Нидерландия узакони мястото си на финалите в Лигата на нациите с втора победа срещу Белгия

Нидерландия победи с 1:0 съседите си от Белгия в решаващ мач за първото място в група 4 на най-силната дивизия в Лигата на нациите. Капитанът Вирджил ван Дайк донесе успеха на "оранжевите" в 73-ата минута след удар с глава. Домакините щяха да финишират на върха в класирането и при равенство или загуба с по-малко от два гола разлика, но не допуснаха да се стигне до ситуация, при която да треперят за участието си на финалите на турнира.

През юни двата отбора се изправиха един срещу друг в Брюксел и "лалетата" постигнаха гръмка победа с 4:1. Тимът на Луис ван Гаал не изпусна лидерската позиция и в следващите мачове, в които загуби точки само в домакинството на Полша (2:2). Белгийците пък сбъркаха срещу Уелс в Кардиф (1:1) и днес се нуждаят от успех с поне три гола разлика, за да се класират за Финалната четворка на турнира.

Нидерландия беше без контузените съотборници в Барселона Мемфис Депай и Френки де Йонг. Ван Гаал предприе 4 промени в състава в сравнение с визитата във Варшава. В халфовата линия се появиха Мартен де Роон, Дейви Клаасен и Стивън Бергхаус. Коди Гакпо остана на пейката, а в предни позиции започнаха Стивън Бергвайн и Винсент Янсен.

Тиери Анри, който водеше белгийците вместо наказания Роберто Мартинес, пусна по левия фланг Тимоти Кастан на мястото на Яник Ферейра-Караско, а в средата на терена до Аксел Витсел излезе Амаду Онана. Младият халф на Евертън игра едно полувреме в първия мач между двата тима, когато дебютира за националния отбор. Капитанът Еден Азар, Миши Батшуай и Кевин Де Бройне бяха тримата в атака за гостите.

Гостите опитаха да наложат натиск в началните минути и пред Азар се откри нелоша възможност да обстрелва Ремко Пасвеер, но неговият удар беше крайно неточен. Малко по-късно Кастан фаулира Дензъл Дъмфрис и получи жълт картон. Миши Батшуай също имаше шанс да извде Белгия напред, но Пасвеер внимаваше. Домакините на няколко пъти отнеха топката в близост до противниковото наказателно поле, но не успяха да развият атаките си.

В 14-ата минута комбинация между Де Бройне и Батшуай завърши с удар на нападателя на Бешикташ, но право в ръцете на Пасвеер. Последва изстрел в аут на Янсен след центриране на Тома Мюние, а в в средата на полувремето на удобна позиция се озова Дъмфрис, но той шутира с левия крак и топката прелетя над вратата.

След половин час игра Бергхаус се контузи и беше заменен от Коди Гакпо. В 32-ата минута Витсел не можа да овладее топката след чудесен пас на Де Бройне, който преодоля цялата защита на Нидерландия. Малко по-късно Кастан използва грешка на бранителите в оранжево, но ударът му не се получи. До почивката нидерландците по никакъв начин не рискуваха, защото резултатът изцяло ги устройваше.

На полувремето и двамата треньори направиха по две смени. Кенет Тейлър и Тайрел Маласия влязоха за Нидерландия на местата на Янсен и Нейтън Аке, а в състава на Белгия Шарл Де Кетеларе и Ферейра-Караско замениха Мюние и Батшуай. В 49-ата минута Дъмфрис за пореден път показа скорост по десния фланг и стреля от малък ъгъл, но Тибо Куртоа се намеси и изби. В 52-ата хубав пас на Ван Дайк намери Тейлър, но в последния момент Кастан се намеси и предотврати опасността.

"Лалетата" уверено контролираха мача, а белгийците сякаш се отказаха от идеята да преследват резултат, който да ги класира за финалите на турнира. Де Кетеларе оставаше изолиран от съотборниците си, а Азар се поумори и в 64-ата минута отстъпи мястото си на Леандро Тросар. Секунди по-късно Онана се пребори за топката в наказателното поле на домакините и нанесе удар, но Ремко Пасвеер го отрази.

По-добрата игра на "оранжевите" беше възнаградена в 73-ата минута. Куртоа изби в корнер удар на Бергвайн, а след центрирането на Гакпо Ван Дайк се пребори за позиция в наказателното поле и с глава прати топката в мрежата. Много скоро след попадението домакините можеха да удвоят преднината си, но Бергвайн не се възползва максимално от чудесния пас на Гакпо.

В заключителните минути контрите на Нидерландия следваха една след друга и беше цяло чудо, че отборът на Ван Гаал не вкара повече попадения. Малко преди последния съдийски сигнал появилият се от пейката Доди Лукебакио беше близо до изравняването, но след красивия му ножичен удар топката се отби от гредата.