Евро 2012

Евро 2012

18 април 2007 година, Кардиф, Уелс. Изпълнителният комитет на УЕФА официално избира съвместната кандидатура на Полша и Украйна за домакин на Европейското първенство през 2012-а. Поляци и украинци празнуват, след като, от една страна, предложенията на Италия и съюза между Хърватия и Унгария са били оставени на заден план за сметка на тяхното, а от друга - автоматично са си гарантирали билети за най-големия футболен форум на Стария континент.

2 декември 2011 година, Двореца на културата в Киев, Украйна. Жребият е изтеглен, битките са ясни. 16 страни влизат в битка за ценното отличие. Сред тях е и действащият и европейски, и световен шампион Испания. "Ла Роха" попада в Група C, където компания й правят Италия, Хърватия и Италия. Единият от домакините - Полша, който ще имат честта да открият форума, е в първа група заедно с Чехия, Гърция и Русия, а другият - Украйна, заедно с Англия, Франция и Швеция в Група D. Трима носители на златните медали и един финалист - Германия, Дания, Холандия и Португалия, формират "Групата на смъртта". 8 юни 2012-а.

Еуфорията сред домакините от Полша, които имат възможността да открият форума с двубой срещу първенеца от 2004 година Гърция, бързо отминава. След изненадващото равенство 1:1 пред родните фенове, "Дружина Полская" дублира резултата и във втората си среща - срещу един от фаворитите в групата Русия. Този резултат впоследствие се оказа самоубийствен и за двете селекции, които допуснаха поражения в последните си двубои от потока и се сбогуваха с Евро 2012. Чехия победи Полша с минималното 1:0, а Гърция нанесе своя мълниеносен удар в даденото от съдията продължение на първото полувреме, когато при едно изпълнение на тъч защитата на "Сборната" остави легендата Йоргос Карагунис сам срещу Вячеслав Малафеев и за 35-годишния "елин" не бе проблем да се разпише и прати отбора си на 1/4-финал.

В "Групата на смъртта" финалистът от Европейското първенство в Австрия и Швейцария - Германия, без много, много да се напряга си осигури по безапелационен начин първото място в потока след 3 от 3. Голямата, неприятната изненада обаче дойде от загубилия драматично финала на Мондиала в ЮАР две години по-рано Холандия, чиито футболисти си тръгнаха с наведени глави, нито една спечелена точка и само две отбелязани попадения. Подгласници на Бундестима се оказаха португалците, които победиха "лалетата" в последната си среща, за да се настанят на второто място за сметка на състава на Дания, който по същото време допусна поражение от Германия.

В Група С бъдещият финалист Италия бе на път да повтори безличното си представяне от Световното първенства в Южна Африка, където записа един от най-срамните резултати в цялата си история и остана на последно място в група с "изявени" фаворити като Парагвай, Словакия и Нова Зеландия. "По-добро късно, отколкото никога!" - в крайна сметка европейският шампион за 1968 година записа първи успех едва в третия си двубой от груповата фаза - 2:0 над Ирландия, който обаче се оказа достатъчен, за да ги прати напред. Това, разбира се, стана и с помощта на действащия европейски и световен шампион Испания. "Ла Роха" победи много трудно, с гол на Хесус Навас в 88-ата минута Хърватия и погуби надеждите на "шахматистите" за място сред най-добрите осем.

Група D ще се запомни с невероятни обрат на домакините от Украйна в първата среща, които обърнаха само за седем минути - между 55-ата и 62-ата, коравия тим на Швеция. Над всички в двубоя бе носителят на "Златната топка" за 2004 година Андрий Шевченко, за когото Евро 2012 бе "лебедовата песен". Шева на два пъти наказа "Тре конур" и накара украинските фенове да мечтаят за сензация. След загуба във втората среща от Франция (0:2) обаче, Украйна се нуждаеше от задължителен успех над Англия и загуба на Франция от Швеция, за да продължи напред. "Петлите" загубиха от шведите (0:2), но поражение от Англия, макар и минимално и доста по-болезнено, допуснаха и играчите на Олег Блохин и се сбогуваха с надеждите си за второто място в групата.

На 1/4-финалите първи възможността да се борят за място на полуфиналите имаха финалистите от Евро'96 и Евро 2004 Чехия и Португалия. В крайна сметка с гол на звездата си Кристиано Роналдо в 79-ата минута иберийците се класираха за четвърти път в историята си на полуфинал на европейско първенство.

Във втория ден на четвъртфиналите Германия се разправи с Гърция, след като победи "елините" с 4:2. Макар и за миг да се прокрадна мисълта, че играчите на Фернандо Сантос могат да започнат нов победоносен поход след изравнителния гол на Йоргос Самарас в 59-ата минута, Сами Кедеира, Мирослав Клозе и Марко Ройс охладиха "елинските" страсти и си гарантираха място напред в надпреварата след крайното 4:2.

Четвъртфинал номер 3 пък беляза мач номер 100 за легендата Чаби Алонсо. Емблематичният полузащитник, оставил траен спомен в сърцата на феновете на Реал (Сосиедад), Ливърпул и Реал Мадрид, ознаменува по блестящ начин юбилейния си мач с фланелката на "Ла Роха". Алонсо сам се разправи с шампиона от Евро 2000 Франция и след два гола - в 19-ата и 90-ата минута, доближи Испания до трети пореден финал на голям международен форум.

Като по поръчка, най-горещо и драматично бе в последния четвъртфинален ден, когато един срещу друг се изправиха Италия и Англия. Световните шампиони не успяха да се победят нито в редовното време, нито в продълженията, след което се стигна до "рулетката на дузпите". Там италианците, макар и първи да сгрешиха от бялата точка чрез Рикардо Монтоливо, в най-напрегнатия момент демонстрираха по-здрави нерви и след два последователни пропуска от 11-ия метър на Ашли Йънг и Ашли Коул, дойде мигът на Алесандро Диаманти. Лек, но техничен удар в долния десен ъгъл на Джо Харт и "Скуадра адзура" е на полуфинал.

Подобна драма и сълзи в очите имаше и в първия директен двубой за място на финала в украинската столица Киев. Португалия и Испания не успяха да си отбележат гол и в редовното време, и в продълженията, което доведе до изпълнения от бялата точка. Грешки на Жоао Моутиньо и Чаби Алонсо още при първите опити на двете селекции ги върнаха в изходна позиция. Пропуск на Бруно Алвеш преди решителната, пета дузпа на "Ла Роха" обаче съкруши "мореплавателите". Спечелилият Купата на краля с Барселона месец по-рано Сеск Фабрегас не сгреши от бялата точка и прати за втори пореден път Испания на финал на европейско първенство. И ако за възпитаниците на Висенте дел Боске, на фона на спечелените в последните четири години европейска и световна титла, осигуряването на място в директния спор за трофея не бе кой знае каква изненада, то "бомбата" бе хвърлена от "Скуадра адзура".

Италия имаше тежката задача да се пребори с Германия и за трети път да си осигури място във финала. Перфектни в тактически план, изпълнили всяко едно нареждане на селекционера Чезаре Прандели и демонстрирали изключително силна игра през всичките 90 минути, италианците не оставиха шанс на съперника си подобно на полуфинала помежду им на Мондиал 2006. В изненадващ герой пък се превърна "лошото момче" Марио Балотели, който вкара две изключителни попадения през първата част - в 20-ата и 36-ата минута. Голът на утехата за Бундестима пък бе дело Месут Йозил, който се разписа в добавеното френския арбитър Стефан Ланоа време.

На финала обаче мечтите в синьо се сблъскаха с жестоката реалност в червено. Испания буквално разнищи Италия и след голове на Давид Силва, Жорди Алба, Фернандо Торес и Хуан Мата постигна нещо, което никой друг не бе правил до момента на Стария континент - да демонстрира такова надмощие над съперника и да го победи с толкова категоричен резултат в заветния спор за трофея. Нещо повече, иберийците продължиха своята хегемония, демонстрираха висша класа и тотално надмощие, за да спечелят трети международен финал без допуснат гол след 1:0 над Германия на Евро 2008 и 1:0 над Холандия на Мондиал 2010.

Испания - Италия 4:0

1:0 Давид Силва 14

2:0 Жорди Алба 41

3:0 Фернандо Торес 84

4:0 Хуан Мата 89'

Испания: 1. Икер Касияс, 3. Жерар Пике, 15. Серхио Рамос, 17. Алваро Арбелоа, 18. Жорди Алба, 6. Андрес Иниеста (13. Хуан Мата 86'), 8. Шави, 10. Сеск Фабрегас (9. Фернандо Торес 75'), 14. Чаби Алонсо, 16. Серхио Бускетс, 21. Давид Силва (7. Педро Родригес 59') Селекционер: Висенте дел Боске

Италия: 1. Джанлуиджи Буфон, 3. Джорджо Киелини (6. Федерико Балдзарети 21'), 7. Иняцио Абате, 15. Андреа Бардзали, 19. Леонардо Бонучи, 8. Клаудио Маркизио, 16. Даниеле Де Роси, 18. Рикардо Монтоливо (5. Тиаго Мота 56'), 21. Андреа Пирло, 9. Марио Балотели, 10. Антонио Касано (11. Антонио ди Натале 46')

Селекционер: Чезаре Прандели

Стадион: “Олимпийски”, Киев, Украйна

Съдия: Педро Проенса (Португалия)

Жълти картони: Жерар Пике (Испания) 25'; Андреа Бардзали (Италия) 45'

Играч на мача: Андрес Иниеста (Испания)