Нов сблъсък между Лудогорец и Хебър - този път за Купата, на живо от Разград със съставите

Барса се измъкна от ада в мач, който ще се помни дълго (видео)

Барселона изигра запомнящ се мач, който може да се окаже много важен в края на сезона, ако тимът триумфира с Купата на краля. Каталунците губеха от Гранада с 0:2 до последните минути на редовното време, но се добраха до продължения, а в тях спечелиха с 5:3 и се класираха за полуфиналите на турнира.

Жорди Алба беше големият герой за тима на Роналд Куман. Левият бек вкара гола за 2:2 в 92-ата минута, след това асистира на Антоан Гризман за третото попадение, вече в продълженията, а в 113-ата минута завърши перфектна атака с нов гол, който окончателно прекърши Гранада.

Домакините изпуснаха огромен шанс, след като Кенеди откри резултата в 33-ата минута, а в 47-ата Роберто Солдадо ги доближи до полуфиналите. Мощният щурм на Барса в края обаче доведе до попаденията на Гризман и Алба. В допълнителните 30 минути "лос кулес" завършиха обрата.

На три пъти гредите помагаха на домакините, но и това не се оказа достатъчно за техен успех. Барса се присъдини към Севиля и Леванте на полуфиналите, а утре е последният четвъртфинален сблъсък между Бетис и Атлетик Билбао.

Барса имаше визита на "Лос Карменес" преди по-малко от месец и се наложи с категоричното 4:0. По две попадения вкараха Лионел Меси и Антоан Гризман. Двамата водеха нападението и днес, заедно с младия португалец Тринкао. Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Педри действаха в средата на терена. На вратата бе Марк-Андре Тер Стеген, а в защитата се завърна Сержи Роберто. Другите трима в отбрана бяха Жорди Алба, Роналд Араухо и Самюел Юмтити.

Възстановеният Сержиньо Дест влезе през второто полувреме. На пейката остана Миралем Пянич, а Усман Дембеле също се появи от пейката.

Гранада излезе с един нападател в лицето на ветерана Солдадо. Зад него играеха Антонио Пуертас, Алберто Соро и Кенеди, а двойка вътрешни халфове бяха Ян Брис Етеки и Анхел Монторо.
От играчите, които обикновено са титуляри, не започнаха Димитри Фулкие, Хесус, Вайехо, Дарвин Мачис и вратарят Руи Силва.
Барселона e рекордьор по брой спечелени национални купи - 30. Най-доброто постижение на Гранада е финалът през 1959 година, загубен именно от Барса, а през миналия сезон тимът от Андалусия стигна до полуфиналите.
По пътя си до тази фаза на състезанието Барселона елиминира третодивизионния Корнейя с 2:0 след продължения и Райо Валекано от Сегунда дивисион с 2:1. Гранада отстрани последователно Сан Хуан, Културал Леонеса, Малага и Навалкарнеро.
"Блаугранас" пропуснаха полуфиналите за Купата на краля само два пъти в последните 15 години. Лео Меси пък е вкарвал в турнира на 24 различни отбора, но Гранада все още не е сред тях.
Барселона можеше да поведе още във втората минута, но ударът на Гризман беше блокиран от защитник на домакините. Преди това Тринкао беше изведен в наказателното поле. Португалецът доста се забави, но все пак успя да подаде към Гризман. Секунди по-късно Араухо отправи удар, спасен от вратаря на Гранада Аарон Ескандей.
Пропуските на "лос кулес" продължиха. Ескандей изби с крак изстрел на Меси, а Тринкао не уцели добре отскочилата топка и домакините отново оцеляха. Гризман още веднъж се озова на добра позиция, но и неговият удар беше париран.
В средата на полувремето и Гранада създаде голово положение. Солдадо се измъкна от Юмтити и центрира перфектно към Пуертас, но той не уцели вратата. В 22-ата минута Меси беше повален пред наказателното поле. Аржентинецът технично завъртя топката от свободния удар, но Ескандей спаси.
Звездата на Барселона получи жълт картон в 25-ата минута, а в 29-ата Ян Брис Етеки от домакините го удари в ситуация, в която Меси вече беше подал топката, но се размина само камерунецът се размина само с жълт картон.
Гранада изненадващо поведе в 33-ата минута след груба грешка на Юмтити. Французинът загуби топката в опасна близост до вратата, последва центриране към Кенеди и гол на бразилеца. Веднага след попадението Араухо също сбърка, но този път Кенеди шутира неточно. Барса така и не успя да отговори до почивката, макар че имаше сериозно игрово надмощие.
Диего Мартинес осъзна, че отборът му има реален шанс да поднесе изненада и усили състава с включването на Фулкие и Мачис. Наставникът на домакините едва ли е очаквал, че отборът му толкова скоро ще вкара и втори гол. Негов автор стана Солдадо в 47-ата минута. Всичко започна от грешен пас на Гризман. Монторо изведе Солдадо, ветеранът спокойно пусна топката покрай Тер Стеген и направи задачата на Барса много сложна.
Куман смени Сержи Роберто със Сержиньо Дест. Барселона изцяло се настани в противниковата половина, а Тринкао нацели гредата с мощен шут след подаване на Меси. Това беше и последната изява на португалеца, защото вместо него се появи Усман Дембеле. Мартин Брайтуайт пък замени виновника за първия гол Юмтити.
Барса създаваше положения, но ги пропускаше. Меси уцели стената от фаул, а Ескандей изби в корнер атрактивен удар на Гризман. В 87-ата минута Дембеле също стреля в гредата. Интригата обаче се върна секунди по-късно, когато Гризман със сетни сили стигна до топката и я насочи към вратата. Кълбото рикошира в страничния стълб, а след това от крака на Ескандей влезе във вратата.
Във втората от добавените 4 минути Барселона изравни. Гризман върна топката към включилия се в атака Жорди Алба и левият бек се разписа с глава, спасявайки тима от елиминиране. Това обаче не беше всичко, защото секунди преди продълженията Луис Хавиер Суарес от Гранад се отскубна в наказателното поле, но стреля в аут.
В редовното време футболистите на Барселона отправиха 28 удара, но само два от тях се оказаха голови. Каталунците не спряха да атакуват и в продълженията. В 100-ата минута Жорди Алба и Гризман си размениха ролите, като този път бранителят подаде, а френският национал засече с глава и доближи "блаугранас" до победата.
Изглеждаше, че Гранада вече няма да има сили да се противопоставя, но липсата на опит у младока Дест отново вкара Барса в неприятности. Десният бек фаулира в наказателното поле Карлос Нева, а Феде Вико реализира дузпата за 3:3.
Домакините дадоха всичко от себе си, но в последните 15 минути рухнаха. Френки де Йонг довкара топката в мрежата след поредното спасяване на Ескандей, а Жорди Алба засече с воле фалцово центриране на Гризман за крайното 5:3.

ГРАНАДА (4-2-3-1):

А. Ескандей; В. Диас, Х. Санчес, Дуарте, Нева; Етеки (106 - Н. Перес), Монторо; Пуертас (80 - Вайехо), Соро (46 - Д. Фулкие), Кенеди (46 - Д. Мачис); Р. Солдадо (66 - Суарес Чарис)

Старши треньор: Д. Мартинес