Ще излезе ли Левски от кризата срещу Берое - отговорът от Николай Костов

Лил не показа колебание и е заслужен шампион

Лил триумфира с титлата във френската Лига 1 за четвърти път в историята си. "Песовете" победиха с 2:1 Анже като гост в последния кръг от сезона и финишираха с преднина от 1 точка пред досегашния първенец Пари Сен Жермен. Отборът на Кристоф Галтие до голяма степен реши нещата в своя полза още до почивката с голове ан Джонатан Дейвид в 10-ата минута и Бурак Йълмаз в 45-ата.

Лил демонстрира най-добра форма в заключителната част на сезона и това се оказа решаващо. Тимът от Северна Франция приключи кампанията със серия от 6 победи и 2 равенства, включително успех с 1:0 над ПСЖ на "Парк де Пренс", след който се превърна във фаворит за титлата.

Бурак Йълмаз и Джонатан Дейвид, които донесоха шампионската победа срещу Анже, реализираха близо 50% от головете на отбора. Турският ветеран се разписа 16 пъти, а канадецът Дейвид наниза 13 попадения. И двамата бяха привлечени преди началото на сезона и се вписаха перфектно в тима.

Предишната титла на Лил беше през 2011 година, когато в състава блестяха Еден Азар и Жервиньо. Преди това клубът не беше стъпвал на върха цели 57 години.

Днешното гостуване се разви отлично за "песовете". Още в 10-ата минута Ренато Санчес пусна хубав пък към Джонатан Дейвид и 21-годишният напаател откри резултата. В края на полувремето канадецът беше повален в наказателното поле от стража на домакините Пол Бернардони, а Бурак Йълмаз не сбърка от бялата точка.

Въпреки отсъствието заради наказание на капитана Жозе Фонте, Лил се защитаваше спокойно и не допусна почти никакви положения пред вратата си. Чак в добавеното време Фулжини върна един гол с глава, но това не попречи на гостите да ликуват като шампиони.