия. Още в началото голям удар за португалците беше контузията на капитана им Кристиано Роналдо, който напусна терена със сълзи на очи в 25-тата минута след сблъсък с Димитри Пайе.

Франция доминираше в притежанието на топката и създаде множество положения, но португалската защита и вратарят Руи Патрисио успяваха да устоят. Редовното време завърши без голове, принуждавайки мача да продължи в продължения.

Решаващият момент настъпи в 109-тата минута, когато резервата Едер отбеляза великолепен гол с удар от дистанция, който остави френския вратар Юго Лорис безпомощен. Португалия успя да задържи преднината си и спечели мача с 1:0, осигурявайки си първата европейска титла в своята история. Това бе исторически момент за португалския футбол, а Едер се превърна в неочаквания герой на вечерта.