Евро 2020

Евро 2020

Изборът на домакин за Европейското първенство по футбол през 2021 година се различаваше значително от традиционния процес, тъй като беше решено първенството да се проведе в няколко градове и страни, а не в една единствена държава. Тази концепция беше предложена от тогавашния президент на УЕФА, Мишел Платини, с идеята да се отпразнува 60-годишнината от първото Европейско първенство.

През 2012 година УЕФА предложи идеята за провеждане на турнира в няколко града и страни. През декември същата година концепцията беше официално одобрена от Изпълнителния комитет на УЕФА.

Всяка страна-членка на УЕФА можеше да кандидатства за домакинство на мачове. Кандидатите трябваше да предложат градове и стадиони, които да отговарят на изискванията на УЕФА.

През септември 2014 година УЕФА обяви списъка с избраните 13 града-домакини от 13 различни страни. Тези градове включваха Лондон, Мюнхен, Рим, Баку, Санкт Петербург, Будапеща, Копенхаген, Амстердам, Букурещ, Дъблин, Билбао, Глазгоу и Брюксел.

През декември 2017 година Брюксел беше изключен като домакин поради забавяне в строителството на новия стадион, а мачовете, които трябваше да се играят там, бяха преместени в Лондон.

Поради глобалната пандемия, турнирът, първоначално планиран за 2020 година, беше отложен за 2021 година. Въпреки отлагането, концепцията за многостранното домакинство се запази.

Европейското първенство през 2021 година, известно още като Евро 2020, се проведе в 11 града в 11 различни страни, включително Лондон, който беше домакин на полуфиналите и финала. Това решение подчерта уникалния подход на УЕФА към организацията на турнира, отбелязвайки историческата годишнина на европейския футболен шампионат и демонстрирайки сътрудничеството между множество нации.

Изтеглянето на групите за Европейското първенство по футбол през 2021 година се проведе на 30 ноември 2019 година в Букурещ, Румъния. Процесът по жребия беше сложен, като включваше множество фактори, свързани с домакините на турнира и резултатите от квалификациите.

24 отбора се класираха за турнира – 20 от тях чрез стандартните квалификационни групи, а останалите 4 чрез плейофите, проведени по новата система на Лигата на нациите на УЕФА.

Отборите бяха разделени в четири урни на база на представянето им в квалификациите и Лигата на нациите. Урна 1 включваше най-силните отбори, а Урна 4 най-слабите и тези, които още не бяха определени поради предстоящите плейофи.

Тъй като турнирът се провеждаше в 12 различни града в 12 страни, домакинските отбори трябваше да бъдат разпределени по такъв начин, че да играят поне два мача на домашен терен. Това доведе до някои предварителни разпределения на отбори в групите.

Групата на смъртта на Европейското първенство по футбол през 2021 година бе считана за Група F. Тази група събра някои от най-силните отбори в Европа, включително настоящите световни шампиони, европейски шампиони и други традиционно силни футболни нации. Световният шампион Франция разполагаше с изключително талантлив състав, включително играчи като Килиан Мбапе, Антоан Гризман и Н'Голо Канте. Въпреки че Германия имаше някои колебания в представянето си през последните години, отборът под ръководството на Йоахим Льов все още беше един от фаворитите на турнира. Настоящите европейски шампиони от 2016 година, водени от Кристиано Роналдо, бяха спечелили първото издание на Лигата на нациите на УЕФА през 2019 година и разполагаха с множество талантливи играчи като Бруно Фернандеш, Бернардо Силва и Жоао Феликс. Смятан за аутсайдер в тази група, унгарският отбор все пак показа силен дух и борбеност. Унгария разчиташе на колективната си игра и подкрепата на своите фенове.

В някои от най-интересните осминафинални срещи Англия победи Германия с 2:0 на "Уембли". Рахим Стърлинг и Хари Кейн отбелязаха головете за Англия, осигурявайки на отбора място на четвъртфиналите. Швейцария поднесе сензация, като елиминира световните шампиони от Франция след дузпи. Мачът завърши 3:3 в редовното време и продълженията, а при дузпите швейцарците триумфираха с 5:4. Харанис Сеферович и Марио Гавранович отбелязаха за Швейцария, докато Карим Бензема и Пол Погба бяха точни за Франция. Мачът между Хърватия и Испания беше един от най-вълнуващите в турнира, завършвайки 3:3 в редовното време. В продълженията Испания вкара два гола и спечели с 5:3. Головете за Испания отбелязаха Пабло Сарабия, Сесар Аспиликуета, Феран Торес, Алваро Мората и Микел Оярсабал. Белгия елиминира европейския шампион Португалия с 1:0 благодарение на гола на Торган Азар. Мачът между Италия и Австрия завърши 0:0 в редовното време, но в продълженията Италия успя да вземе победата с 2:1. Федерико Киеза и Матео Песина отбелязаха за Италия, докато Сааша Калайджич върна един гол за Австрия.

1/4-финалите на Европейското първенство по футбол през 2021 година предложиха нови вълнуващи мачове и драматични моменти. Испания победи Швейцария след изпълнение на дузпи. Мачът завърши 1:1 в редовното време и продълженията. Денис Закария си отбеляза автогол, давайки преднина на Испания, но Швейцария изравни чрез Джердан Шакири. При дузпите испанците се наложиха с 3:1 и продължиха към полуфиналите.

Италия победи Белгия с 2:1 в спорван мач. Николо Барела откри резултата за Италия, а Лоренцо Инсиние удвои преднината. Белгия върна един гол чрез дузпа, реализирана от Ромелу Лукаку, но италианците удържаха натиска и си осигуриха място на полуфиналите. Дания продължи впечатляващото си представяне в турнира с победа 2:1 над Чехия. Томас Дилейни и Каспер Долберг отбелязаха головете за Дания, а Патрик Шик върна един гол за Чехия. Датчаните се класираха за първи път на полуфинал от 1992 година. Англия разгроми Украйна с 4:0 на "Стадио Олимпико" в Рим. Хари Кейн отбеляза два гола, Хари Магуайър добави още един, а Джордан Хендерсън затвърди победата с четвърти гол.

½-финалите на Европейското първенство по футбол през 2021 година предложиха два вълнуващи и напрегнати сблъсъка, които определиха финалистите на турнира.

Италия и Испания се изправиха един срещу друг на 6 юли на "Уембли" в Лондон. Мачът завърши 1:1 в редовното време и продълженията. Италия поведе с гол на Федерико Киеза в 60-тата минута, но Алваро Мората изравни за Испания в 80-тата минута. Двубоят бе решен след изпълнение на дузпи, където Италия се наложи с 4:2 и си осигури място във финала. Вратарят Джанлуиджи Донарума беше ключовият играч, спасявайки дузпата на Алваро Мората.

На 7 юли Англия се изправи срещу Дания отново на "Уембли". Дания откри резултата с великолепен гол от пряк свободен удар на Микел Дамсгорд в 30-тата минута, но Англия бързо изравни след автогол на Симон Кяер в 39-тата минута. Редовното време завърши 1:1 и мачът влезе в продължения. В 104-тата минута Хари Кейн вкара победния гол за Англия, след като първоначално пропусна дузпа, но отбеляза при добавката. Англия победи с 2:1 и се класира за първия си финал на Европейско първенство.

Финалът на Европейското първенство през 2021 година се проведе на "Уембли" в Лондон на 11 юли между Италия и Англия. Мачът завърши 1:1 в редовното време и продълженията, като Италия спечели титлата след изпълнение на дузпи с резултат 3:2.

Англия откри резултата в началото на мача, когато Люк Шоу отбеляза страхотен гол във 2-рата минута. Италия обаче изравни през второто полувреме чрез Леонардо Бонучи.

След равенството в продълженията, дузпите решиха кой ще спечели титлата. Италия се наложи с 3:2, като Доменико Берарди, Леонардо Бонучи и Федерико Бернардески реализираха за италианците, а Джейдън Санчо, Букайо Сака и Маркъс Рашфорд пропуснаха от бялата точка. Така Италия триумфира на Евро 2020.