Гръм и мълнии: Барса с бомбастична голеада на старта

Шампионът на Испания Барселона започна по най-добрия начин защитата на титлата си - с категоричен успех 7:0 у дома над Леванте. Херардо Мартино направи повече от убедителен дебют пред 73 812 зрители на "Камп Ноу", като тимът му впечатли с много бърз и техничен футбол, който не остави дъх на съперника. Алексис Санчес (3), Лионел Меси (12 и 42-д.), Даниел Алвеш (24), Педро Родригес (26 и 73) и Чави Ернандес (45) материализираха смазващото "синьо-червено" превъзходство. Сеск Фабрегас изнесе много силен мач, Лео Меси беше на обичайното високо ниво, а Алексис и Педро показаха, че на Неймар ще му е трудно да намери място на терена.

Това беше дебютен двубой за наставника на каталунците Херардо Мартино. Неймар и Андрес Иниеста не попаднаха в стартовия състав. Лионел Меси си партнираше в атака с Педро Родригес (отляво) и Алексис Санчес (отдясно). Централната двойка защитници беше оформена от Жерард Пике и Хавиер Масчерано. Хоакин Капарос заложи на 4-2-3-1 с изнесен нападател Давид Барал.

"Блаугранас" не забавиха своя съперник и успяха да отбележат след малко повече от сто секунди игра. Тимът на Тата матира валенсианския си опонент с няколко много бързи подавания. Педро намери Чави, той насочи към Сеск Фабрегас, който се беше отскубнал от засадата, и за Алексис остана най-лесното - да търкули в празната мрежа.

В 12-ата Сеск, застанал на позицията на централен нападател в атаката, спря на гърди, Меси сътвори двойно подаване с Педро и отбеляза с удар от шест метра на близката греда. Голмайсторът от миналия сезон откри сметката още с първия си удар в Ла Лига. В 15-ата Адриано Корея беше много близо до гол, след като засече кълбото от въздуха. В 18-ата много силният днес Алексис се вклини пред вратаря, овладя на гърди, но не сполучи в опита за ножичен удар.

При третия гол ясно се видя силата на Барса при пресиране на съперника. В 24-ата минута Меси отне топката, напредна към пеналта и пусна подаване за Даниел Алвеш. След като вратарят Кейлър Навас игра с топката, бразилският бек насочи в мрежата за класически аванс. В 26-ата Педро Родригес наниза прекрасно четвърто попадение. Канарското крило, което игра по левия фланг днес, пое хубав пас от Лео Меси и много технично насочи по диагонала - 4:0.

В 33-ата и Чави Ернандес беше близо до целта, но след изстрел от фаул, намеса на стража и горната греда отърваха тима на Хоакин Капарос. В 41-вата Педро Лопес събори Адриано в наказателното поле и Лео Меси не сгреши от бялата точка за втория си гол в мача. Това беше 27-ата му точно реализирана дузпа в Примера и 218-и гол в Ла Лига от 247 срещи. В 45-ата Чави и Сеск направиха двойно и "шестицата" промуши топката с карате удар - 6:0. През това първо полувреме Леванте не можа да си поеме дъх, а Барса демонстрира "тики-така" в мълниеносен стил.

На почивката Капарос смени двамата си опорни халфове в опит да спре набезите през центъра. "Лос кулес" подновиха вихрушката пред Навас, но не бяха толкова ефективни. Жерард Пике действаше като централен нападател и за две минути изпусна две прекрасни голови ситуации. В 61-вата Меси тръгна почти от центъра с топка в краката и благодарение на бързина и технически качества си спечели позиция за стрелба, но ударът беше слаб. В 63-ата Лео отново показа своя изключителен дрибъл, а Навас на два пъти се прояви майсторски.

В 64-ата Неймар направи официален дебют за Барса, заменяйки Алексис. Бразилският мегаталант застана на лявото крило и на няколко пъти загатна за прекрасния си потенциал. Любопитното е, че само седем минути след влизането на Неймар Меси напусна терена, за да се появи Иниеста. В 73-ата Педро вкара за 7:0. Ектор Родас наивно подари топката на Фабрегас, който изработи гола на канарското крило. Новата "седмица" на Барса отбеляза много лесно, като стражът дори не плонжира.

Едва в последните десетина минути тимът от "Сиутат де Валенсия" мина няколко пъти центъра с топка в краката. През второто полувреме традиционна гледка беше наказателното поле на Кейлър Навас, пълно с десетина футболисти. В 88-ата минута Неймар получи наивен жълт картон.

Барселона показа много силна игра, но почти не се видяха изяви във фаза "защита" след централната зона. Първото голямо изпитание за каталунците е в сряда вечер на "Висенте Калдерон", когато е първият финал за Суперкупата на Испания срещу Атлетико Мадрид.