Евро 1964

Евро 1964

Вторите европейски финали се провеждат през 1964 година в Испания. Общо взето три от четирите финалисти минават по категоричен начин напред към полуфиналната фаза. На четвъртфиналите испанците, които са домакини на финалната част от турнира, отнасят без проблеми Ейре. Унгария пък елиминира Франция, която по-рано трудно надделява над България. СССР се справя със съпротивата на Швеция. Единствено Дания минава напред през иглени уши срещу изненадата Люксембург - налага се трети мач на неутрален терен, спечелен от "червено-белите" с 1:0.

Двата полуфинала протичат по различен начин - в Барселона Сборная сразява без проблеми с 3:0 Дания, докато в Мадрид домакините влизат в продължения срещу маджарите. Едва в 112-ата минута Амаро Амансио - Магьосника носи победата, която е с цената на класиране за финалния мач. В мача за третото място Унгария печели с 3:1 след продължения срещу датчаните пред едва 3800 зрители на "Камп Ноу".

На финала в Мадрид обаче ситуацията е коренно различна откъм публика, атмосфера и емоции - близо 80 000 зрители изпълват трибуните на "Сантиаго Бернабеу" в очакване на испански триумф.

Четири години по-рано Испания отпада служебно от СССР, след като отказва да играе срещу Сборная по политически причини. Сега обаче картината е друга - лично генералисимус Франсиско Франко присъства на финала в Мадрид. Испанците повеждат още в началото чрез точен удар на халфа на Барселона Переда.

Почти веднага обаче Галимзян Хусаинов е повален в близост до наказателното поле на иберийците и вкарва от пряк свободен удар за 1:1. Развръзката настъпва в края на мача, когато звездата Луис Суарес слага началото на атака по десния фланг, Переда центрира и нападателят Марселино се разписва с глава. Така Испания печели първата си титла на международната сцена. Сребърните медали не са приети добре в Москва, където на летището не присъства никой при завръщането от испанската столица на Лев Яшин и компания.