Евро 2008

Евро 2008

За домакин на Евро 2008 УЕФА се довери на съвместната кандидатура на Швейцария и Австрия, като това бе втори случай след 2000 г., когато две държави приютяват европейския футболен елит. Това европейско първенство беляза златната ера на испанците.

Първа група предложи драма в заключителния си кръг. В пряк двубой за класиране напред Турция обърна Чехия от 0:2 до 3:2, като другия продължил напред състав бе португалският. Домакинът Швейцария напусна безславно борбата. Втора група бе белязана от сензационното първо място на Хърватия, която измести от лидерската позиция Германия, след победа с 2:1 в Клагенфурт. В последния трети кръг Бундестима бе спасен с гол на Михаел Балак в мрежата на Австрия и вторият домакин също рано-рано стана тв зрител. Хърватите пък, които в квалификациите отстраниха Англия, вече мечтаеха за медали.

Трета група бе най-заплетена и логично още преди финалите бе определена като "група на смъртта". Румъния отрови живота на финалистите от последното световно първенство Франция и Италия. Джанлуиджи Буфон донесе измъчена точка на "адзурите" спасявайки дузпа на Адриан Муту. Истинска фиеста изнесоха холандците на Марко ван Бастен, които разби Франция и Италия с 4:1 и 3:0. Накрая резервите на "оранжевите" биха с 2:0 повярвалите си румънци, а Италия надви с попадения на Андреа Пирло (д) и Даниеле Де Роси Франция и всичко в групата приключи. Последното каре от предварителната фаза донесе краха на шампиона Гърция, а тройният възел между Испания, Швеция и Русия донесе сполука на "Ла Роха" и Сборная.

Четвъртфиналите бяха паметни. Португалия отстъпи на събудилата се Германия с 2:3 в Базел, а попаденията за Бундестима вкараха Швайнщайгер, Клозе и Балак. Русия сюрпризира неприятно фаворита Холандия, с тотален футбол, какъвто до този момент практикуваха "лалетата". Хърватите и турците спретнаха уникален спектакъл, като Класнич даде аванс за тима на Славен Билич в 119-ата минута, а Семих изравни в 122-ата, като реферът Роберто Розети не позволи секунди преди това смяна на хърватите. След дузпите ликуваха турците. Дузпи решиха и последния четвъртфинал, където испанците показаха по-здрави нерви от италианците.

На полуфиналите Германия срази Турция с 3:2, като в герой се превърна Филип Лаам, който бе точен в 90-ата минута. Испания пък разби изненадващо лесно Русия с 3:0 и така предстоеше финалът във Виена. И този финал, както онзи от Португалия през 2004, не предложи много качествен футбол, като един гол реши всичко. В 33-ата минута Фернандо Торес прониза Йенс Леман и това се оказа достатъчно за иберийците да триумфират със сребърната амфора. Този успех положи основата на испанската позлата две години по-късно на световното първенство в ЮАР.