Два гола на Хари Кейн пратиха Тотнъм в следващия кръг на ФА Къп

Тотнъм се класира за петия кръг на ФА Къп след победа с 3:1 над гостуващия Брайтън. Мачът не беше лесен за "шпорите", но те стигнаха до успеха с две попадения на Хари Кейн и автогол на Соли Марч. Брайтън намали в средата на второто полувреме с точен изстрел на Ив Бисума, но скоро след това Кейн успокои феновете на домакините. Дебют с екипа на лондончани записаха привлечените от Ювентус Деян Кулушевски и Родриго Бентанкур.

Тотнъм загуби три от предишните си 6 мача, като всяко от пораженията дойде срещу лондонския съперник Челси. След отпадането от Купата на Лигата ФА Къп остана единственият шанс за трофей през сезона за "шпорите" и Антонио Конте заложи на силен състав, в който атаката беше водена от Хари Кейн Хюн-Мин Сон и Лукаш Моура.

Мениджърът на Брайтън Греъм Потър пусна в предни позиции Якуб Модер и Нийл Мопе. В отбраната се завърна възстановеният от контузия капитан Люис Дънк. "Чайките" се стремяха да стигнат до петия кръг на ФА Къп за четвърти път в последните 5 години.

Тотнъм опита да натисне в началото и успя да поведе в 13-ата минута с красив гол на Хари Кейн. Звездата на "шпорите" преодоля Роберт Санчес с фалцов изстрел в далечния ъгъл след пас на Пиер-Емил Хьойберг, но всичко започна от груба грешка на Адам Уебстър, който сбърка при изнасянето на топката. Преди това Брайтън се защитаваше спокойно, а контрите на тима вещаеха сериозни проблеми за Юго Лорис.

В 22-ата минута Хари Уинкс можеше да удвои аванса на домакините, но Роберт Санчес внимаваше. В 24-ата обаче испанският страж нямаше какво да стори след опит за центриране на Емерсон Роял, при който топката се отклони от крака на Соли Марч и влезе във вратата. Не след дълго "шпорите" сътвориха нова скоростна атака, но Сон не съумя да засече центрирането на Кейн.

Най-добрият шанс за Брайтън до почивката пропиля Мопе след технично отиграване с пета на Ив Бисума. Хари Кейн пък не беше далеч от това да вкара трети гол за Тотнъм, но Роберт Санчес отрази силния му шут.

"Чайките" бяха много напористи в началото на втората част, когато положения пред вратата на Лорис имаха Бисума и Модер. В 63-ата минута гостите върнаха интригата с попадение на Ив Бисума, който получи много свободно пространство и се възползва.

Тотнъм обаче бързо възстанови аванса си от два гола. Голямата заслуга беше на Сон. Южнокореецът преодоля няколко защитници на Брайтън и пусна топката покрай Санчес, а Кейн стигна пръв до нея и я добута във вратата. Веднага след гола Кулушевски смени Лукаш Моура, а Бентанкур се появи в 77-ата минута вместо Хари Уинкс.

Тотнъм нямаше проблеми до края и вече мисли за домакинството на Саутхамптън в средата на следващата седмица. На Брайтън предстои гостуване на Уотфорд.