Словакия опази Левандовски и пречупи десетима от Полша (видео + галерия)

Словакия започна по мечтан начин участието си на Евро 2020. В първия мач от Група “Е” Марек Хамшик и компания надделяха над Полша с 2:1. Робърт Мак в 18-ата минута даде аванс на словаците в резултата, макар че впоследствие попадението бе записано като автогол на Войчех Шчесни. В първата минута на второто полувреме халфът Карол Линети изравни за Полша. В 69-ата минута защитникът на Интер Милан Шкриняр отбеляза хубав гол, с който донесе победата на своите. Двубоят се изигра на стадион “Газпром Арена” в Санкт Петербург, а главен съдия бе румънецът Овидиу Хатеган. По-късно тази вечер ще се изиграе и другата среща от тази група: Испания - Швеция.

74 Полша - Словакия 1:2

Пьотър Жиелински, головата машина на Байерн (Мюнхен) Роберт Левандовски и Камил Йозвиак оформят нападателното трио на поляците, докато Марек Хамшик и Ондрей Дуда са двамата футболисти в най-предни позиции за Словакия.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

В третата минута словаците изпълниха свободен удар и за момент имаше напрежение пред полската врата, но до удар не се стигна. В 14-ата минута пък Ондрей Дуда пробва да изненада Войчех Шчесни с хубав изстрел, който обаче мина на сантиметри встрани от десния страничен стълб на полския страж.

В 18-ата минута Робърт Мак буквално се подигра с отбраната на Полша. Той получи топката на левия фланг, преодоля твърде лесно двама полски футболисти, доближи се до вратата на Шчесни и стреля. Топката се насочи към близкия на Шчесни ъгъл, но стражът на Ювентус не се намеси по най-добрия начин. Топката се удари в гредата, а после от тялото на стража попадна във вратата.

В 25-ата минута поляците застрашиха вратата на Мартин Дубравка с атака отдясно, но тя завърши с удар, който бе блокиран от защитник на Словакия. Веднага след това пък беше горещо пред вратата на Шчесни след опасен пробив на словашки футболист, но Полша оцеля в тази ситуация.

В следващите минути Шчесни трябваше да се намесва след слаб удар с глава на словашки футболист, а поляците отговориха с неточен изстрел към вратата на Дубравка. Малко след това и ветеранът Марек Хамшик пробва далечен шут към Шчесни, но топката излезе в аут.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Буквално секунди след съдийския сигнал за началото на второто полувреме поляците шокираха противника си. Мачей Рибус намери Карол Линети в наказателното поле на Словакия и полузащитникът на Торино изпрати с удар от близка дистанция топката в долния ляв ъгъл на Дубравка - 1:1.

Няколко минути след изравнителния си гол Линети имаше чудесна възможност и за второ попадение, но този път след центриране отдясно не съумя да нанесе достатъчно добър удар и Дубравка спаси.

В 62-ата минута Гжегож Криховяк получи втори жълт, съответно червен картон. Това бе първият червен картон на Евро 2020, а халфът го получи за нарушение срещу Якуб Хромада. Любопитно за отбелязване е, че първият жълт картон за Криховяк дойде отново след негово нарушение срещу Хромада.

В 69-ата минута Словакия поведе с 2:1 в резултата, а авторът на гола бе малко неочакван. Това бе централният бранител Милан Шкриняр, който майсторски овладя топката в наказателното поле на Полша и с блестящ изстрел изпрати топката във вратата по неспасяем за Шчесни начин.

В заключителните минути поляците всячески се опитваха да стигнат до изравнително попадение и в някои ситуации бяха близо до него. В добавеното време словаците трябваше да треперят, след като първо Ян Беднарек пропиля прекрасен шанс за 2:2, а в последните секунди стражът дубравка направи спасяване след удар от относително далечно разстояние. В крайна сметка тимът на Щефан Тарковски удържа победата, докато ситуацията на водения от португалеца Пауло Соуса отбор вече е доста тежка.