Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

Нефтохимик взе дербито с ЦСКА в София

Вицешампионът Нефтохимик 2010 (Бургас) нанесе първа загуба на ЦСКА за сезона в Efbet Супер Волей. Играчите на Николай Желязков се наложиха като гости на "червените" с 3:1 (26:24, 17:25, 25:22, 25:22) в дербито на междинния 7-и кръг, играно тази вечер в зала "Васил Симов" в София.

14 ЦСКА - Нефтохимик 2010

Така бургазлии са на 3-о място във временното класиране с 6 победи, 1 загуба и 17 точки, с колкото е и другия бургаски тим Дея спорт, който е 4-и с по-лоши показатели. ЦСКА пък се смъкна на 5-а позиция с 5 победи, 1 загуба и 15 точки, но и един мач по-малко. В редовния 8-и кръг Нефтохимик е домакин на Дунав (Русе), а армейците ще гостуват на Дея спорт. Срещите са съответно в събота (27 ноември) от 18,00 часа и в неделя (28 ноември) от 17,30 часа.

Нефтохимик показа истински характер в първия гейм, като направи страхотен обрат. ЦСКА имаше три възможности да затворят гейма в своя полза при 24:21, но не успяха да го направят. Бургазлии засилиха сервиса и изравниха при 24:24, след което измъкна и гейма с 26:24. ЦСКА бързо се вдигна от тежката ситуация, като във втората част подобри играта си. "Червените" контролираха събитията през цялото време и спечелиха гейма с убедителното 25:17 за равенството 1:1.

Третата част се оказа ключова в мача. Двата тима "се захапаха", като вървяха точка за точка до 15:15. В този момент грешки в посрещането на "червените" доведоха до две точки предимство за вицешампионите. Нефтохимик увеличи преднината си до 21:18, след което армейците отново успяха да се доближат до точка при 23:22. Бургазлии обаче отново устояха на всички опити на ЦСКА за обрат. С главна заслуга за спечелването на гейма бе Калоян Балабанов, който имаше много силни минути в атака и на сервис, като геймът бе приключен след негов сервис.

В четвъртата част Нефтохимик не даде много шансове на ЦСКА. След първоначалното равенство до 4:4, бургазлии поведоха с 8:4 и постепенно увеличиха преднината си до 17:12. За "червените" в игра се появи опитният ветеран Ивайло Стефанов. Влизането му в игра даде малко живец на съотборниците му и те намалиха разликата до две точки до 20:22. За повече обаче от ЦСКА нямаха сили и Нефтохимик спечели с 25:22 за крайното 3:1.

Най-резултатни за Нефтохимик станаха Юлиус Фиркал (2 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака и 31% позитивно посрещане - +8) и Николай Учиков (3 аса и 43% ефективност в атака - +11) с 21 и 20 точки за победата.

Въпреки това, за MVP на мача беше обявен Калоян Балабанов, който се отчете с 10 точки (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане - +3) за успеха

За ЦСКА египетският диагонал Реда Хайкал заби 22 точки (3 блока, 3 аса и 44% ефективност в атака - +8). Иван Латунов пък приключи със 17 точки (7 блока! и 77% ефективност в атака - +17), но и това не бе достатъчно за успех.

ЦСКА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 1:3 (24:26, 25:17, 22:25, 22:25)

ЦСКА: Добромир Димитров 3, Реда Хайкал 22, Георги Татаров 14, Милош Терзич 12, Иван Латунов 17, Димитър Ковачев 6 - Добромир Иванов-либеро (Виктор Кадиков, Делчо Раев, Ивайло Стефанов 1, Мартин Павлов)

Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ

НЕФТОХИМИК 2010: Александър Туш 1, Николай Учиков 20, Юлиус Фиркал 21, Калоян Балабанов 10, Николай Колев 12, Венцислав Трифонов 3 - Мартин Иванов-либеро (Любослав Телкийски)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.

Снимки: Борислав Трошев, Sportal.bg и Национална волейболна лига (НВЛ), start-photo.bg