Челси имаше нужда от 120 минути и героична проява на Кепа, за да се справи с третодивизионен тим

Челси срещна неочаквани затруднения срещу третовизионния Плимут Аргайл в двубой от четвъртия кръг на ФА Къп. Лондончани губеха в резултата на своя "Стамфорд Бридж" и имаха нужда от продължения, за да стигнат до пълен обрат с 2:1. Макоули Гилеспи (8') откри резултата, Сесар Аспиликуета (41') изравни, а друг бранител в състава на домакините - Маркос Алонсо, направи 2:1 в 107-ата минута. Драмата стана пълна в 118-ата минута, когато Плимут получи дузпа. Кепа Арисабалага обаче спаси удара от бялата точка на Райън Харди и така прати Челси в следващия кръг. Веднага след този двубой лондончани заминават за Абу Даби за участие на Световното клубно първенство.

Челси бе без своя мениджър Томас Тухел, който е дал положителен резултат на последния от тестовете за коронавирус. Германецът обаче беше определил много силен състав, в който имаше само една промяна от дербито с Тотнъм преди паузата. Андреас Кристенсен замени в центъра на защитата Тиаго Силва.

В 11-те на Плимут имаше три промени в сравнение с последния шампионатен двубой, който бе срещу Донкастър. Камара, Мейър и Гарик започнаха днес.

Двубоят на "Стамфорд Бридж" започна по сензационен начин, след като гостите поведоха още в осмата минута. Хоутън центрира от свободен удар, при който топката бе близо до тъчлинията, а Гилеспи се пребори с пасивния Лукаку и засече с глава - 0:1. Това хвърли в екстаз 6000 гостуващи фенове. Челси бе много близо до това да отговори моментално, но удар на Ковачич разтресе напречната греда.

В 30-ата минута късметът отново покри гостите, след като удар с глава на Калъм Хъдсън-Одой от около метър срещна за втори път  напречната греда. Осем минути след това Ковачич стреля много добре от границата на наказателното поле, но този път топката рикошира в левия страничен стълб.

Четири минути преди почивката натискът на Челси най-сетне даде резултат, след като по много техничен начин Аспиликуета засече с пета ниско подаване на Маунт и прати топката във вратата на Купър.

Челси наложи много силен натиск от самото начало на втората част, но гостите някак оцеляваха. В 58-ата минута отново Аспиликуета бе човекът, който прати топката във вратата на Купър, но този път попадението правилно бе отменено заради засада.

Плимут издържа и след 70-ата минута дори започна също да се опитва да атакува. Купър се отличи с няколко добри намеси на вратата на гостите и така резултатът се запази до края на редовното време и двубоят влезе в продължения.

В 107-ата минута, при 39-ия си изстрел към вратата на гостите, Челси стигна до пълен обрат. Хавертц и Вернер размениха много добри бързи подавания около границата на наказателното поле, след което първият подаде перфектно към Алонсо, който стреля в далечния ъгъл за 2:1.

Това обаче не бе всичко. В 116-ата минута Плимут получи дузпа, след като Маланг Сар сбърка и подари топката на Харди, след което го настигна в наказателно поле и опита да му отнеме. Нападателят обаче падна, контакт имаше и Саймън Хупър посочи бялата точка. Харди обаче не издържа на напрежението и изпълни лошо наказателния удар, който Кепа спаси в 118-ата минута. Така гостите пропуснаха страхотен шанс, а Челси се класира за 1/8-финалите.