Драма с 16 дузпи изхвърли Манчестър Юнайтед от ФА Къп

Манчестър Юнайтед е аут от ФА Къп. "Червените дяволи" отпаднаха още в 4-ия кръг на турнира след загуба с дузпи от Мидълзбро. Тимът на Ралф Рангник изигра силно първо полувреме, но вкара само един гол, дело на Джейдън Санчо в 25-ата минута. Малко преди това Кристиано Роналдо пропусна дузпа, като не уцели вратата. След почивката Боро показа, че няма да се предаде и изравни с попадение на Матк Крукс в 64-ата минута. Редовното време завърши 1:1, а в продълженията Юнайтед не успя да наложи волята си. Така се стигна до дузпи. Първите 15 изпълнения бяха безупречни, а единственият и фатален пропуск направи младият нападател на домакините Антъни Еланга.

В предишния кръг Юнайтед елиминира Астън Вила след успех с 1:0 на "Олд Трафорд", а Мидълзбро се наложи с 3:2 над Мансфийлд. Двата отбора не са бяха изправяли един срещу друг от 2017 година, когато "червените дяволи" се наложиха с 3:1 на "Ривърсайд" в двубой от Висшата лига.

Ралф Рангник заложи в предни позиции на Кристиано Роналдо, подкрепян от Джейдън Санчо, Бруно Фернандеш и Маркъс Рашфорд. До завърналия се след дълго лечение на контузия Пол Погба в средата на терена действаше Скот Мактоминей. На вратата този път бе Дийн Хендерсън, а четиримата в защита бяха Диого Далот, Рафаел Варан, Хари Магуайър и Люк Шоу.

Мениджърът на Мидълзбро Крис Уайлдър подреди своя състав в 3-5-2, като в атака стартираха Андраж Шпорар и дебютиращият Фоларин Балогун. Под рамката застана Джо Лъмли, а тримата в отбрана бяха Анфърни Дайкстийл, Даел Фрай и Пади Макнеър.

Преди началния съдийски сигнал феновете почетоха с едноминутно мълчание годишнината от самолетната катастрофа край Мюнхен, отнела живота на Бебетата на Бъзби. Част от футболистите от едно от най-талантливите поколения на "червените дяволи" загинаха на 6 февруари 1958 година, но остават завинаги в сърцата на всички, които обичат Манчестър Юнайтед.

Още във 2-ата минута домакините имаха възможност да поведе, но гредата спаси Джо Лъмли. Стражът на Мидълзбро нямаше шанс да реагира след грешката на Фрай и прехвърлящия удар на Санчо. От гредата топката отиде на крака на Бруно Фернандеш, но той я прати високо в аут. Малко по-късно Роналдо изпълни красива задна ножица след центриране на Люк Шоу, но не затрудни Лъмли.

В този период от двубоя играчите на Мидъзбро с всички сили се стремяха да убиват темпото. Погба се движеше много и именно той спечели дузпа за "червените дяволи" в 19-ата минута. Французинът се отскубна от Анфърни Дайкстийл и беше повален, но Кристиано Роналдо пропусна дузпата, като стреля встрани от вратата.

Бруно Фернандеш също пропиля чисто положение. Той беше намерен зад гърба на защитата, но сякаш помисли, че е в засада и шутира над вратата. В 25-ата минута натискът на Юнайтед все пак даде резултат. Фернандеш пусна хубав пас към Санчо, който финтира бранител и стреля. Топката леко се отклони от крака на защитник в сиво и влезе в далечния ъгъл на вратата.

"Червените дяволи" създаваха положения с огромна лекота. Рашфорд също успя да прати топката в мрежата на гостите, но попадението му беше отменено заради засада. В 33-ата минута Кристиано Роналдо беше изведен на скорост в наказателното поле, но Лъмли спаси удара му. Преди това Балогун шутира неточно при една от малкото атаки на Боро. До края на полувремето най-деен беше Маркъс Рашфорд, но нито един от неговите изстрели не се превърна в гол.

Втората част започна с остри атаки и към двете врати. Гостите се стараеха малко по-продължително да задържат топката, но защитата им не беше никак стабилна. В 54-ата минута Рашфорд още веднъж се озова на чиста позиция, но ударът му премина над гредата. Изстрел извън целта отправи и Роналдо. В 56-ата минута португалецът отново бе в центъра на събитията след пас на Санчо, но си поведе силно топката и тя излезе в аут.

Секунди по-късно домакините можеха да бъдат наказани за всичките си пропуски. Мидълзбро организира чудесна атака по десния фланг, а Мат Крукс шутира точно под гредата, но Дийн Хендерсън изби. В 61-ата минута Роналдо нанесе удар с глава, но той не се получи, защото Бруно Фернандеш също скочи за топката и попречи на съотборника си.

В 64-ата минута Мидълзбро изравни при доста спорни обстоятелства. Гола вкара Мат Крукс, засичайки подаване на резервата Дънкан Уотмор. Преди пас обаче Уотмор докосна с ръка топката при овладяването й. Защитниците на Манчестър Юнайтед очакваха, че попадението няма да бъде зачетено, но това не стана.

След гола имаше още една опасна атака на Боро, но Юнайтед бързо взе инициативата. Рашфорд беше спрян от поредната добра намеса на Лъмли, а Бруно Фернандеш нацели левия страничен стълб след грешка на стража на гостите. В 77-ата минута португалецът още веднъж показа неточен мерник от удобна позиция.

Домакините се изнервиха от негативното развитие на срещата и в последните десетина минути създадоха само една голова ситуация, пропуснаха от резервата Антъни Еланга. Младокът, появил се на мястото на Рашфорд, засече с глава центриране от левия фланг, но прати топката право в ръцете на Джо Лъмли.

В продълженията темпото на игра бе доста по-ниско. Фил Джоунс се появи на мястото на Рафаел Варан, а Хуан Мата замени Санчо, който се контузи още в края на редовното време. За испанеца това бе първа поява на терена в официален мач през сезона. През първите 15 минути имаше един удар от малък ъгъл  на Роналдо и негово центриране, с което Лъмли не се справи, но защитник на Мидълзбро изчисти. Най-добрата възможност за гол се откри пред Фред, но бразилецът разочарова с изстрела си.

Последните 15 минути стартираха с поредния пропуск на Бруно Фенандеш - този път след удар с глава. Мидълзбро отговори с два корнера, които предизвикаха напрежение пред Хендерсън. В края гостите се прибраха в половината си и съумяха да отбият стихийния натиск на Манчестър Юнайтед.

Първата дузпа за Мидълзбро изпълни юношата на Юнайтед Пади Макнеър, който технично прати Хендерсън в обратния ъгъл. Хуан Мата хладнокръвно изравни с удар до дясната греда. Резервата Мартин Пайеро едва промуши топката под плонжа на Хендерсън, а Магуайър също беше точен - 2:2. Следващите дузпи вкара Джони Хаусън и Фред. Маркъс Таварниър заби топката при гредата при четвъртото изпълнение за Мидълзбро, след което дойде ред на Роналдо. За разлика от редовното време, португалецът беше безкомпромисен. Ветеранът Сол Бамба също не сбърка. Бруно Фернандеш отговори с технично изпълнение, изчаквайки Лъмли да се хвърли в един от ъглите.

Шестите дузпи бяха реализирани от Уотмор и Мактоминей. Фрай изведе Мидълзбро напред за седми път, но Далот показа здрави нерви и опъна мрежата. Лий Пелтиер беше максимално прецизен - 8:7 за Боро. Тогава зад топката застана Антъни Еланга, който прати топката високо над вратата и Манчестър Юнайтед отпадна.