Блестящ Везенков поведе Олимпиакос към ценна победа в Болоня

Отборът на Олимпиакос се поздрави с 12-ата си победа от началото на сезона в Евролигата. Възпитаниците на старши треньора Йоргос Барцокас отново изпитаха обичайните проблеми в последната четвърт, но все пак показаха характер и подчиниха Вирус Болоня с крайното 85:83 (22:22, 20:16, 21:15, 22:30) в двубой от 19-ия кръг на турнира, проведен в “Сегафредо Арена”.

По този начин “червено-белите” отново стъпиха на победния път в надпреварата, след като преди два дни загубиха злощастно гостуването си на Монако. Във временното класиране Олимпиакос е трети с баланс от 12 победи и 7 загуби, докато италианците са 13-и с актив от 8 успеха и 11 поражения.

Александър Везенков постигна петия си дабъл-дабъл през настоящия сезон в най-силната лига на Стария континент. Българският национал показа, че здравословните проблеми са останали в миналото и завърши срещата с 22 точки, 10 борби и 1 асистенция за 32 минути на паркета. При стрелбата си Везенков бе 4/9 от зоната за две точки, 3/6 от тройката и 5/5 от наказателната линия, за да оформи коефициент на полезно действие от 24.

Още двама бяха на висота за състава на гръцкия гранд. Става въпрос за гарда Шакийл МакКисик, който компенсира липсата на Костас Слукас с 21 точки от пейката, както и капитанът Костас Папаниколау, завършил със 17 точки и 6 борби.

Олимпиакос постави по-силно начало на двубоя и още в първата четвърт се изстреля напред с девет аванс при 9:18, но така или иначе домакините изравниха играта и на полувремето резултатът бе 38:42 в полза на Везенков и компания. Със серия от 11 поредни точки в началото на третата част обаче гостите успяха да се измъкнат от захапката на италианците и в крайна сметка да се поздравят с 10-точков аванс в края на периода при 53:63.

Всичко хубаво за Олимпиакос обаче приключи традиционно в последната четвърт, която отново се превърна в “ахилесова пета” за състава на Йоргос Барцокас. “Червено-белите” загубиха целия си натрупан аванс и дори се озоваха с точка зад съперника си, след като тройка на Милош Теодосич направи резултата 70:69 в полза на Вирус.

С ключово триточково отиграване на Александър Везенков обаче гостите си върнаха аванса при 73:74 с оставащи по-малко от три минути до края на редовното време. Впоследствие Костас Папаниколау и Шакийл МакКисик също реализираха важни изстрели, но баскетболистите на Серджо Скариоло не се отказаха и след кош и фаул на Семи Оджелей разликата бе само две точки при 83:85 в полза на Олимпиакос в последните секунди. Янулис Ларенцакис пропусна на два пъти от наказателната линия, но стрелбите на Габриел Люндберг и Джордан Мики не намериха целта, като по този начин гърците триумфираха драматично. Малко преди края на двубоя Милош Теодосич от Виртус бе дисквалифициран.

Именно Теодосич бе най-резултатен за италианците с 21 точки. Семи Оджелей добави 13 точки, а Торните Шенгелия се разписа с 11 точки, 5 борби и 5 асистенции.