Кой с какви позиции излезе след първите срещи от 1/8-финалите в Лигата на конференциите

Приключиха първите срещи от 1/8-финалната фаза на най-новия турнир на УЕФА - Лигата на конференциите. Още във вторник Лацио и АЗ Алкмаар сложиха началото на този етап, като “Олимпико” стана свидетел на донякъде изненадваща победа на нидерландците с 2:1.

Борещият се за мястото си в Премиър лийг Уест Хам продължи с блестящото си представянето в турнира, след като победи с 2:0 като гост АЕК Ларнака, който през миналия сезон завърши втори в първенството на Кипър. “Чуковете” бяха безупречни и в груповата фаза през есента, спечелвайки всичките си шест двубоя. АЕК пък влезе в Лигата на конференциите  от Лига Европа, където остана трети в групата си, а след това в плейофния кръг трудно елиминира Днипро-1 (1:0 и 0:0).

Уест Хам продължава да показва по-доброто си лице в Европа

Друг от отборите с големи шансове за това да стигне далеч в турнира - Фиорентина, победи с 1:0 носителя на Купата на Турция Сивасспор, който спечели своята група в турнира. Италианците пък останаха втори в група с другия турски представител на 1/8-финалите - Истанбул Башакшехир. Единственото попадение днес реализира Антонин Барак. Гостите пък завършиха с човек по-малко, след като в самия край на двубоя Градел получи червен картон.

Фиорентина пощади Сивасспор, но все пак има предимство преди реванша в Турция

Отборите на Андерлехт и Виляреал не излъчиха поедител в първия двубой помежду си от 1/8-финалите на Лига Европа. Срещата в Белгия завърши при резултат 1:1, като гостите поведоха чрез Ману Тригерос в 28-ата минута, а домакините изравниха чрез Андер Дрейер в 57-ата, като се представиха доста силно и можеха дори да спечелят мача. Белгийският тим се справи с Лудогорец в миналия етап, а “жълтата подводница” завърши на върха в своята група през есента.

Борбен Андерлехт се добра до равенство в битката под дъжда с Виляреал

Базел направи 2:2 с шампиона на Словакия Слован (Братислава). Домакините на два пъти повеждаха, но гостите два пъти изравняваха и оставиха интригата за реванша. Базел излезе напред още в 6-ата минута с попадение на Зеки Амдуни, но в 17-ата Юрий Медведев възстанови равенството за гостите. Швейцарците си върнаха преднината от един гол в 40-ата минута, когато се разписа Андри Зекири, но в 70-ата минута Малик Абубакари бе точен за Слован и оформи крайното 2:2.

Слован се добра до бойко реми срещу Базел в Швейцария

Носителят на Купата на Белгия Гент мина през дузпи в плейофите, за да се изправи сега срещу споменатия вече Истанбул Башакшехир, който през есента разгроми Фиорентина с 3:0. Двубоят завърши при резултат 1:1. Стефано Окака засече с глава прекрасно центриране на Сердар Гюрлер, с което откри резултата. Този гол събуди играчите на Гент, които изравниха резултата още до почивката. В 35-ата минута Малик Фофана проби отляво и центрира в наказателното поле. Гифт Орбан се възползва от грешка на вратаря на гостите и изравни резултата.

Гент и Истанбул Башакшехир размениха по един гол при трудни условия

Първенецът на Полша Лех (Познан) победи с 2:0 коравите шведи от Юрдгорден. Поляците взеха аванс в 39-ата минута чрез Антонио Милич, който засече с глава центриране от пряк свободен удар. През втората част Филип Маршвински от домакините се озова непокрит в наказателното поле в 82-рата минута и засече една топка по земя, която после се отби в гредата и влезе във вратата на Юргорден за втори път.

Лех (Познан) надви Юргорден

Шампионът на Молдова Шериф (Тираспол) бе домакин на Ница. Френският отбор взе важен аванс, побеждавайки като гост с минималното 1:0. Единственото попадение отбеляза Аюб Амрауи (45’).