Титлата във Франция е за Лил, Монако удържа третото място

Лил е новият шампион на Франция! Отборът на Кристоф Галтие победи с 2:1 като гост Анже и не даде шанс на преследвача Пари Сен Жермен да защити титлата си от предишните сезони. "Песовете" решиха нещата в своя полза още до почивката с голове на Джонатан Дейвид (10') и Бурак Йълмаз (45'), а Анжело Фюлжини вкара почетното попадение за Анже.

ПСЖ също не сбърка. Парижани победиха с 2:0 Брест, но това не беше достатъчно за първото място. Неймар пропусна дузпа в началото, а Роман Февр си заби автогол в 37-ата минута, с което парижани поведоха. В средата на втората част се разписа и Килиан Мбапе, който завърши сезона като топреализатор на Лига 1 с 27 гола.

Много драматична беше и битката за третото място между Монако и Лион. "Монегаските" стигнаха само до нулево равенство при визитата си на Ланс и рискуваха да бъдат изместени от Лион, но това не се случи, защото "хлапетата" се провалиха на собствен терен срещу Ница и загубиха с 2:3. Лион на два пъти повеждаше, но грешки в защитата позволиха на "орлетата" да обърнат резултата. По този начин Монако си осигури участие в квалификацииите на Шампионската лига, а Лион ще трябва да се задоволи с групите на Лига Европа.

В Лига Европа ще играе и Марсилия. В последния кръг отборът на Хорхе Сампаоли завърши 1:1 като гост на Метц и събра 60 точки - с две повече от Рен, който победи с 2:0 Ним и остана шести. Тази позиция праща Рен в Лигата на конференциите.

На дъното също беше много напрегнато. Дижон и Ним бяха изпаднали още преди заключителните мачове, но имаше интригата около 18-ото място. На него остана Нант след домакинско поражение с 1:2 от Монпелие. "Канарчетата" бяха в серия от 4 победи в предишните кръгове, но сега ще трябва да се изправят в бараж срещу Тулуза, за да запазят елитния си статут.

Брест оцеля, въпреки загубата от ПСЖ, а същото важи още за Лориен и Страсбург, които направиха равенство 1:1 помежду си.