Хърватия

Хърватия

Прякор: "Шахматистите", "Ватрените"
Асоциация: Хърватски футболен съюз (Hrvatski nogometni savez)
Селекционер: Златко Далич
Капитан: Лука Модрич
С най-много мачове: Лука Модрич (174)
С най-много голове: Давор Шукер (45)
Стадион: "Максимир", Загреб
Позиция в ранглистата на ФИФА: 10
Най-висока позиция в ранглистата на ФИФА: 3 (януари 1999)
Най-ниска позиция в ранглистата на ФИФА: 125 (март 1994)
Участия на световни първенства: 6
Най-големи успехи: Финал (2018), Трето място (1998)
Участия на европейски първенства: 7
Най-големи успехи: Четвъртфинал (1996, 2008)

Настоящият хърватски национален отбор съществува от 1991 година насам. Преди това страната беше част от Югославия. От 1993 година насам хърватите са членове на ФИФА и УЕФА, но не успяват да се включват в квалификациите за Мондиал 1994. Те обаче веднага привличат вниманието, след като се класират за Европейското през 1996 и Мондиал 1998.

На финалите във Франция през 1998 "шахматистите" поднасят голяма изненада, като завършват трети. "Златното поколение" от тези години е съставено от футболисти като Давор Шукер, Звонимир Бобан, Горан Влаович, Роберт Ярни, Роберт Просинечки, Игор Щимац и др. Много от тях са част от юношеския отбор на Югославия до 20 г., който става световен шампион през 1987 г. в Чили.

Следва неуспешна кампания за Евро 2000, но бързо след това хърватите се завръщат на голямата сцена, класирайки се за Световното през 2002 без нито една загуба. На финалите обаче тимът отпада в групата. Две години по-късно "шахматистите" дефилират и на ЕП в Португалия, но и там не успяват да стигнат до фазата на преките елиминации.

Хърватия отново показва класа в квалификациите и стига до Мондиал 2006, където обаче пак се проваля в групите. Пробивът е осъществен две лета по-късно на Евро 2008, когато воденият от Славен Билич състав постига пълен актив от 9 точки в групата си - първо такова постижение в историята на европейските първенства. На четвъртфиналите отборът губи от Турция след изпълнение на дузпи.

Тимът пропуска СП 2010 за сметка на Англия и Украйна, но пък отново печели място на Европейското първенство през 2012 г. В груповата фаза в Полша и Украйна хърватите не съумяват да се справят с конкуренцията на Италия и Испания и остават трети. Подобна е и съдбата им на Мондиала през 2014, когато не преминават груповата фаза. На Евро 2016 те завършват на първо място в група с действащия шампион Испания, но отпадат на осминафиналите от Португалия.

На Световното в Русия през 2018 г. те подобряват постижението от 1998 г. Хърватия печели групата си след три победи, а една от тях е с 3:0 срещу Аржентина. Отстранява Дания и Русия след дузпи, а победа с 2:1 над Англия на полуфиналите ги класира за финала. В битката за титлата тимът отстъпва с 2:4 на Франция.

На Евро 2020 хърватите отново срещат Англия, като този път губят с 0:1 в груповата фаза. Те отпадат на осминафиналите след загуба от Испания в мач с продължения. Мондиал 2022 се оказва много успешен за "ватрените". Те преодоляват групата си, където са заедно с Мароко, Канада и Белгия, след което печелят в елиминациите срещу Япония и Бразилия, като и двете победи идват след дузпи. На полуфинала обаче те отпадат от Аржентина, чийто състав става световен шампион. В мача за третото място Хърватия отново се изправя срещу Мароко и печели бронзовия медал след успех с 2:1.

Новини

Виж всички новини