Швеция остава в играта след разгромна победа в Талин

Швеция разби с 5:0 като гост Естония в евроквалификация от група “F”, играна в Талин. Три от попаденията за “тре крунур” паднаха още през първата част, като точни бяха петима различни футболисти - Виктор Гьокерес (18’), Деян Кулушевски (24’), Александър Исак (39’), Робин Куайсон (76’) и Виктор Клаесон (90+3’). Като титуляри за домакините започнаха футболистът на Ботев (Пловдив) Йонас Там и бившият играч на ЦСКА-София Карол Метс, но и двамата не успяха да се справят с класата на шведите в атака.

Първата по-добра ситуация дойде за домакините в 10-ата минута, когато Хенри Аниер стреля от воле, но бе неточен. Шведите обаче нанесоха своя удар осем минути по-късно. След добра комбинация Линус Валквист Егнел бе изведен на добра позиция и подаде успоредно на вратата на Виктор Гьокерес, който реализира за 0:1 за скандинавците. В 24-тата минута Швеция сякаш реши всичко в срещата. Емил Форшберг пусна добър пас към Деян Кулушевски, който пое топката, обърна се чудесно и с хубав удар с левия крак удвои аванса на “тре крунур” за 0:2.

Само четири минути по-късно Александър Исак можеше да направи още по-сериозен аванса на шведите, но опасният му удар бе избит. Отново нападателят на Нюкасъл имаше страхотна възможност в 31-вата минута след грешка в естонската отбрана, но направи страхотен пропуск и стреля встрани от вратата на домакините. В 39-ата минута обаче нападателят се разписа. Кен Сема центрира остро отляво и Исак се извиси с глава и заби топката в мрежата за 0:3.

Естонците имаха добър шанс да намалят резултата в 44-ата минута, но Хенри Аниер пропусна добра ситуация след центриране отдясно. Буквално в следващата атаката Кулушвески стреля, старжът на Естония Карл Хейн изби, а при добавката Виктор Гьокерес направи нов невероятен пропуск, като ударът му бе уловен.

Второто полувреме започна с нова чиста ситуация за Швеция, като Емил Форшберг стреля опасно, но естонският страж успя да избие в корнер. В 62-рата минута пък Мартин Милер от домакините направи невероятен пропуск, след като не уцели шведската врата от много добра позиция. Шест минути по-късно Расмус Пеетсон пък стреля неточно с глава след корнер. Така дойде 76-ата минута, когато Деян Кулушевски центрира добре и резервата Робин Куайсон се разписа с глава от непосредствена близост за 0:4. Пълният разгром за Естония оформи друг футболист, който се появи от пейката - Виктор Клаесон, който се разписа с глава след центриране на Йеспер Карлсон в последните секунди на мача за крайното 0:5.

Така Швеция вече е 6 точки в групата, с 4 по-малко от лидерите Белгия и Австрия. Естония пък остава с една спечелена точка и без особени шансове за класиране.

Снимки: Imago