Барса настигна Реал Мадрид, Меси и Гризман донесоха петия пореден успех (видео)

Барселона се завърна на "Камп Ноу" и постигна пета поредна победа в Ла Лига, благодарение на която се изравни по точки с Реал Мадрид, но заради по-добрата си голова разлика измести "лос бланкос" от второто място в класирането. Каталунците се наложиха с 2:1 над Атлетик Билбао. Лионел Меси откри резултата от пряк свободен удар в 20-ата минута, но в началото на второто полувреме Жорди Алба си заби автогол. Успеха на Барса донесе Антоан Гризман в 75-ата минута.

Срещата беше интересна и интригата присъстваше до самия край. Домакините имаха повече положения и заслужено спечелиха, с което затвърдиха възхода си през новата година. Отборът на Роналд Куман игра с настроение, а няколкото промени в състава се отразиха положително.

Каталунците изиграха 8 поредни мача извън своя дом. Те взеха частичен реванш срещу Атлетик Билбао за драматичната загуба с 2:3 във финала за Суперкупата на Испания. По този начин "блаугранас" събраха 40 точки, колкото има и Реал Мадрид след вчерашния провал срещу Леванте, а Севиля се смъкна на 4-ото място с 39 точки.
Барселона и Атлетик се изправиха един срещу друг за трети път този месец. "Лос кулес" спечелиха на "Сан Мамес" в дебюта на новия треньор на баските Марселино Гарсия Торал, но после допуснаха изравняване в последните секунди на редовното време за Суперкупата, а в продълженията "лъвовете" грабнаха трофея.
Барселона победи само два пъти в предишните си 7 мача срещу Атлетик Билбао във всички турнири. На "Камп Ноу" обаче ситуацията е различна. Барса спечели всеки от последните 16 домакински мача срещу този съперник, с изключение на един - равенството 1:1 през 2018 година. Баските са триумфирали за последно на стадиона на каталунците през 2001 година.
Лео Меси, Усман Дембеле и Антоан Гризман започнаха в предни позиции за Барса. В средата на терена Куман гласува доверие на Френки де Йонг, Педри и Миралем Пянич, а защитата пред Марк-Андре тер Стеген оформиха Оскар Мингеса, Самюел Юмтити, Роналд Араухо и Жорди Алба.
Серхио Бускетс пропусна мача заради натрупани картони, а сред резервите бяха Сержи Роберто, Клеман Лангле, Рики Пуч, Мартин Брайтуайт и Тринкао.
В състава на гостите от Билбао нямаше изненади. Иняки Уилямс и Раул Гарсия бяха двамата нападатели, а по крилата ги подкрепяхя Икер Муниан и Оскар де Маркос. В центъра на терена Марселино заложи на Дани Гарсия и Унай Венседор.
Унай Нунес, Унай Лопес, Асиер Вийялибре, Микел Весга и Алекс Беренгер, които стартираха срещу Алкояно за Купата на краля, днес останаха на пейката.
Барселона вече в серия от 5 поредни победи в Ла Лига и не познава вкуса на загубата от 5 декември, когато се препъна срещу новака Кадис (0:1). Атлетик остава в средата на класирането, като все още няма две поредни победи през сезона.
През седмицата и двата тима се класираха за 1/4-финалите в турнира за Купата на краля. Барса обърна с 2:1 Райо Валекано на "Вайекас", а със същия резултат Атлетик елиминира третодивизионния Алкояно.
Още с първия съдийски сигнал на мача днес Барселона овладя средата на терена, а гостите се прибраха в половината си. Гризман демонстрира добър поглед над играта и изведе Меси с перфектен пас зад защитата, но аржентинецът не успя да преодолее Унай Симон. Самият Гризман също имаше шанс да даде аванс на Барса, но Симон изби в корнер.
Повечето от атаките на катаунците в началото се развиваха отдясно. В 14-ата минута Пянич отправи силен удар, който излизаше в аут, а Меси направи нещо много атрактивно. Той застана на пътя на топката и пробва да я отклони с гърди към вратата, но малко не му достигна да вкара гол.
Аржентинската звезда обаче изведе своите напред малко по-късно. Той беше фаулиран от Венседор пред наказателното поле и технично завъртя топката над стената - 1:0. Голът беше под номер 650 за Меси с екипа на Барса и 49-и от пряк свободен удар.
Не след дълго централният защитник Араухо изненадващо се включи в атака и не беше далеч от това да удвои аванса на "лос кулес". В играта на Барселона имаше скорост и настроение, а баските си служеха с многобройни нарушения, за да спират фланговите пробиви на домакините. Тимът на Марселино губеше топката изключително бързо и постоянно трябваше да се защитава.
До почивката направи впечатление и неефективността на Дембеле. Французинът няколко пъти можеше да завърши с гол добри контраатаки, но взимаше грешното решение.
Второто полувреме започна с изстрел на Гризман и спасяване на Унай Симон. Атлетик отговори с една от малкото си опасни атаки, след която топката се озова във вратата на Барса. Раул Гарсия центрира, а Жорди Алба беше притиснат от Де Маркос и панически се опита да изчисти. Вместо това, левият бек си вкара автогол. Той претендираше, че е бил блъснат от Де Маркос, но голът правилно беше зачетен.
Барселона веднага вдигна темпото, пред Унай Симон имаше опасни ситуации, но и контрите на Атлетик зачестиха. Kуман пусна Сержи Роберто вместо Пянич, а за баските се появи Весга. В 72-ата минута Беренгер нахлу отдясно в наказателното поле на домакините, но шутира в аут.
Натискът на каталунците даде резултат четвърт час преди края. Дембеле изведе по фланга Оскар Мингеса, а той сервира топката на крака на Гризман. За френския национал остана най-лесното - да се разпише от няколко метра. Гризман вече има 11 попадения срещу Атлетик - 5 като футболист на Атлетико Мадрид и по 3 за Барса и Реал Сосиедад.
В края на двубоя "блаугранас" действаха спокойно и организирано. Гостите пък не съумяха да направят нещо повече от няколко безадресни центрирания. "Лъвовете" останаха с 24 точки, а в следващия кръг ще посрещнат Валенсия. На Барса предстои гостуване на Бетис.