Левски се издъни и остана на девет точки от върха

Сериозна издънка направи мечтаещият за титлата на България Левски. Отборът на Николай Костов прекъсна победната си серия в efbet Лига, като изпусна победата в "Коматево" във визитата на Крумовград. "Сините" завършиха 2:2 с новака в първия официален мач между двата клуба в историята. Тимът от столицата, който допусна малко куриозен гол на Димитър Тонев в 21-ата минута, бързо постигна обрат и още до 32-ата минута водеше в резултата след попадения на Цунами (27) и Рикардиньо (32). Левскарите обаче така и не успяха да задържат или увеличат преднината си, като накрая юношата на клуба Алекс Колев се възползва от грешка на Жереми Петрис и донесе точката на дебютантите в елита.

Това е първо равенство и за двата тима през сезона, но за Левски този резултат е провал, тъй като тимът обяви амбициозни цели, а вече изостава на цели девет точки от лидера Локомотив (Пловдив). Играчите на Костов са трети в класирането с мач по-малко, но и втората позиция, която е заета от Черно море, вече е на седем точки пред тях.

Треньорът на домакините Неманя Миланович направи само една промяна от поражението в последния кръг с 0:4 от Локомотив (Пловдив).

Димитър Тонев започна вместо Патрик Луан. Вратар бе Янко Георгиев, а Вячеслав Велев, Матей Шимич,Калоян Пехливанов, Александър Георгиев бяха в защита. Божидар Кацаров и Серкан Юсеин бяха дефанзивните полузащитници, докато Димитър Тонев, Даниел Миланович, Диего Рапосо и Александър Колев действаха в атака.

36 Крумовград 2:2 Левски

Наставникът на гостите Николай Костов направи четири промени от победата с 2:0 над Пирин преди няколко дни. Пламен Андреев, Хосе Кордоба, Асен Митков и капитанът Андриан Краев се завърнаха в стартовите 11. Те замениха Николай Михайлов, Келиан ван дер Каап, Дарлан Мендеш и Асими Фадига.

Пред младия вратар Андреев в защита бяха Жереми Петрис, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба и Цунами. Краев и Митков бяха опорните халфове, а Роналдо, Джавад Ел Джемили и Уелтон помагаха на Рикардиньо в предни позиции.

На лошия терен на базата на Ботев (Пловдив) гостите взеха инициативата, но без да създават чисти положения. Изненадващо домакините излязоха напред в резултата в 21-ата минута, когато юношата на "канарчетата" Тонев бе точен. Той стреля от над 22 метра, топката рикошира в друг бивш играч на "жълто-черните" Кристиан Димитров и се удари в гредата пред безпомощния Андреев и спря в мрежата на гостите.

Гостуващият тим, който играеше с втория си жълт екип, обаче бързо възстанови равенството. Това се случи в 27-ата минута, когато Цунами засече с глава центриране от корнер и не остави шансове на Янко Георгиев. Попадението е четвърто в кариерата на левия защитник със синята фланелка, както и негово първо от 13 месеца.

Само пет минути по-късно Левски стигна до пълен обрат, а отново Цунами бе замесен, но този път с асистенция, която изведе Рикардиньо в добра позиция. Деветката на столичани стреля с левия крак и прати топката зад гърба на Георгиев за втори път в мача.

В 38-ата минута Ел Джемили стреля от фал, но Георгиев изби на голлинията. На контраатака в 43-ата минута столичани пропуснаха да вкарат трети гол, тъй като изстрелът на Роналдо бе блокиран от защитник.

Втората част започна по-активно за Крумовград, като в рамките на няколко минути Андреев трябваше да се намесва два пъти. Първия път не бе затруднен особено много от Велев в 50-ата минута, но малко след това вратарят трябваше да показва рефлекс след шут на Юсеин от 16 метра.

Последва голям пропуск на Ел Джемили, който пропусна на празна врата, въпреки че след това Георги Давидов отсъди нарушение в атака на Роналдо. Уелтон също напредна в 60-ата минута в наказателното поле, но вместо да шутира се забави и Георгиев излезе и улови.

Голмайсторът на домакините Тонев се контузи лошо и трябваше да бъде изнесен на носилка.

Мачът си вървеше равностойно, като от Левски не правеха много, за да реализират трети гол, но не правиха и достатъчно, за да не допуснат и това се случи. В 75-ата минута Алекс Колев пое топката в наказателното поле и бе оставен да се обърне от Петрис, след което стреля и съответно изравни за 2:2. Юношата на 26-кратните шампиони не отпразнува попадението си, което е негово четвърто за сезона.

Костов направи няколко промени Асен Чандъров, Илиян Стефанов и  Марин Петков се появиха на терена. Това обаче не даде никакъв резултат и въпреки опита за натиск, столичани не стигнаха този път до победен гол в последните секунди. Дори на контраатака, ако Андреев не беше доста концентриран можеше да падне и трети гол във вратата на гостите, но стражът пресече извеждащо подаване извън наказателното поле към Патрик Луан.

Дадените осем минути продължение, които се увеличаха на десет, поради спиранията на терена, обаче не се оказаха достатъчни, за да може Левски да запише четвърти пореден успех и да се доближи на пет точки от "моряците".

След няколко дни Левски приема последния Етър в мач, който трябва да спечели на всяка цена. Разочарованието сред феновете им е голямо, тъй като лидерите не спират да побеждават, а освен това и шампионите от Разград направиха нова грешна стъпка в първенството и бе пропусната възможност да се вземе и преднина пред хегемона през последното десетилетие у нас.

Представящият се отлично Крумовград, който вече победи два от евроучастниците ни през това лято - Лудогорец (3:1) и ЦСКА 1948 (1:0), продължава да измъчва водещите клубове. Сега предстои гостуване на Пирин.

КРУМОВГРАД 2:2 ЛЕВСКИ
1:0 Тонев (21)
1:1 Цунами (27)
1:2 Рикардиньо (32)
2:2 Колев (75)

КРУМОВГРАД: 1. Янко Георгиев, 91. Вячеслав Велев, 5. Матей Шимич, 3. Калоян Пехливанов, 11. Александър Георгиев, 44. Божидар Кацаров, 10. Серкан Юсеин, 23. Димитър Тонев, 14. Даниел Миланович, 13. Диего Рапосо, 9. Александър Колев.

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 6. Цунами, 7. Роналдо, 8. Андриан Краев, 9. Рикардиньо, 10. Асен Митков, 11. Джавад Ел Джемили, 17. Уелтон, 33. Хосе Кордоба, 50, Кристиан Димитров.

Снимки: Владимир Иванов