Евро 2004

Евро 2004

През 2004 година светът става свидетел на поредното футболно чудо, като негов автор е националният тим на Гърция, който под ръководството на германския пълководец Ото Рехагел сътворява една модерна гръцка легенда, която следва да бъде предавана от поколение на поколение в южната ни съседка. Балканският футбол продължава да изненадва специалистите след бронзовите медали, които завоюват България, Хърватия и Турция на Мондиалите през 1994, 1998 и 2002 години. На Евро'2004 в Португалия Гърция направо взривява футболните прогнози и сюрпризира всички капацитети.

На шампионата в слънчева Португалия участва и националният тим на България. Отборът на Пламен Марков записва слабо представяне, като единственото положително са първото полувреме в дебютния мач срещу Швеция и някои отделни проблясъци в двубоя с Италия. Напускаме Португалия със срамната голова разлика 1:9, като дори не успяваме да отбележим попадение от игрова ситуация. Все пак с нас си заминава и фаворитът Италия, като това е краят на ерата "Джовани Трапатони" в "Скуадра Адзура". За неговото ускоряване спомага и спогодбата между "братовчедите" от Дания и Швеция, на които им трябва 2:2 в последния мач и го правят.

Рано изгаря и друг вечен претендент Испания. Момчетата на Иняки Саес не успяват да победят Гърция (1:1), а в Иберийското дебри с домакините Нуно Гомеш ги посича с гол в средата на второто полувреме и те стягат куфарите. Тази първа група е "люлката на шампиона", като Гърция заявява своите претенции още на откриването срещу домакините, където головете на Карагунис и Басинас донасят първата победа за бъдещите герои на Крал Ото.

Фаворитите Франция и Англия нямат проблеми с по-скромните гарнитури на Хърватия и Швейцария, като светлината в тази група пада върху сблъсъка между титаните, където с попадения на Зидан Франция обръща Англия в последните секунди.

Германия пък претърпява крах на второ поредно европейско първенство, което в крайна сметка се оказва фатално за мястото на селекционера Руди Фьолер. Грешната стъпка на Бундестима е мачът с Латвия, който трикратните шампиони не успяват да вземат. Накрая чехите побеждават вицешампионите от Мондиал'2002 и Маншафта казва "Сбогом" на Евро 2004.

Един от четирите мача на четвъртфиналите не предлага никаква интрига, като Чехия без никакви проблеми елиминира Дания с 3:0 и с приятната си игра възпитаниците на Карл Брюкнер дават заявка за купата. Холандия най-после оцелява при дузпи, като Фортуна този път обръща гръб на Швеция. Португалия и Англия сътворяват заплетен и динамичен мач, и след 2:2 и тук се стига до инфарктните дузпи. Пропуските на Бекъм и Васел слагат край на амбициите на британците, а португалската легенда Еузебио не издържа да гледа дузпите от трибуните и слиза да съветва момчетата на Луиш Фелипе Сколари долу на терена. В крайна сметка мъката остава за Англия, а Португалия изпада в делирум. Едва ли някой очаква, че шампионът Франция ще се препъне с гърците. Но се случва. Ангелос Харистеас е точен в средата на втората част и французите поемат тихия и горчив път към Париж.

Ако до този момент някой си е мислел, че успехите на Гърция са случайни, вече е ясно, че нищо случайно не отвежда даден тим до полуфинала. В един магнетичен мач в Порто Гърция хвърля зад борда най-приятно играещия тим на първенството - този на Чехия. Последните секунди на първото продължение са съдбоносни за тима на Ото Рехагел, където централният защитник Траянос Делас се оказва най-съобразителен след един корнер от дясно и препарира Петър Чех. Гърция достига финала, а чехите обират овации за представянето си.

Португалия надвива Холандия някак рутинно с 2:1 в другия полуфинал и мачът за сребърната амфора е повторение на този от откриването.

Цял Лисабон живее с трескавата надежда, че в късните часове на 4-и юли 2004 година капитанът Лиуш Фиго ще вдигне над главата си купата на европейски шампион. Голът на Ангелос Харистеас в 57-ата минута обаче не позволява това да стане. След своето "златно" попадение гърците заиграват с тактическото съвършенство на италианците и борбеността на германците. Де факто португалците не успяват да застрашат сериозно в оставащите 35 минути стража Антонис Никополидис и така Гърция дочаква своето футболно чудо. Тъй като само няколко седмици по-късно Атина приема Летните олимпийски игри, 2004 година е наречена "Годината на Гърция" - поне що се отнася до спорта.

И днес съществува твърдението, че Гърция достигна своя футболен връх с дефанзивен и дисциплиниран футбол, а решаващи за успеха на отбора на Рехагел са били трите корнера срещу Франция, Чехия и Португалия. Факт е обаче, че южните ни съседи елиминираха последователно в мачове на елиминации настоящия европейски шампион (Франция), най-приятния тим на първенството (Чехия) и домакина (Португалия). Гръбнакът на героичния състав на Крал Ото бе следният: вратар Антонис Никополидис, в средата на отбраната действаха Делас и Капсис, ляв бек - Фисас, десен бек - Сеитаридис. Полузащитници Загоракис и Басинас, десен халф - Янакопулос, ляв халф - Кацуранис, нападатели - Вризас и Харистеас. Опорният халф на "елините" Тео Загоракис бе определен от УЕФА за най-добър футболист на Евро'2004. Четири години по-късно гърците сдадоха безславно титлата си, а дойде време слънцето да изгрее на испанската улица.