Петима български атлети с право на участие на Европейското в Истанбул

Петима българи ще имат право да участват на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Истанбул, стана ясно от обновените световни ранглисти (б.а. за този форум важат резултатите от състезанията между 20 февруари 2022 г. и 19 февруари 2023 г.). Нито един от тях не успя да се справи с нормативите за континенталния форум от 2 до 5 март, но благодарение на събраните точки за ранглистата от състезания ще може да премерят сили с най-добрите атлети в Европа. Окончателният състав на България за Европейското ще бъде обявен от БФЛА в следващите дни.

Място на континенталния форум по мястото си в световната ранглиста за момента са си осигурили Тихомир Иванов в скока на височина (42-ри в световната ранглиста с 1160 точки, за Европейското се класират 18 състезатели, той е под №12), Божидар Саръбоюков в скока на дължина (51-ви в световната ранглиста с 1153 точки, за Европейското се класират 18 състезатели, той е под №14), Георги Начев в тройния скок (75-ти в световната ранглиста с 1109 точки, за Европейското се класират 18 състезатели, той е под №17), Пламена Миткова в скока на дължина (51-ва в световната ранглиста с 1151 точки, за Европейското се класират 18 атлетки, тя е под №17) и Александра Начева в тройния скок (47-ма в световната ранглиста с 1120 точки, за Европейското се класират 18 атлетки, тя е под №16).

Сребърната олимпийска медалистка в скока на височина от Рио де Жанейро 2016 Мирела Демирева също беше под №25 в световната ранглиста с 1181 точки, но тя пропусна всички състезания тази зима и ще се готви за летния сезон.

Малко след чертата за участие на Европейското първенство по световна ранглиста остана двукратният шампион на България на 60 метра Слави Мутафов, който е №271 в планетарната ранглиста и е трети “чакащ” за място на континенталния форум (за Европейското се класират 40 състезатели, той е под №43).