Уелтон и 18-годишен изкачиха Левски на трето място

Отборът на Левски излезе на трето място във временното класиране на efbet Лига. Напълно заслужено “сините” победиха Пирин (Благоевград) с 2:0 в отложен мач от 6-ия кръг на първенството. Късни голове на Уелтон (78') и 18-годишният Асен Митков (87') донесоха трите точки на столичани, които вече имат актив от 15 точки и изостават на седем от лидера Локомотив (Пловдив) и на пет от Черно море. Двата тима обаче имат мач повече от "сините". Около 5000 зрители станаха свидетели на петата победа в първенството на домакините, които не изиграха добро първо полувреме, а срещу себе си имаха и страхотен вратар. Стражът на “орлетата” Максим Ковальов направи поредица от добри спасявания преди да капитулира в 78-ата минута.

Любопитното в състава бе, че на вратата застана опитният Николай Михайлов, който не бе играл в официален мач на "сините" от 11 февруари, когато бе под рамката в мача с Черно море (0:1) от първия пролетен кръг на миналия сезон. Друг интересен факт от избраниците на Николай Костов бе, че националът Андриан Краев остава на резервната скамейка, тъй като не е подновил своя договор.

Костов направи общо четири промени от последната среща срещу Хебър (1:0). Освен Михайлов, Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап и Рикардиньо също стартираха, като замениха Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Хосе Кордоба и Асен Митков. Цунами, Кристиан Димитров, Дарлан, Фадига, Уелтон, Роналдо и Джавад Ел Джемили бяха останалите титуляри.

Гостите имаха три промени от 11-те, с които започнаха при поражението с 0:2 от Арда. Аймен Суда, Юго Комано и Андрей Йорданов замениха Георги Върбанов, Владимир Медвед и Данило Кондраков.

Преди срещата бяха почетени отново починалите фенове на тима от Габрово, които загубиха живота си в катастрофа след първия плейоф с Айнтрахт (Франкфурт).

Играчите на домакините пък излязоха със специални фланелки, с които благодариха на страхотната си публика за подкрепата.

24 Левски 2:0 Пирин (Благоевград)

Първата опасност бе пропусната от Рикардиньо в 6-ата минута, когато не успя да уцели вратата с глава от няколко метра, докато Максим Ковальов излезе неразчетено. В 14-ата минута Юго Комано излезе сам срещу Михайлов, след като Джемили сбърка, капитанът на домакините обаче спаси.

В 25-ата минута Роналдо надбяга защитата, но стреля лошо и пропусна добра възможност за гол.

Столичани се опитаха да вдигнат оборотите, докато гостите разчитаха на контраатаки. Първо Дарлан стреля в 35-ата минута, но Ковальов изби, а Уелтон се забави и не успя да нанесе нов изстрел. Две минути по-късно стражът спаси силен удар с глава на Цунами. Бразилецът стреля от няколко метра след центриране от статично положение, а при добавката опита се разпише с акробатичен удар, но не успя да нанесе удар.

Малко преди края на първата част Фадига пробва силен шут, но вратарят отново плонжира и изби топката.

Втората част започна с много силна димка пусната от Сектор "Б", като се наложи Ивайло Стоянов да спре срещата за две минути.

Вратарят на гостите обаче имаше ден и продължи да спасява всичко възможно. Първо Рикардиньо се виждаше голмайстор, но стражът изби изстрела му. Последва пропуск на Роналдо, който също не успя да преодолее Ковальов. Минута по-късно Джемили стреля от границата, а вратарят отново спаси. Това бе последната поява на играча с №11 на "сините", които с Дарлан напусна.

Домакините пуснаха в игра Асен Чандъров и Асен Митков, а в 72-ата минута удар на Чандъров бе спрян пред голлинията. Изстрел на Фадига мина на сантиметри от дясната греда малко след това. Натискът на столичани стана още по-силен, Ковальов обаче отново изби силен шут на Уелтон в 75-ата минута. Много активният бразилец на "сините" все пак изведе тима на Костов напълно заслужено напред в резултата. Това се случи в 78-ата минута.

Бразилецът се възползва от едно единоборство във въздуха между Рикардиньо и Дюлгеров, в което защитникът игра с глава назад, а крилото пое топката и на скорост излезе сам срещу вратаря и не сгреши.

Попадението е негово първо през този сезон в шампионата, но общо трето след двата му гола в Европа.

Публиката на "сините" избухна и вдигна настроението още повече на играчите, които постепенно вкараха и втори гол. Това се случи в 87-ата минута, когато Роналдо бе фаулиран в наказателното поле, Ивайло Стоянов тръгна да дава дузпа, но кълбото попадна в юношата на клуба Асен Митков, който с майсторско изпълнение отбеляза своето първо попадение в професионалния футбол.

Новата десетка на Левски се разписа за първи път в своя мач №42 за 26-кратните шампиони.

Малко преди това Краев се появи на терена, за да помогне на тима си да запази преднината си. Михайлов, който не бе играл от над 7 месеца, пък още веднъж спаси вратата си, след като противников футболист излезе сам срещу него, въпреки че по-късно бе отсъдена засада.

Уелтон проби за пореден път в последните секунди, след което опита отново да се разпише, но Ковальов за пореден път спаси вратата си.

Така Пирин остана с една точка на последно място, а Левски вече мисли за гостуването в Пловдив на Крумовград в понеделник. "Орлите" пък ще гостуват на Хебър след няколко дни в мач от 9-ия кръг на първенството.

ЛЕВСКИ 2:0 ПИРИН (БЛАГОЕВГРАД)
1:0 Уелтон (78)
2:0 Митков (87)

ЛЕВСКИ: 13. Николай Михайлов, 2. Жереми Петрис, 50. Кристиян Димитров, 5. Келиан ван дер Каап, 6. Цунами, 37. Дарлан, 97. Асими Фадига, 11. Джавад Ел Джемили, 7. Роналдо, 9. Рикардиньо, 17. Уелтон

ПИРИН (БЛАГОЕВГРАД): 12. Максим Ковальов, 8. Дмитро Семенив, 38. Александър Дюлгеров, 29. Мартин Вачев, 16. Андрей Йорданов, 4. Абу, 20. Аймен Суда, 11. Иван Тасев, 73. Венцислав Бенгюзов, 17. Борис Тютюков, 19. Юго Комано.

Снимки: Борислав Цветанов