Евро 1996

Евро 1996

На Англия се пада честта да организира десетото юбилейно европейско първенство през 1996 година. Родоначалниците на футбола се готвят старателно и предлагат един отлично организиран турнир, но за тяхно нещастие се разминават за малко с трофея, с което удължават своята липса на титли след успеха на Мондиал'66. УЕФА въвежда изменения като вече на 8, а 16 тима ще си оспорват господството на Стария континент във финалната фаза.  

България за първи път в своята история се класира за финалната фаза на еврофиналите, като тимът на Димитър Пенев е почти безпогрешен по пътя към Острова. Победата с 3:2 над Германия в дъждовния 7 юни 1995 година със сигурност завинаги ще се помни от тези, изпълнили Националния стадион "Васил Левски" и подкрепяли безрезервно Стоичков, Балъков, Костадинов, Лечков и компания.

Евро'96 започва сензационно като домакините не успяват да победят Швейцария, въпреки че през първото полувреме тимът на Тери Венейбълс изнася впечатляваща игра. Англичаните постепенно намират себе си и сътворяват запомнящи двубой - 2:0 над Шотландия и погром над Холандия 4:1. Във въпросния сблъсък с шотландците халфът Пол Гаскойн вкарва гол-шедьовър, след който съотборниците му го качват на "зъболекарския стол".
 
Португалия и Хърватия нямат проблеми в своята група с Турция и шампиона Дания, който сдава титлата от Евро'92 без да се опъва много.

България се пада в крайно равностойна група с тимовете на Франция, Испания и Румъния, като след победа, равен и загуба в крайна сметка си тръгваме от Албиона. Звездата ни Христо Стоичков отново дава най-доброто от себе си, като Камата вкарва три гола в три мача, а да не забравяме и уникалното му попадение от воле срещу Испания, което е отменено несправедливо. Ицо вкарва много красив гол и срещу Румъния, където матира цялата защита на северните ни съседи и забива топката в долния ъгъл на вратата, а в последния мач с Франция се разписва и от пряк-свободен удар. В крайна сметка бронзовите ни медалисти от САЩ'94 записват първата победа на България на европейско първенство и си тръгват след едно много сполучливо представяне. Под тежестта на големите очаквания и кривата народна философия нещата не изглеждат така през 1996 година и при пристигането на нашите от Англия се случват някои скандали, които не е тук мястото да описваме. В крайна сметка се нареждаме сред отборите оставили добро впечатление на Евро'96, а Христо Стоичков влиза в символичния тим на шампионата.

Сензацията е поднесена в трета група, където световният вицешампион Италия си намира майстора в лицето на Чехия. Отборът на Ариго Саки може и да продължи, но Джанфранко Дзола пропуска дузпата срещу Германия и "Скуадра адзура" отпътува за дома.

След неособено интересни четвъртфинали, където над всичко се откроява прекрасното попадение на чеха Карел Поборски в мача
с Португалия, до финалната четворка достигат Германия, Чехия, Франция и домакина Англия.

Французите и чехите не успяват да излъчат победител и при дузпите Фортуна се усмихва на тима на специалиста Душан Ухрин. Въпреки отпадането, селекционерът на Франция Еме Жаке се заканва, че след две години ще изведе "петлите" до световния връх. Евро'96 е първото голямо първенство за магьосника Зинедин Зидан.

Полуфиналът Англия - Германия на претъпкания "Уембли" е "Финал преди финала" и се превръща в най-великия мач на ниво национални отбори за 90-те години. Англичаните започват вихрено и още в началото полузащитникът Пол Инс пробва рефлекса на германския страж Анди Кьопке. След 180 секунди игра Алън Шиърър извежда островитяните напред, с което голаджията на Блекбърн записва своя гол номер 5 на Евро'96. Твърде бързо германците успяват да изравнят чрез Щефан Кунц и може би това коства победата на домакините. След много динамичен футбол нещата опират до продължения. В допълнителното време двата състава не се стресват от нововъведението "Златен гол" и продължават яростно да се нападат. За Англия в този мач най-добри на терена са крилото Дарън Андертън и Пол Гаскойн, който на няколко пъти навързва по 4-5 германски играчи. Именно те двамата обаче създадават уникални пропуски пред вратата на Бундестима през първото продължение. Първо на празна врата Андертън уцелва левия страничен стълб, а после на два пъти Газа се разминава с топката на сантиметри пред голлинията. Стига се до дузпи, където след 10 точни изпълнения Гарет Саутгейт не може да преодолее Кьопке, а след това Анди Мьолер не оставя шансове на Сиймън под гредата. Така Германия си осигурява място на финала срещу Чехия, а целият английски тим плачейки обира овациите на тъжния "Уембли". "Дузпите накараха сърцата ни да спрат", проплакват английските медии, а цяла Германия възхвалява тима на Берти Фогтс.

Трябва да отбележим, че Чехия е много близо до своята втора европейска титла, като тимът на Ухрин води петнайсетина минути преди края на финалния мач. Берти Фогтс закърпва своя състав за финала, като през целия шампионат контузиите и безбройните картони съпътстват Маншафта. Поради тази причина УЕФА разрешава на Германия да картотекира за финала Рене Шнайдер, а резервните вратари Кан и Рек получават фланелки на полеви играчи. Матиас Замер вещо дирижира колегите си от отбраната Хелмер, Бабел и Щрунц, а в средата на терена Айлтс, Шол, Хеслер и Циге разпределят топките за остриетата Клинсман и Кунц. Чехите залагат преди всичко на халфовата си линия (Павел Недвед, Радек Бейбъл, Иржи Немец и Патрик Бергер) и нападението (Поборски и Павел Кука), като в 60-ата минута Бергер е точен от бялата точка и резултатът е открит в полза на чехите. Дузпата, която италианският съдия Пайрето отсъжда за подсичане на Поборски от страна на Замер е крайно спорна.

Тук на преден план за кой ли път излиза прословутият дух на германците, като джокерът на Берти Фогтс се казва 28-годишния нападател на Удинезе Оливер Бирхоф. Според мълвата Бирхов е попаднал в разширения състав на Германия за Евро'96 по настояване на фрау Фогтс, чийто съвети от години Териера Берти слушал. Именно Бирхоф изравнява в 77-ата минута, а в настъпилите продължения покосява чехите с втори гол, с което става първият футболист в историята реализирал "Златен гол"

Английската кралица Елизабет II връчва трофея на капитана на Бундестима Юрген Клинсман, а Берти Фогтс отива да се поклони три пъти пред сектора с германски привърженици, за това, че Германия проявява търпение след загубения финала на Евро'92 от Дания и краха на четвъртфинала с България на САЩ'94 и продължава да му вярва, а той от своя страна извежда момчетата си до третата европейска титла, която е спечелена на митичния "Уембли".

Евро'96 - финална фаза

Група 1
Англия - Швейцария 1:1
Холандия - Шотландия 0:0
Англия - Шотландия 2:0
Холандия - Швейцария 2:0
Англия - Холандия 4:1
Шотландия - Швейцария 1:0
Класиране: 1. Англия, 2. Холандия, 3. Шотландия, 4. Швейцария

Група 2
България - Испания 1:1
Франция - Румъния 1:0
България - Румъния 1:0
Франция - Испания 1:1
Франция - България 3:1
Испания - Румъния 2:1
Класиране: 1. Франция, 2. Испания, 3. България, 4. Румъния

Група 3
Германия - Чехия 2:0
Италия - Русия 2:1
Чехия - Италия 2:1
Германия - Русия 3:0
Чехия - Русия 3:3
Германия - Италия 0:0
Класиране: 1. Германия, 2. Чехия, 3. Италия, 4. Русия

Група 4
Португалия - Дания 1:1
Хърватия - Турция 1:0
Португалия - Турция 1:0
Хърватия - Дания 3:0
Португалия - Хърватия 3:0
Дания - Турция 3:0
Класиране: 1. Португалия, 2. Хърватия, 3. Дания, 4. Турция

Четвъртфинали
Англия - Испания 0:0 (4:2 след дузпи)
Франция - Холандия 0:0 (5:4 след дузпи)
Германия - Хърватия 2:1
Чехия - Португалия 1:0

Полуфинали
Чехия - Франция 0:0 (6:5 след дузпи)
Германия - Англия 1:1 (6:5 след дузпи)

Финал, 30 юни 1996 година, Лондон

ГЕРМАНИЯ - ЧЕХИЯ 2:1 (след прод.) - 0:1 Бергер (60 -д), 1:1 Бирхоф (77), 2:1 Бирхоф (95 - Златен гол)

Германия: Кьопке, Бабел, Замер, Хелмер, Щрунц, Хеслер, Айлтс (Боде), Шол (Бирхоф), Циге, Клинсман, Кунц
Чехия: Коуба, Хорняк, Рада, Кадлец, Сухопарек, Поборски (Шмицер), Недвед, Бейбъл, Бергер, Немец, Кука

Съдия: Пиерлуиджи Пайрето (Италия)

Стадион:
"Уембли", 73 000 зрители

 Голмайстор на финалите:
Алан Шиърър (Англия) - 5 гола