Анадолу Ефес нанесе седма загуба на Барселона в Евролигата

Шампионът Анадолу Ефес победи Барселона с 80:75 (21:9, 18:19, 23:20, 18:27) като гост в среща от 19-ия кръг на Евролигата. С десетия си успех от началото на сезона грандът от Истанбул се изкачи на осма позиция във временното класиране, а Барселона допусна седмо поражение и се смъкна до четвъртото място. Лидер в надпреварата е Реал Мадрид с 13 победи и 6 загуби, а следващите четири тима – Олимпиакос, Фенербахче, Барселона и Монако са с еднакъв актив (12-7).

Баскетболистите на Анадолу Ефес стартираха много силно в двубоя и натрупаха преднина от 12 точки след 10 минути игра. На почивката съставът, воден от старши треньора Ергин Атаман, имаше аванс от 39:28, след третата четвърт резултатът бе 62:48, а до края гостите удържаха опитите на каталунците да стигнат до обрат.

Василие Мицич и Шейн Ларкин отбелязаха по 17 точки за Анадолу Ефес, като първият добави 6 борби и 6 асистенции, а вторият – 5 борби. За Барселона Кори Хигинс завърши със 17 точки, 3 борби и 4 асистенции.

Партизан надигра испанския Баскония с 83:65 (29:17, 18:19, 20:14, 16:15) като домакин в Сърбия в друг мач от кръга. Белградският тим заема 11-ото място в подреждането с 9 успеха от 19 мача до момента, докато Баскония е шести с 11 победи и вече 8 загуби.

Урош Трифонович вкара 15 точки за домакините, а Ваня Маринкович реализира 16 точки за Баскония.

Гръцкият Панатинайкос прекъсна серията си от шест поражения след домакински успех над Макаби Тел Авив (Израел) с 88:86 (24:17, 21:20, 20:21, 23:28) и държи 15-ото място със 7 победи и 12 загуби. Макаби претърпя девето поражение и заема девета позиция в класирането.

Домакините имаха аванс от 65:58 след третата част и се справиха със съпротивата на гранда от Тел Авив до края на мача. Парис Лий бе най-резултатен с 21 точки, а Дуейн Бейкън завърши с 19 точки, 4 борби и 3 асистенции за домакините, докато за израелския отбор Бонзи Колсън се отчете с 29 точки и 14 борби.

Валенсия спечели като гост на френския АСВЕЛ Вильорбан с 83:79 (22:16, 30:21, 10:23, 21:19) и е 12-и в подреждането в Евролигата с актив 9-10. АСВЕЛ остава последен, 18-и след 13-ата си загуба за сезона.

Шаби Лопес-Аростеги и Джона Радебау завършиха с по 13 точки за гостите, а Нандо Дьо Коло реализира 14 точки, 4 борби и 5 асистенции за АСВЕЛ.

Италианският Армани Олимпия Милано отстъпи у дома пред литовския Жалгирис с 61:66 (9:19, 18:18, 13:22, 21:7) и остава на предпоследното, 17-о място във временното подреждане в турнира с 13 загуби, от които три поредни. Жалгирис е седми с баланс 11-8.

Кевариъс Хейс допринесе с 16 точки и 7 борби за успеха на гостите, а за италианския състав 11 точки отбеляза Били Барън.