Саръбоюков отново се приземи на 7.96 м, Миткова започна годината с 6.33 м

Божидар Саръбоюков отново постигна най-силният резултат на националния шампионат за юноши и девойки под 20 години в зала “Асикс арена“ в София. Във втория ден (22 януари) на състезанието Саръбоюков смело атакува националния си рекорд за юноши от 7.96, който постигна на 7 януари, със серия от 7.88-7.81-7.90 и 7.96. Последните два опита на атлета от „Хеброс – Харманли“ бяха неуспешни, но отново близо до осмия метър.

Ангел Бахчеванов (Галакси – Пловдив) си направи личен рекорд за второто място със 7.21. Националите Боян Хаджитодоров (Павел Павлов – Враца) и Калоян Айрянов (Михаил Желев – Сливен) скочиха по 6.94, но вторият по сила опит на Боян бе 6.91 срещу 6.82 на Калоян и така той заслужи среброто. Други двама кандидати за медали Никола Караманолов (Радио 999 – Ямбол) с 6.84 и Васил Русенов (Локомотив – Пловдив) 6.78, не успяха да намерят място в призовата тройка, а шампионът на троен скок Лъчезар Вълчев направи три фаула.

Световната шампионка за девойки Пламена Миткова (Локомотив – Пловдив) победи с лекота с 6.33, което е най-доброто постижение за тази възраст в света до момента. Шампионката на 60 м Радина Величкова (Ботев – Пловдив) доведе личния си рекорд до 6.15, което е покрит норматив за европейското първенство в Йерусалим, Израел през това лято.

Третото място на скок дължина остана за Ирен Саръбоюкова (Хеброс – Харманли), която е сестра на шампиона при юношите Божидар. 16-годишната Ирен първо спечели титлата на скок височина с отличните 1.80 – височина, която преодоля от трети опит, а по-късно и опита личен рекорд на 1.86, но без успех. Саръбоюкова доведе личния си рекорд до 1.85 на 15 янаури, с което в челото на световните ранглисти за годината при девойките. Нейни подгласнички на 22 януари станаха Натали Косова (Виктория – Варна) с 1.70 и Стела Гешева (Хеброс – Харманли) – 1.64.

Ирен заслужи и бронзовия медал на скок дължина с личен рекорд 5.88.

Във финала на скок височина за юноши участваха 17 атлети в класирането като Янислав Илиев (Спринт – Червен бряг) започна на 1.80 и спечели състезанието с личен рекорд 2.00. Даниел Живков (Хеброс – Харманли) е втори с 1.91, а Андреан Димитров (Михаил Желев – Сливен) трети със същия резултат.